خلاقیت قاضی در صدور حکم

ارومیه - ایرنا - مجازات کیفری فقط به معنای حبس مجرمان پشت میله‌های زندان نیست و یک قاضی در سلماس احکامی صادر می کند که به ارتقای سطح فرهنگی جامعه یا تامین بخشی از مخارج مراکز نگهداری ایتام و افراد بی‌سرپرست منجر می شود.

به گزارش ایرنا قانون این اجازه را به او می‌دهد متهمانی را که با دستبند به دفترش منتقل می‌شوند را به زندان روانه کند اما به جای این کار آنان را به خرید کتاب و اقلام فرهنگی، پاکسازی منابع طبیعی و کارهای نظافتی محکوم می‌کند تا قدمی در مسیر فرهنگ‌سازی و اصلاح متهمان برمی دارد.
«محسن مرادی» سالها سابقه قضاوت دارد و رییس شعبه اول دادگاه کیفری 2 شهرستان سلماس است؛ احکام خلاقانه‌ ای که او برای برخی مجرمان صادر می‌کند به «مجازات جایگزین حبس» مشهور است.
خرید کتاب، حفظ کردن احادیث، کمک به ماموران انتظامی، کار در شهرداری، نظافت اماکن عمومی، فعالیت در آسایشگاه‌ها و کمک به کمیته امداد و بهزیستی از جمله این احکام است؛ این مجازات بیشتر برای متهمان بدون سابقه کیفری، جرایم عمدی با حداکثر یک سال حبس و جرایم غیرعمدی مانند تصادف در نظر گرفته می‌شود و عمده مجرمان هم نوجوان و جوان هستند.
به عنوان مثال افرادی که با بی ‌احتیاطی باعث وقوع تصادف شده‌اند، مجازات حبس در انتظارشان است اما اگر قاضی به این نتیجه برسد که حکم جایگزین قابلیت تنبه و بازدارندگی بیشتری برای این افراد دارد می‌تواند نسبت به صدور آن اقدام کند.
وی که در جشنواره آرای برتر جایگزین حبس از طرف معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه در سال جاری نیز به عنوان قاضی نمونه انتخاب شده، درباره متون حقوقی موجود در خصوص مجازات جایگزین حبس معتقد است که در پی شکست جرم شناسی اصلاح و درمان و جرم زا بودن محیط زندان، هزینه های اقتصادی بالا، تورم و تراکم جمعیت کیفری زندان ها و در نهایت شکست مجازات حبس در دستیابی به اهداف (ناتوانی در پیشگیری از جرم و اثر روانی نامطلوب بر زندانی ) تلاش هایی در جهت بازاندیشی مجازات حبس انجام شد.
به گزارش ایرنا خدمت رسانی به جامعه با اعمال مجازات های اجتماعی از رویکردهای این قاضی خلاق است به طوری که متهم به جای میله‌های زندان به این شکل و اعمال حکم جایگزین، سرنوشت دیگری برایش رقم می خورد.
3072/7156

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال