طرح پایلوت کشت نشایی چغندرقند در آذربایجان غربی موفق بود

ارومیه - ایرنا - استادیار گروه زراعت دانشگاه ارومیه با بیان اینکه طرح پایلوت کشت نشایی چغندرقند در آذربایجان غربی موفقیت آمیز بود، گفت: این طرح می تواند در سطح گسترده تری اجرایی شود.

اسماعیل رضایی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: این نوع کشت یکی از روش‌هایی است که می‌تواند در کاهش مصرف آب‌، سموم آفات نباتی و علف‌کش‌های شیمیایی موثر باشد‌.
وی ادامه داد: کشت نشایی چغندرقند‌ با توجه به کاهش سه تا چهار نوبت آبیاری که مهم‌ترین ویژگی این نوع کشت است، در دستور کار قرار گرفته و هم راستا با اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است.
وی با بیان اینکه بخش قابل توجهی از محصولات کشت شده در آذربایجان غربی از جمله سیب، چغندرقند و میوه‌های هسته‌دار نیاز آبی زیادی دارد، اضافه کرد: کشت چغندرقند تا 20 بار به آبیاری نیاز دارد و و برای کشت در این منطقه و حوضه آبریز دریاچه ارومیه به هیچ وجه مناسب نیست.
رضایی حذف کامل و حداکثری کشت چغندرقند در شرایط فعلی را منطقی ندانست و افزود: در سایه کشت چغندرقند در استان نزدیک به پنج کارخانه قند وجود دارد که افراد قابل توجهی در آن‌ مشغول به کار هستند.
وی با بیان اینکه سود بالای فروش محصولات کشاورزی نیازمند به آب زیاد، مردم منطقه را به سمت کشت آنها سوق می دهد، گفت: باید روش های کم آب بر را برای کشت این محصولات آزمایش کرد تا ضمن سود خوب کشاورزان، مصرف آب نیز کاهش یابد.
وی اشتغال‌زایی پایدار با حفظ منابع را با افزایش تولید اصولی و کشاورزی سازگار امکان‌پذیر دانست و فرهنگ‌سازی را اساس و پایه تغییر کشت و تغییر رفتار با محیط زیست عنوان کرد.
به گزارش ایرنا، کشت محصولات کشاورزی کم آب یکی از سیاست های ستاد احیا در حوضه آبریز این دریاچه است.
3214/2093

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال