استاد حوزه و دانشگاه:

عزاداری های حسینی باید خالی از بدعت باشد

ارومیه - ایرنا- استاده حوزه های علمیه و دانشگاه های آذربایجان غربی گفت: عزاداری های حسینی باید خالی از هرگونه بدعت بوده و تبیین پیام اصلی قیام کربلا محور سخنرانی ها و مداحی ها باشد.

حجت الاسلام محمد خلیل پور روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مداحی ها و عزاداری های حسینی نباید حکایت از عجز اهل بیت کرده و آنها را زیر سوال ببرد.
وی با بیان اینکه نوحه هایی که در ایام محرم خوانده می شود، نباید با ارزش های اهل بیت منافات داشته باشد، گفت: ضروری است با چنین رفتارهای غلط مقابله شود و اجازه داده نشود شان والای اهل بیت زیر سوال برود.
این استاد دانشگاه افزود: مشکل بزرگ عزاداری های حسینی این است که تعداد زخم های بدن امام حسین (ع) و عطش ایشان را می دانیم و در مداحی، روضه خوانی و مرثیه بیان می کنیم اما اهداف و فلسفه قیام امام کمتر مطرح می شود.
حجت الاسلام خلیل پور افزود: امام حسین (ع) برای مبارزه با ظلم قیام کرد و حتی در این راه از کودک شش ماهه خود گذشت و دست بیعت با ظالم نداد، بنابراین برعهده سخنرانان عزاداری های حسینی است که این مهم را به مردم بیان کنند به ویژه در شرایط کنونی که دشمنان از جمله آمریکا تحریم های خود را مضاعف کرده است.
وی با بیان اینکه عزاداری های حسینی باید توام با شور و شعور حسینی باشد گفت: تا شعورحسینی حاصل نشود شعوری که با آموزه های دینی همراه است عزاداری ها خالی از پیام نهضت کربلا خواهد بود.
استاد حوزه و دانشگاه بیان کرد: سخنرانان و مداحان اوصاف و اهداف امام حسین (ع) و شخصیت این امام بزرگوار و صحابه ایشان از آغاز حرکت امام به سمت کربلا برای مبارزه با ظلم و ستم را به بهترین شکل برای عزاداران تبیین کرده و انتقال دهند.
به گزارش ایرنا، بنا به تاکید مراجع بزرگ دینی، هیات های مذهبی باید با وحدت و همدلی جلوی نفوذ دشمن و آسیب رسانی به محتوای عزاداری ها را گرفته و این توطئه دشمن را خنثی کنند.
آیت الله حسین مظاهری از مراجع تقلید بر این نکته تاکید دارد که خرافات هم موجب بدآموزی برای مخاطبان به خصوص نسل جوان می شود و هم چهره تابناک دین و آیین را در نظر ناظران، زشت و پرعیب جلوه می‌دهد.
وی معتقد است: سخن فاخر و پر مغز، شعر ناب و جذاب و تحریک‌ کننده شعور و فکر، مراثی و مدایح پر معنا و پرهیز از نثر و شعر بی‌محتوا و سست و بی‌پایه باید همواره دغدغه خاطر همۀ نقش آفرینان در عزاداری‌ ها و هیات ها و مساجد و حسینیه‌ها باشد.
8135/2093

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال