استاندار آذربایجان غربی:

فعالان اقتصادی به دنبال استفاده از تجربه های خارجی باشند

ارومیه - ایرنا - استاندار آذربایجان غربی با اشاره به فرصتی که برای برقراری روابط اقتصادی با چین فراهم شده است، گفت: فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان به دنبال استفاده از تجربه های موفق کشورهای خارجی از جمله چین و واردات تکنولوژی باشند.

به گزارش ایرنا محمدمهدی شهریاری عصر روز چهارشنبه در جلسه اقتصادی آذربایجان غربی با حضور سرکنسول ایران در «گوانگجو» چین که به دعوت وی به ارومیه سفر کرده بود، افزود: این استان با توجه به ظرفیت های اقتصادی خود در صورت بهره مندی از تکنولوژی های روز دنیا به یک برند در منطقه تبدیل می شود.
وی هچنین با تاکید بر اینکه جذب سرمایه گذاران خارجی ضامن امنیت کشورهاست، بیان کرد: کشور چین با نفوذ در اقتصاد جهان امنیت خود را تضمین کرده و این نفوذ در سایه صیانت از سرمایه های فعالان اقتصادی کشورهای مختلف به دست آمده است.
استاندار آذربایجان غربی اضافه کرد: ارتباطات یکی از رمزهای موفقیت در دنیاست و اقتصاد داخلی را می توان از طریق برقراری روابط بین المللی رونق بخشید.
شهریاری گفت: شرکت های دانش بنیان آذربایجان غربی عملکرد خوبی طی سال های اخیر داشتند و باید از ظرفیت های نمایشگاهی در کشور چین برای توسعه این ظرفیت ها بهره مند شد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی نیز در این جلسه گفت: تا 10 روز آینده ساختاری مشخص می شود که مسیر ارتباطی این استان با تجار کشورهای دیگر تعیین گردد.
رضا حسینی با اشاره به اینکه چین، ایران، ترکیه، عراق، جمهوری آذربایجان، آلمان و هلند جزو بازارهای هدف برای عرضه تولیدات آذربایجان غربی است، اضافه کرد: فعالان اقتصادی عراق و ترکیه ارتباط مناسبی با تجار آذربایجان غربی دارند و باید زمینه برقراری روابط تجاری با سایر کشورهای هدف نیز فراهم شود.
وی اعلام کرد: با توسعه زیرساخت‌های مناطق مرزی و همچنین در دسترس بودن منطقه آزاد ماکو به عنوان یکی از بزرگترین مناطق آزاد کشور می‌توان زمینه حضور تجار چینی را برای توسعه تجارت در آذربایجان غربی فراهم کرد.

** سرکنسول ایران در گوانگجو:
آذربایجان غربی محور اقتصادی کشورهای منطقه است
سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در گوانگجو چین گفت: آذربایجان غربی به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص، محور اقتصادی و گذرگاه ارتباطی بین کشورهای منطقه است و می تواند نقش لجستیکی ایفا کند.
خلیل شیرغلامی عصر روز چهارشنبه در جلسه اقتصادی آذربایجان غربی با اشاره به اینکه کشور چین برای توسعه تجارت به دنبال موقعیت های خاص جغرافیایی دنیاست، افزود: منطقه آزاد ماکو در شمال آذربایجان غربی، ظرفیت ویژه ای برای توسعه روابط اقتصادی با چینی ها داراست و مسوولان کشور نیز به دنبال تقویت این روابط هستند.
وی بیان کرد: اگر ارتباط مناسبی بین منطقه آزاد ماکو و منطقه آزاد «گوانگ دونگ» چین برقرار شود می توان از ظرفیت های آذربایجان غربی برای توسعه اقتصادی این منطقه استفاده بهینه کرد.
سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در گوانگجو چین اضافه کرد: طرح خواهرخواندگی بین یکی از استان های جنوبی چین با آذربایجان غربی نیز در دستور کار قرار دارد تا سفرهای هیات های تجاری و اجرای طرح های مشترک در حوزه های مختلف فرهنگی، گردشگری، تجاری و اقتصادی افزایش یابد.
شیرغلامی گفت: جمهوری اسلامی ایران از نظر بخش خشکبار نیز بسیار غنی است و ما در تلاش هستیم صادرات خشکبار به این کشور را تسهیل کنیم.
وی ادامه داد: چین در سه شاخص تامین سرمایه، تامین بازار و استفاده از فناوری بسیار برجسته عمل کرده است و باید بخش خصوصی ایران برای جذب سرمایه از چین و توسعه بازار خود در این کشور ظرفیت سازی کند.
وی بیان کرد: دفتر نوآوری جمهوری اسلامی ایران در چین ایجاد شده است تا بتوان فناوری های داخلی را به آن کشور منتقل و تجاری سازی کرد.
وی اضافه کرد: با تجاری سازی فناوری می توان این بخش را به بازارهای مختلف متصل کرد و این عامل ظرفیت بزرگی برای توسعه فناوری های داخلی است.
وی بیان کرد: کشور در شرایط سختی از تحریم قرار دارد و آمریکا هر کشوری که با ایران در ارتباط است را تهدید می کند تا هیچ کشوری با ایران مبادله نکند.
به گزارش ایرنا در ادامه این جلسه سرمایه گذاران اقتصادی آذربایجان غربی و مسوولان سازمان های پارک علم و فناوری، اقتصاد و دارایی و اتاق بازرگانی به بیان نظرهای خود پرداختند.
آذربایجان غربی دارای 967 کیلومتر مرز مشترک با سه کشور ترکیه، عراق و جمهوری خود مختار نخجوان و چندین پایانه مرزی است.
9918 /3072

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال