زندگی تقسیم بر 2

ارومیه - ایرنا - این پرستاران عاشق همچنان مشغول خدمت به رزمندگان دوران دفاع مقدس هستند و زندگی را با همسران قطع نخاعی خود تقسیم کرده اند.

به گزارش ایرنا همسران جانبازان قطع نخاعی به راستی حقیقت «کل ارض کربلا و کل یوم عاشورا» را با پرستاری از این سرداران در رگ های انقلاب جاری کرده اند.
آنان که حضرت زینب (س) را الگوی خود قرار داده اند و با چالش های متعددی در زندگی و پرستاری از همسران خود روبرو هستند اما خم به ابرو نمی آورند.
جمعی از این زنان شامگاه گذشته و پس از اقامه نماز مغرب و عشا در آیینی با عنوان «اسوه مقاومت» مورد تجلیل نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی قرار گرفتند و این گردهمایی فرصتی برای مصاحبه با برخی از آنان را فراهم کرد.
هر چند دقیقه یکبار، جانبازی بر روی صندلی چرخ دار که همسرش آن را هدایت می کرد، وارد سالن می شد؛ فضا بسیار سنگین اما پرمهر بود.
همسر یک جانباز بالای هفتاد درصد که از ناحیه گردن دچار قطعی نخاع شده بود، حال و روزش را چنین تفسیر کرد: همسرم از ناحیه دست و پا قدرت حرکت ندارد و یک لحظه هم نمی توانم از او دور باشم؛ در همه این سال ها حضرت فاطمه زهرا(س) و حضرت زینب(س) را الگوی خود قرار داده ام تا به مشکلات فائق شوم.
وی که در چهره اش اثری از ناملایمات روزگار مادی نبود، بالبخندی بر لب پرستاری از جانبازان را افتخاری می دانست که در پیشگاه خدا بسیار با ارزش است و گفت: اجر معنوی پرستار در نزد خدا محفوظ بوده و این سعادت نصیب همسر جانبازان شده است.
این اسوه مقاومت از داستان جانبازی همسرش این گونه روایت کرد که «تنها پنج روز پس از تولد تنها فرزندمان خبر مجروحیت شوهرم را شنیدم».
«فرزندم 15 روزه بود که برای دیدن همسرم به بیمارستان امام خمینی (ره) تبریز رفتم؛ تا آن لحظه گمان می کردم که جراحت گلوله بهبود خواهد یافت اما هنگامی که در کنار تخت بیمارستانی حاضر شدم و دستش را گرفتم، به وخامت حال او پی بردم».
وی در ادامه افزود: در این دوران خداوند تاب و تحملی در دل انسان قرار می دهد که دوری از این عزیزان را حتی برای یک لحظه هم ناممکن می سازد.
یکی دیگر از همسران جانبازان قطع نخاعی از مشکلات این سال ها می گوید؛ وی که همسرش 39 سال پیش و در منطقه کردستان از ناحیه نخاع دچار آسیب بود، مشکلات درمان، درد سیستم عصبی و دشواری های جابجایی را مهم ترین چالش مراقبت از این جانبازان می داند.
وی با بیان اینکه خودش به دیسک کمر و گردن مبتلاست، گفت: همسران جانبازان قطع نخاعی سلامتی خود را وقف این عزیزان کرده اند و اکنون خودشان به بیماری هایی از قبیل دیسک مهره های کمر و گردن، آرتروز و همچنین درد مفاصل و عضلات دست و پا مبتلا هستند.
این همسر جانباز با بیان اینکه آرزو دارد تا در دنیا هیچ جنگی روی ندهد و صلحی پایدار در کره زمین برقرار باشد، گفت: جهاد تنها به معنای حضور در میدان جنگ نیست و جهاد ما همچنان ادامه دارد.
وی در ادامه گفت: جوانان با گسترش ارتباطات و تبادل اطلاعات هوشیارتر شده و راهشان را پیدا کرده اند و نباید اجازه بدهند تا خون شهدا و زحمت های جانبازان و ایثارگران به هدر برود.
جانباز قطع نخاعی هم که عشق در چشمانش موج می زد، قدردان زحمت های همسرش بود و در حالی که به چشمان او خیره شده بود، گفت: من در مقابل محبت های بی دریغش سر تعظیم فرود می آورم و امیدوارم سایه اش همیشه بالای سرم باشد.
«من توانایی جبران این فداکاری ها را ندارم و همیشه دعا می کنم که خداوند این همه ایثار و از خودگذشتگی را جبران کند. همسرم توان پاهای من است».
به گزارش ایرنا آیین تجلیل از همسران جانبازان قطع نخاعی با عنوان «اسوه های مقاومت» به مناسبت فرارسیدن روز پرستار در ارومیه برگزار شد.
پنجم جمادی الاول مصادف با 22 دی سال جاری، سالروز میلاد حضرت زینب(س) بوده و در تقویم به نام روز پرستار نامگذاری شده است.
حضرت زینب(س) در واقعه عاشورا علاوه بر پرستاری از امام سجاد(ع) و مجروحان کربلا، رسالت مهم نگهداری و تبلیغ نهضت حسینی را به خوبی انجام داد؛ نام پرستار واژه ای مقدس است که تقدس آن مدیون ایثار و از خودگذشتگی افرادی است که به جامعه نبض حیات را هدیه می دهند.
آذربایجان غربی در طول هشت سال دفاع مقدس 50 نفر جانباز قطع نخاعی، 50 نفر جانباز از ناحیه چشم، یکهزار و 800 نفر جانباز شیمیایی و 12 هزار شهید تقدیم انقلاب کرده است.
گزارش از طاها اصغرخانی
9939 /3072

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال