عزم تئاتری ها برای ترسیم افق روشن پیش روی انجمن هنرهای نمایشی

ارومیه- ایرنا- همزمان با فرا رسیدن انتخابات هیات رییسه انجمن هنرهای نمایشی آذربایجان غربی بحث در مورد سرنوشت این انجمن و تاثیرگذاری آن بر فعالیت های هنری، این روزها به نقل محافل تئاتری های استان بدل گشته است.

به گزارش ایرنا با ابتکار عمل اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، آکادمی تئاتر ارومیا و همچنین اهالی تئاتر استان برنامه ای برای بیان دیدگاه و پرسش و پاسخ بین نامزدهای این انتخابات و هنرمندان هنرهای نمایشی برگزار شد؛ این نشست با غیبت اکثر نامزدهای انتخاباتی و جامعه تئاتر استان همراه بود و طبق اذعان مجری برنامه برخی از هنرمندان تئاتر به شناخت شخصی خود از نامزدها اکتفا کردند.
در صحبت های نامزدهای و حاضران در جلسه به ارتقای کیفیت تئاتر استان و جذب مخاطب بارها تاکید شد و از سخنان نمایندگان ریاست انجمن نشانه هایی از امیدواری برای برطرف کردن مشکلات مالی که تئاتر استان با آن روبرو است، به چشم نمی خورد و همگی در ارایه راه حل های جایگزین برای عبور از چالش های مالی اتفاق نظر داشتند.
رییس فعلی انجمن هنرهای نمایشی آذربایجان غربی در ابتدا به تشریح عملکرد این انجمن در دوره گذشته پرداخت و با اشاره به رفع کاستی های دوره های پیشین، گفت: برخلاف دوره قبل، اسناد مالی و سوابق اعضا که در انجمن بایگانی شده به هیات رییسه جدید واگذار می شود.
محمد کاظمی همچنین با بیان اینکه برخی از افراد درهیات رییسه کنونی و اعضاء با این انجمن همراهی نداشتند؛ مسوولیت پذیری، پاسخگویی و نقدپذیری را ویژگی های لازم برای اعضای هیات رییسه و انجمن دانست.
وی در ادامه افزود: اطلاع رسانی و انتشار اخبار انجمن و رویدادهای هنری در حوزه تئاتر برای کسب موفقیت و جذب مخاطب تاثیر بسزایی دارد.
کاظمی با اشاره به کمبود فضاهای هنری و برخی بد اخلاقی های صورت گرفته در این خصوص، گفت: همگی باید اخلاقمدار باشیم و با رعایت اخلاق حرفه ای و همچنین با داشتن احساس مسوولیت از امکانات و فضاهای حداقلی نمایشی نگهداری کنیم.
در ادامه این جلسه نامزدهای انتخابات هیات رییسه این انجمن که فقط سه نفر از آنان حضور داشتند به قید قرعه در مدت زمان 10 دقیقه به بیان اهداف و دیدگاه های خود پرداختند.
نخستین کاندیدای حاضر در این نشست که سابقه تولید برنامه های تلویزیونی را در کارنامه خود دارد، با اشاره به مشکلات مالی انجمن، گفت: فعالیت های فرهنگی و هنری همیشه به حاشیه رانده شده است و با برخورداری از قدرت چانه زنی و رایزنی با ادارات و نهادهای مختلف می توان حمایت آنها را برای کاهش مشکلات مالی تئاتر استان، جلب کرد.
وی با بیان اینکه در کنار مسایل مالی کمبود فضای هنری از دیگر مشکلات تئاتر استان است و اهالی تئاتر باید مطالبه گر باشند، افزود: اکثر فضای مجتمع فرهنگی و هنری ارومیه در اختیار جامعه فرهنگی و هنری استان نیست و خای خالی مجموعه ای به نام «تئاتر شهر» در ارومیه دیده می شود.
این کاندیدای ریاست انجمن جایگاه تئاتر استان را از نظر کیفی در جایگاه مطلوب توصیف کرد و تعریف سازوکار مناسب را لازمه جذب مخاطب برای هنرهای نمایشی دانست.
دومین نامزد انتخاباتی ریاست انجمن هنرهای نمایشی آذربایجان غربی تعالی تئاتر استان را توجه ویژه به اجرای فولکلوریک و آسیب شناسی کیفی اجراها عنوان کرد.
وی با اشاره اینکه کیفیت اجرای یک نمایش از پوستر اطلاع رسانی شروع و به موسیقی و طراحی صحنه و در آخر به نحوه اجرا ختم می شود، نظر خود را بر خلاف کاندیدای پیشین اینگونه بیان کرد: تا وقتی محصولی که ارایه می دهیم با کیفیت نباشد، نمی توانیم مطالبه گر باشیم و حمایت های لازم را کسب کنیم.
سومین و تنهای کاندای حاضر از دیگر شهرستان های استان در این برنامه با تقدیر از برگزاری این جلسه، گردهمایی اهالی تئاتر برای تعامل و تبادل افکار را ضروری عنوان کرد و گفت: متاسفانه هنرمندان تئاتر استان جز در زمان برگزاری جشنواره های استانی فرصتی برای ملاقات با یکدیگر ندارند.
وی نیز در تایید سخنان دو نامزد پیش از خود با اشاره به کمبود فضاهای نمایشی گفت: تئاتر به تنها به واسطه عشق و علاقه اهالی هنرهای نمایشی در استان زنده است.
مرتضی نورپور کارگردان و بازیگر تئاتر نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: نشست برای بیان دیدگاه ها و پرسش و پاسخ میان کاندیداها و اهالی تئاتر با توجه به تجربه دوره گذشته برگزار شد تا هنرمندان با دید و باز و آگاهی کامل هیات رییسه جدید را انتخاب کنند.
وی همچنین انتخاب بازرس با رای مستقیم اهالی تئاتر را یکی از ویژگی های انتخابات هیات رییسه انجمن هنرهای نمایشی دانست و گفت: در دوره های گذشته بازرس طبق نظر هیات رییسه انجمن منصوب می شد که در این دوره انتخاب بازرس منوط به آرای اعضای انجمن است.
به گزارش ایرنا انتخابات اعضای هیات رییسه انجمن هنرهای نمایشی با حضور 14 نامزد روز سه شنبه سوم اردیبهشت ماه جاری برگزار می شود.
انجمن هنرهای نمایشی آذربایجان غربی در شهرستان های ارومیه، خوی، میاندوآب، ماکو، نقده، ماکو، تکاب، مهاباد و بوکان فعال است؛ 21 گروه نمایشی ثبت شده در آذربایجان غربی وجود دارد و ارومیه با 6 گروه و خوی با پنج گروه به ترتیب بیشترین گروه های نمایشی ثبت شده در این استان را به خود اختصاص داده است.
تئاتر به عنوان دماسنج جامعه به چالش های مختلف اجتماعی حساسیت نشان می دهد و اهمیت وجود آن در جامعه به حدی است که تاثیرگذاری اش گاهی از سخنرانی های تربیتی بیشتر است زیرا از یک سو جوانان به هنرهای نمایشی گرایش دارند و از سوی دیگر تاثیرگذاری تئاتر با فراهم سازی زیرساخت ها افزایش می یابد.
9939/3072

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال