سطح زیر کشت چغندرقند در خوی 1300 هکتار کاهش یافت

ارومیه- ایرنا- فرماندار خوی با اشاره به اینکه میزان کشت مجاز چغندرقند در این شهرستان از چهار هزار و 400 به سه هزار و 100 هکتار کاهش یافته است، گفت: کاشت این محصول به خاطر آب بری بیش ازحد باید کاهش یابد و الگوی کشت درنظر گرفته شده برای این شهرستان رعایت شود.

به گزارش ایرنا، سیدمحمدعابدی روز دوشنبه در جلسه بررسی مشکلات کشت چغندرقند در این شهرستان افزود: بحران آب در این شهرستان جدی است و در صورت بی توجهی این امر به بحران های اجتماعی تبدیل می شود.
وی اضافه کرد: باید با کم کردن کشت محصولات آب بر و جایگزین کردن محصولات دیگر، بیشترین صرفه جویی را در مصرف داشته باشیم.
مدیرعامل کارخانه قند خوی نیز در این نشست گفت: 20 درصد از کل مطالبه های کشاورزان چغندرکار در سال گذشته تا 25 اسفند سال گذشته پرداخت شده بود.
علی دهکردی افزود: سال گذشته 468 هزار تن چغندرقند به ارزش یکهزار و 170 میلیارد ریال از کشاورزان شمال آذربایجان غربی خریداری شد.
وی بیان کرد: 75 درصد میزان مطالبه های کشاورزان چغندرکار در این خصوص پرداخت شده و 25 درصد باقی مانده نیز تا اواسط اردیبهشت ماه پرداخت می شود.
به گزارش ایرنا، چغندرقند یکی از محصولات استراتژیک تولیدی استان بوده و طی سال های متمادی آذربایجان غربی رتبه برتر کشوری را در تولید این محصول به خود اختصاص داده است.
کشت چغندرقند در آذربایجان غربی به صورت سنتی نیمه مکانیزه و مکانیزه صورت می گیرد.
در شرایط کشت مکانیزه هزینه تولید به علت اجرای ماشینی، عملیاتی نظیر مبارزه با آفت ها و علف های هرز و کودپاشی کاهش می یابد و باعث افزایش درآمد کشاورزان می شود.
7133/2093

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال