مساحت دریاچه ارومیه 11 کیلومتر افزایش یافت

ارومیه- ایرنا- رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با بیان اینکه مساحت امروز دریاچه ارومیه /20 تیر/ به 2 هزار و 196 کیلومتر مربع رسیده است، گفت: مساحت این دریاچه نسبت به سال گذشته 11 کیلومترمربع افزایش را نشان می دهد.

فرهاد سرخوش روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به امیدواری مردم برای احیای دریاچه ارومیه گفت: پس از تشکیل ستاد احیای دریاچه ارومیه، مساحت نگین آبی آذربایجان یکهزار و 596 کیلومترمربع افزایش یافته است.
وی با بیان اینکه ارتفاع دریاچه امروز /20 تیرماه 1397/ به یکهزار و 270 متر و 67 سانتی متر رسیده، اضافه کرد: تراز دریاچه نسبت به سال گذشته یک سانتی متر افزایش یافته است.
وی با اعلام اینکه تبخیر آب دریاچه در فصل گرما طبیعی است و وضعیت بهتری نسبت به سال گذشته بر آن حاکم است، افزود: با افزایش آب دریاچه، نمک رسوبی کف آن نیز در آب حل شده و عمق دریاچه افزایش یافته است.
وی با بیان اینکه قبل از تشکیل ستاد احیا تراز دریاچه ارومیه سالانه به طور متوسط 70 سانتی متر کاهش می یافت، بیان کرد: برنامه ریزی، تخصیص اعتبار و تلاش دولت تدبیر و امید برای احیای این دریاچه روند خشک شدن آن را متوقف کرده است.
رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با تاکید بر اینکه این ستاد نقش هماهنگی برای اجرای طرح های احیا را بر عهده دارد، گفت: اعتبار اختصاص یافته به این ستاد برای تکمیل طرح های احیای دریاچه ارومیه در اختیار دستگاه های مرتبط از جمله شرکت آب منطقه ای، جهاد کشاورزی، اداره کل محیط زیست و اداره کل منابع طبیعی قرار می گیرد.
وی با اعلام اینکه حوضه آبریز دریاچه ارومیه با بهره مندی از 21 رودخانه دائمی و 39 رودخانه دوره ای سیراب می شود، افزود: دریاچه ارومیه یک حوضه آبی بسته است که آب آن از محل بارش مستقیم و روان آب ورودی از آب راهه ها و رودخانه ها تامین می شود.
به گفته سرخوش، ستاد احیای دریاچه ارومیه در گام نخست مطالعاتی برای احیای این دریاچه آغاز کرد و در سریع ترین زمان ممکن طرح های 44 گانه نهایی برای احیای این دریاچه در دستور کار قرار گرفت.
به گزارش ایرنا دریاچه ارومیه در قالب طرح های ستاد احیا قرار است ظرف مدت 10 سال به تراز اکولوژیک خود برسد؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی حدود 80 درصد از مساحت آن خشک شد.
3214/3072

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال