اصناف با حمایت از کالای داخلی چرخ اقتصاد را به حرکت دربیاورند

ارومیه- ایرنا- معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی گفت: اصناف و تولیدکنندگان کالا باید با حمایت از کالای ایرانی، موتور محرکه چرخ اقتصاد کشور باشند.

به گزارش ایرنا رضا حسینی روز چهارشنبه در همایش روز ملی اصناف افزود: دشمنان در تلاش هستند تا جمهوری اسلامی ایران را تحت فشار اقتصادی قرار دهند و از این طریق به نظام ضربه بزنند.
وی با اشاره به اینکه باید با وحدت و همدلی امنیت اقتصادی منطقه را حفظ کنیم، ادامه داد: اصناف باید با تیزبینی و موقعیت شناسی مناسب از تمامی بحران ها عبور کنند و با اتحاد و یکپارچگی بتوانند سواستفاده برخی سودجویان را کنترل کنند.
وی افزود: آذربایجان غربی به لحاظ هم مرز بودن با سه کشور خارجی ظرفیت مناسبی برای توسعه اقتصادی استان و افزایش واردات و صادرات و راه اندازی هاب لجستیک کالا دارد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی افزود: با هدف استفاده از ظرفیت های مرزی این استان، راه اندازی هاب لجستیکی به صورت جدی پیگیری می شود تا صادرات محصولات تولیدی استان در بخش های مختلف تسهیل شود.
رضا حسینی افزود: باید ظرفیت های ترانزیتی و حمل و نقل برای توسعه آذربایجان غربی را به درستی شناخت و از آن بهره برد و استان را به محلی برای هاب کالا تبدیل کرد.
وی ادامه داد: توسعه تجارت فرامرزی و بهبود فضای کسب و کار در استان از اولویت های اساسی برای توسعه اقتصادی بوده و این امر نیازمند همکاری همه جانبه است.
وی بیان کرد: باید با توسعه آموزش ها روش های سنتی به روش های نوین تبدیل شود زیرا روش های نوین قسمت خفته اشتغال زایی در کشور هستند که درصورت استفاده درست، در توسعه اشتغال و اقتصاد استان تاثیر مثبتی می گذارد.
نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه گفت: خرید کالای داخلی باید در دستور کار جدی مردم و مسوولان قرار گیرد و کالاهایی مورد نیاز از واحدهای تولیدی داخل تهیه شود.
نادر قاضی پور ادامه داد: اگر مسوولان خلاف این امر انجام دهند، دیگر انتظار از مردم برای رونق مصرف داخلی امری بیهوده است.
وی ادامه داد: دشمن بداند ما شرایط سخت تر از این اوضاع را نیز تحمل کرده و با سربلندی مشکلات را پشت سرگذاشته ایم و با یک تحریم اقتصادی نمی توانند پشت مردم را بلرزانند.
وی بیان کرد: همانطور که این مردم با اتحاد و همدلی در جنگ تحمیلی سربلند شدند در شرایط کنونی نیز با اتحاد و همدلی به پیش می روند تا مشت محکمی بر دهان استکبار جهانی بزنند.
رییس اتاق اصناف آذربایجان غربی نیز بیان کرد: تولیدکنندگان باید با اصناف همراه شوند و اجناسی را تولید و روانه بازار کنند که بازار فروش داشته باشند زیرا در غیر این صورت دچار رکود و کاهش فروش تولید می شوند.
اصغر طاهری پور ادامه داد: تولید کنندگان داخلی باید خدمات خود را افزایش دهند و با این کار می توان اعتماد مردم را برای استفاده از کالای ایرانی افزایش داد.
وی افزود: افزایش بهره مندی اصناف از تسهیلات، توجه دولت به زیرساخت های جامعه برای افزایش مالیات و ارزش افزوده و اصلاح برخی قوانین مرتبط با اصناف و کسبه موجب رونق اقتصادی در بازار و مانع ورشکستگی کسبه می شود.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی نیز در این جلسه گفت: در حال حاضر 130 هزار واحد صنفی دارای پروانه کسب در استان فعالیت می کند که این رقم نسبت به سال گذشته رشد 1.5 برابری داشته است.
جعفر صادق اسکندری افزود: اصناف با بخش تولید، خدمات و سایر بخش‌های مربوطه یک زنجیره اقتصادی تشکیل داده است و 300 هزار نفر در این زنجیره در آذربایجان غربی اشتغال دارند.
وی با تاکید بر توسعه مجتمع های صنفی گفت: این استان در این رابطه پیشرو بوده و در حال حاضر 241 اتحادیه صنفی و 12 اتاق اصناف نیز در این استان وجود دارد که در حال ارایه خدمات است.
وی افزود: 350 نفر کارمند در این اتحادیه های و اصناف در آذربایجان غربی مشغول فعالیت هستند.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان غربی ادامه داد: تنظیم بازار، تامین کالا، تعیین شبکه های توزیع و فروش، بازرسی و نظارت بر عرضه از وظایف این سازمان است که با همراهی اصناف انجام می شود.
اسکندری افزود: این استان در بحث آموزش صنف ها نیز جزو استان های پیشرو بوده و اصناف باید پیش از کسب پروانه صنفی، آموزش های لازم را فرا بگیرند.
به گزارش ایرنا، در این مراسم از 30 نفر از اصناف نمونه آذربایجان غربی تجلیل شد.
8135/7129

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال