کارگاه آموزشی زالو درمانی در سردشت برگزار شد

مهاباد- ایرنا- نخستین کارگاه آموزشی یک روزه زالو درمانی با حضور 200 نفر در سردشت برگزار شد.

مدیریت جهاد کشاورزی سردشت روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا هدف از برگزاری این کارگاه را آشنایی شهروندان با مشاغلی عنوان کرد که برای بیشتر مردم تاکنون ناشناخته مانده است تا به ایجاد اشتغال پایدار منجر شود.
احمد علیپور گفت: این کارگاه برای نخستین بار در سطح آذربایجان غربی برگزار می شود و به کلیه افرادی که تمایل به فعالیت در این زمینه را دارند این مدیریت اقدام به اعطای تسهیلات از محل اعتبارات اشتغال پایدار روستایی و عشایری خواهد کرد.
وی اضافه کرد: حاضران در این کارگاه یکروزه با نحوه تکثیر زالو و خواص درمانی آن در سلامت انسان ها آشنا شدند و در پایان گواهی شرکت دراین دوره اموزشی به آنان اعطا می شود.
علیپور اضافه کرد: برپایی نخستین دوره آموزشی پرورش زالو در این شهرستان می تواند نقطه عطفی در ایجاد و گسترش اشتغال برای جوانان جویای کار باشد.
فرماندار سردشت نیز در بازدید از این کارگاه آموزشی، افزود: صنعت درمان روبه رشد بوده و از مسیر استفاده از مواد شیمیایی به سرعت در حال گذر به سمت درمان های طبیعی است.
نژاد جهانی بیان کرد: این صنعت یکی از صدها ظرفیت اشتغال زایی در شهرستان است که با معرفی بیشتر آن می توان به یکی از بهره برداران در این خصوص تبدیل شد.
وی گفت: در این زمینه تفاهم نامه ای با یکی از شرکت های آموزشی و توسعه ای داخلی در حال انعقاد است.
جهانی اضافه کرد: سیستم اداری به عنوان یک تسهیل گر در این مسیر حمایت های مالی و تسهیلات کم بهره بانکی به علاقه مندان در این صنعت ارایه خواهد داد و محدودیتی در این زمینه برای هیچ نقطه ای از روستاهای دور و نزدیک شهرستان وجود ندارد.
وی با بیان اینکه تقویت مهارت های فردی لازمه توسعه شهرستان است، گفت: در کنار سایر نیازهای متعدد در حوزه های زیرساختی و غیره موضوعی که بسیار انکارناپذیر بوده و جان اصلی توسعه در آن نهفته، باور و اعتقاد به ظرفیت ها و شناسایی آنهاست و باید پی برد که توسعه مهارت های فردی مقدم بر مطالبه توسعه عمومی جامعه است.
«زالو» نوعی کرم حلقوی و از گروه کرم‌های آبزی و از راسته آرواره‌ داران است که آثار درمانی ارزنده ای دارد.
این موجود بسیار شگفت‌انگیز و مفید مصارف و کاربردهای گوناگونی از جمله استفاده در کلینیک‌های زیبایی، بهره‌برداری پزشکان طب سنتی و صنعت داروسازی دارد.
سردشت در جنوب آذربایجان غربی و هم مرز با کشور عراق واقع شده است.
7562/6185/3072

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال