جشن پیوند مهر و دوستی ایرانیان

ضرورت ارج نهادن به سنت چهارشنبه سوری به جای استقبال از خطر

ارومیه- ایرنا- چهارشنبه آخر سال از ایامی است که مردم آذربایجان غربی باشکوه خاصی آن را گرامی داشته و اهمیت زیادی به آن می دهند؛ اگرچه در سال های اخیر این گرامیداشت با رفتارهای پرخطر و مخاطره آمیزی همراه شده و فوتی و معلولیت هایی را نیز به دنبال داشته است.

به گزارش ایرنا مردم آذربایجان، قرن های متمادی آیین هایی چون نوروز (بایرام)، سیزده بدر، چله کوچک (کیچیک چیلله)، چله بزرگ (بویوک چیلله) و چهارشنبه سوری یا همان چهارشنبه آخر سال را به دور از خطر و مواد منفجره برگزار کرده اند.
بسیاری از این آئین ها و آداب و رسوم در طول چند هزار سال سینه به سینه حفظ شده و امروزه به مردمان این منطقه به یادگار رسیده است.
ˈآخیر چرشنبهˈ یا همان چهارشنبه سوری رسمی ماندگار از آئین کهن مردم آذربایجان است که همزمان با سراسر ایران برگزار می شود ولی آداب و رسومی خاص و منحصر به خود را دارد.
افروختن آتش در آذربایجان در کنار خانه تکانی، دید و بازدید و دیگر آئین های آستانه سال نو از اهمیت خاصی برای مردم برخوردار بوده و طی آن مردم تمام وسایل کهنه، بقایای علوفه های دامی، زباله های اطراف خانه ها را می سوزاندند تا در محیطی پاک و تمیز و عاری از آلایش وارد سال نو شوند.
بر اساس فرهنگ مردم آذربایجان با پایان زمستان و نزدیک شدن بهار با روشن کردن آتش در شب چهارشنبه آخر سال اعتقاد داشتند که سال پرمحصول و آفتابی درخشان در انتظار آنان خواهد بود.
ولی اکنون با وجود چنین رسم های زیبا و کهن، استفاده از مواد منفجره خطرناک شیرینی های چهارشنبه آخر سال را به تلخی تبدیل کرده است.
معلولیت، سوختگی، فوت و جراحت ها از جمله مواردی است که در سال های گذشته مردم کشور و به ویژه استان در چهارشنبه آخر سال با آن مواجه شده اند و دیگر مردم آرامش و شیرینی چهارشنبه سوری ها را در هیاهو و سر و صدای زیاد مواد آتش زا گم کرده اند.
همزمان با این آئین ها مسئولان ادارات دخیل نیز در گفت و گوهای مکرر، مردم به ویژه جوانان را از این رسم تحریف شده باز می دارند و آن را مخل آرامش مردم، همسایگان و دیگر افراد جامعه می شمارند.
فرمانده انتظامی آذربایجان غربی که نقش مستقیمی در مقابله با این معضل در چهارشنبه آخر سال دارد، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با تاکید بر همراه بودن پلیس با جشن های آخر سال گفت: انتظام بخشی به شادمانی مردم در چهارشنبه آخر سال از اولویت های پلیس است.
سردار ناصر اصلانی افزود: تامین نظم و امنیت مراسم مردمی در چهارشنبه آخر سال از کارهای اصلی پلیس است و امیدواریم با توجه ویژه به این امر از سوی مردم امسال شاهد کمترین حادثه در چهارشنبه آخر سال باشیم.
وی اظهار کرد: استفاده از ترقه های دست ساز رفتار پرخطر محسوب می شود و با کسانی که اقدام به ساخت این ترقه های دست ساز بکنند، برخورد می شود.
وی از خانواده ها خواست که مراقب رفتار فرزندان خود و خرید و استفاده از مواد محترقه باشند و گفت: جوانان و دانش آموزان باید مواظب باشند که سرخی آتش زندگی را از آنها نگیرد.
فرمانده انتظامی آذربایجان غربی گفت: امسال افزون بر چهار میلیون ترقه و مواد محترقه و منفجره در استان کشف کرده ایم که نشان از عزم جدی این نهاد برای مقابله با بی نظمی های چهارشنبه آخر سال دارد.
وی اظهار کرد: پلیس با کسانی که رفتارهای پرخطر داشته و آرامش مردم را بر هم بزنند، برخورد جدی و بدون اغماض می کند.
وی ادامه داد: تعرض نکردن به حریم شخصی افراد از قبیل پرتاب تخم مرغ به سر و روی و ماشین مردم، مسدود نکردن خیابان ها و روشن نکردن آتش در مکان های تجاری و مراکز خرید از دیگر مواردی است که مردم و به ویژه جوانان باید دقت فراوانی به آنها داشته باشند.
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی نیز در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: مردم استان در خصوص ضایعات ناشی از آئین چهارشنه آخر سال باید هوشیار باشند تا شاهد حوادث ناخوشایندی در آغاز سال جدید برای خانواده ها نباشیم.
باقر بهرامی افزود: اورژانس آذربایجان غربی در آئین چهارشنبه سوری مانند سال های گذشته آماده ارائه خدمات به مردم خواهد بود.
وی اظهار کرد: بیشتر مصدومان چهارشنبه سوری را جوانان و نوجوانان تشکیل می دهند و والدین باید ناظر بر رفتارهای فرزندان خود در این روز باشند تا آسیب هاو معلولیت ها دامن گیر فرزندانشان نشود.
وی اضافه کرد: طی بررسی های انجام شده در سال گذشته 332 نفر در حوادث چهارشنبه آخر سال آذربایجان غربی مصدوم شدند و خوشبختانه فوتی نداشتیم ولی همچنان نگرانی های بسیاری در خصوص استفاده از ترقه و مواد محترقه وجود دارد.
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی گفت: در سال گذشته گروه سنی جوان و نوجوان، بیشترین قشر آسیب پذیر در این نوع حوادث بودند ولی در دیگر سنین نیز افرادی وجود داشتند که از این حوادث خسارت دیدند.
وی با اشاره به اینکه فراوانی حوادث مربوط به آتش بازی شب چهارشنبه پایانی سال در مردان بسیار بیشتر از زنان است، اظهار کرد: بریدگی، پارگی و سوختگی مهم ترین و شایع ترین عوارض بی احتیاطی در چهارشنبه سوری است.
بهرامی از آماده باش 480 نفر از کارکنان اورژانس در آذربایجان غربی برای انتقال مصدومان احتمالی خبر داد و گفت: امیدواریم امروز، روز کم خطری را شاهد باشیم.
ابراهیم شاد قوشچی، مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری ارومیه نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: ماموران این سازمان در نقاط مختلف شهر از جمله عطایی، مرکز، خیابان امام، اول شمالی، سومون آباد و خیام مستقر می شوند.
وی افزود: علاوه بر آن چهار اکیپ آتش نشانی سیار شامل خودروها و موتورسیکلت ها در سطح شهر گشت می زنند تا در صورت لزوم و بروز آتش سوزی به موقع در محل حاضر شوند.
وی ابراز امیدواری کرد که امسال مشکل خاصی در آذربایجان غربی رخ ندهد و مردم با شادی های سنتی خود، زمینه خوشحالی خانواده ها و کاهش حوادث را موجب شوند.
امیدواریم در آئین چهارشنبه آخر سال امسال که عصر امروز برگزار می شود، مردم با آگاهی کامل از رفتارهای پرخطر بپرهیزند تا سرخی آتش و لذت آنی استفاده از مواد آتش زای غیرمجاز سبزی بهار زندگی جوانان ایرانی را هدف نگیرد و هیچ خانواده ای، داغدار فرزند خود را در آستانه سال نو نباشد.
گزارش از: سیده فاطمه سجادی
8137/2093

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال