حاشیه نگاری سفر استاندار آذربایجان غربی به تکاب؛

حضور بدون تشریفات و امتناع از کلنگ زنی خارج از محدوده

مهاباد - ایرنا - استاندار آذربایجان غربی در حالی دیروز /چهارشنبه/ به تکاب در جنوبی ترین نقطه استان سفر کرد که سومین سفر وی در 13 ماه گذشته به این شهرستان بود؛ سفرهایی که به اذعان فرماندار و امام جمعه نشانگر توجه ویژه و عزم جدی دولت برای توسعه این شهرستان محروم است.

به گزارش ایرنا، محمدمهدی شهریاری صبح روز چهارشنبه بدون طی ملاحظات و تشریفات رسمی وارد تکاب شد؛ حضوری که ساده و صمیمی بود به طوری که وی در بدو ورود به این شهر با مشاهده بنرهای خیر مقدم گویی در مقابل فرمانداری دستور داد بنرها جمع آوری شود.
حضور در جلسه شورای برنامه ریزی آذربایجان غربی که با هدف اهمیت دادن به توسعه این شهر با حضور مسعود پزشکیان نایب رییس مجلس شورای اسلامی، بیش از 20 نفر از معاونان استاندار و مدیران کل دستگاه های اجرایی استان و مسوولان تکاب برگزار شد اولین برنامه کاری شهریاری بود.
در این جلسه پنج ساعته که منجر به تخصیص اعتباراتی برای رفع محرومیت از تکاب شد و نگاه ویژه استاندار را به همراه داشت، حاشیه هایی نیز رقم خورد.
'صدا خوب نمیاد'؛ این جمله ای بود که استاندار آذربایجان غربی هنگام سخنرانی چند مدیرکل اظهار داشت و آنان نیز در واکنش به وی بیان کردند که بر اثرسرماخوردگی، صدایشان گرفته است.
البته سرمای اردیبهشتی آذربایجان غربی تنها مدیران کل را درگیر نکرده بود بلکه مقام عالی استان نیز که دقایقی قبل به شنیده نشدن صدای مدیران کل از میکروفون سالن واکنش نشان داده بود نیز گویا اسیر این سرماخوردگی شده و با مکث های پی در پی سخنرانی کرد؛ شهریاری که با سرفه های متعدد دقایقی به سخنرانی پرداخته بود، گفت: 'انگار صدای من هم گرفته'.
فرماندار تکاب در سخنرانی خود این شهر را نماد وحدت و همدلی اقوام عنوان کرد و با حروف نام تکاب نشانه هایی از اتحاد را عنوان کرد؛ اتحادی که به گفته وی از ' ت' تُرک، ' ک ' کُرد، ' الف' اهل حق و ' ب' برادری نشات می گیرد؛ این تعبیر و توصیف سطح وحدت و انسجام در تکاب مورد استقبال پزشکیان، نایب رییس مجلس قرار گرفت و وی نیز گفت: 'بالاخره یه چیزی درست کردین، تعبیر بدی نبود'.
چمن گلی، مدیرکل ورزش و جوانان آذربایجان غربی کشتی گیر بودن فرماندار و سرپرست شهرداری تکاب را به رخ مسوولان و مدیران حاضر در جلسه کشید و با بیان اینکه تکاب شهر کشتی و مهد کشتی گیران قهرمان است از استاندار خواست برای احداث سالن مناسب و استاندارد کشتی در این شهرستان اعتبار درنظر بگیرد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی نیز در کنار ارایه درخواست احداث خانه هنرمندان به استاندار، پیشنهاد دیگری مطرح کرد که واکنش و خنده حاضران در جلسه را به دنبال داشت و آن پیشنهادی بود که از آن به استان شدن تکاب تعبیر شد.
حجت الاسلام خدایاری هنگامی که راهکاری برای حل مشکلات استان داد، پیشنهاد کرد استان به بخش های کوچک تر تقسیم شود تا خدمات رسانی بهتر و سریع تری انجام گیرد.
این سخنان مدیرکل ارشاد، شهریاری را به واکنش مجبور کرد و با خنده گفت: 'آقای خدایاری انگار شما نمی خواهید برگردید ارومیه'.
حجت الاسلام خدایاری که اذعان کرد پیشنهادی خارج از حوزه فعالیت و مسوولیت خود ارایه می دهد، به استاندار گفت: بهتر است کل بودجه یک سال استان را به توسعه جاده های تکاب - شاهیندژ و مهاباد - سردشت اختصاص دهیم تا یک بار برای همیشه این مشکلات حل شده و تمام شود.
استاندار آذربایجان غربی هنگام خروج از فرمانداری تکاب برای رفتن جهت بازدید از طرح های عمرانی با جمعی از شهروندان تکابی که با در دست داشتن نامه به سمت شهریاری آمده بودند در مورد مشکلاتشان گفت و گو کرده و با روی گشاده سخنان آنان را شنید و برای برخی از نامه ها همانجا دستور رسیدگی صادر کرد و برخی را نیز به فرماندار محول کرد.
شهریاری در این سفر به منزل جانباز شهید عباس الطافی رفت که یک هفته قبل بر اثر جراحات 38 ساله ناشی از دوران دفاع مقدس به شهادت رسید.
در این دیدار معنوی استاندار با همسر این شهید گفت و گو کرد و فرزندان شهید نیز از استاندار به خاطر محبت و قدرشناسی وی از مقام شهدا تشکر کردند.
' زهرا ' نوه کوچک شهید الطافی دل نوشته و دفترچه خاطرات خود از پدربزرگ رزمنده و جانباز خود را به استاندار تقدیم کرد.
اما مهمترین حاشیه ای که در سفر یک روزه استاندار به تکاب رقم خورد کلنگی بود که به زمین زده نشد!
مقدمات کلنگ زنی و آغاز عملیات اجرایی احداث سالن ورزشی محله «شریف آباد» تکاب در این مکان فراهم شده و جمعی از شهروندان منتظر آمدن استاندار برای آغاز عملیات اجرایی این سالن بودند.
استاندار، نایب رییس مجلس، همایون هاشمی نماینده مجلس و فرماندار از خودروهای خود پیاده شده و مورد استقبال اهالی محل قرار گرفتند اما استاندار با دیدن زمینی که خارج از محدوده شهری بود، گفت: 'من اینجا کلنگ نمی زنم'.
اقدامی که ابتدا واکنش مردم و جوانان را به دنبال داشت اما با توضیحات کارشناسی و دقیق که شهریاری داد قدری از هیجان ها کاسته شد و قرار شد زمین جدیدی برای احداث این سالن تهیه شود؛ البته این اقدام استاندار پس از انتشار خبر خودداری شهریاری از کلنگ زنی با واکنش های مثبتی از سوی برخی از کاربران فضای مجازی روبرو شد و کار استاندار شایسته و معقول ارزیابی شد.
حتی یکی از شهروندان در واکنش به خبر ایرنا در این خصوص پیامی به خبرنگار ارسال کرده که حاوی تشکر از اقدام خوب استاندار به این مضمون بود: ' سلام؛ به نظرم استاندار کار درستی کرد که طرح زمین سالن ورزشی را تایید نکرد. دور بودن از محدوده شهری یک بحث است و بحث دیگر کلی آشغال و نخاله ساختمانی که اونجا جمع شده.'
استاندار در هنگام بازگشت از محل کلنگی زنی در مسیر چند بار از خودرو خود پیاده شد و با اهالی محله شریف آباد گفت و گو کرد و در دیدارهایی رو در رو مشکلات مردم را از زبان خودشان شنید.
آغاز عملیات اجرایی احداث محور تکاب - دندی - زنجان در ورودی جاده تخت سلیمان آخرین برنامه کاری سفر یک روزه استاندار به تکاب بود؛ اما این بار کلنگی با دستان استاندار به زمین زده شد که امید به حل مشکلات و نارسایی های جاده ای تکاب که از مشکلات قدیمی این منطقه بود را در دل مردم زنده کرد.
در مراسم کلنگ زنی جاده تکاب - دندی علاوه بر مسوولان شماری از شهروندان نیز حضور داشتند و شاهد آغاز طرحی بودند که به تدبیر قرار است به ثمر نشیند.
ساعت پنج و سی دقیقه عصر روز چهارشنبه اردیبهشتی که قدری از سرمای سوزناک چند روز قبل آن کاسته شده بود محمد مهدی شهریاری، استاندار آذربایجان غربی، پس از گفت و گو با خبرنگاران در خصوص نتایج و دستاوردهای سفر خود، تکاب را به مقصد ارومیه ترک کرد.
گزارش از: امیر خالق نژاد
7514/7129/6185

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال