بیش از 430 میلیارد ریال زکات در مهاباد جمع آوری شد

مهاباد- ایرنا- رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) مهاباد گفت: 430 میلیارد و 617 میلیون ریال زکات طی 9 ماهه امسال در این شهرستان جمع آوری شده که نسبت به سال گذشته 30 درصد افزایش داشته است.

حسین خضری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از این مقدار 15 میلیارد ریال به صورت نقدی و بقیه آن به صورت کالایی بوده است که 122 عامل و چهار روحانی، در جمع آوری آن در روستاها و شهرهای این شهرستان فعالیت داشته اند.
وی با بیان اینکه در سال گذشته بیش از 420 میلیارد ریال زکات در این شهرستان جمع آوری شده است، اضافه کرد: این شهرستان طی چند سال در پرداخت زکات پیشتاز بوده و توانسته است رتبه نخست را در آذربایجان غربی به خود اختصاص دهد.
خضری بیان کرد: امسال در شیوه جمع آوری زکات در این شهرستان تغییراتی ایجاد شده که از جمله آنها می توان به پایلوت قرار گرفتن هفت روستا به عنوان مرکز جمع آوری زکات روستاها اشاره کرد.
وی با بیان اینکه این اقدام برای تسهیل در امر جمع آوری زکات انجام می گیرد تاکید کرد: روستاهای پایلوت به بخشداری ها اعلام می شود تا همکاری مناسب در این خصوص در جمع آوری زکات صورت گیرد.
به گزارش ایرنا، زکات در آذربایجان غربی بیشتر به گندم، جو و کشمش و در برخی موارد به دام تعلق می گیرد.
زکات در لغت به 2 معنای رشد و نمو و پاک آمده است؛ واژه زکات به سهمی اطلاق می‌شود که انسان از مال خود خارج می‌کند و به فقرا می‌دهد و به این دلیل است که در پرداخت آن، امید رشد و افزایش مال همراه با خیر و برکت را دارد و موجب تزکیه و پاکی روح پرداخت کننده می‌شود.
در قرآن کریم آمدن زکات در کنار نماز نشانه آن است که رابطه با خداوند متعال از طریق نماز حاصل شده است و رابطه با مخلوق خداوند از راه ادای زکات برقرار می‌شود.
همراهی این‌ 2 به جهت اهمیت ویژه آنهاست زیرا نماز در آیات قرآن کریم و روایات اسلامی از جایگاه خاصی برخوردار است و زکات نیز در دین اسلام در بعد اقتصادی و اجتماعی بسیار اهمیت دارد.
گندم، جو، خرما، کشمش، طلا، نقره، شتر، گاو و گوسفند مواردی است که زکات به آنها تعلق می گیرد.
9903/6185/7129

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال