لذت خرید نوروزی در زیر طاق های آجری بازار ارومیه

ارومیه- ایرنا- این روزها بازار تاریخی و مسقف ارومیه با طاق های آجری چشم نوازش، لذت بازدید از یک اثر معماری اصیل ایرانی و خرید مناسب نوروزی را به مردم محلی و گردشگران آذربایجان غربی عیدی داده است.

به گزارش ایرنا اگرچه مراکز لوکس خرید و فروش و برج های تجاری متعددی در ارومیه وجود دارد اما این بازار تاریخی با راسته های تودرتو و مغازه های متنوع همچنان مهمترین مرکز خرید بیشتر مردم به شمار می رود.
سردرب ورودی اصلی بازار ارومیه از سمت مسجد اعظم یکی از زیباترین و خوش نقش ترین جلوه های معماری است که ذوق و علاقه هر فرد ایرانی را به خود جلب می کند.
تنوع اقلام و کالاها از منحصربفرد ترین ویژگی های بازار تاریخی ارومیه است و مغازه های عرضه لبنیات، طلافروشان، بزازان، فرش فروشان و ... به ترتیب در این بازار خوش نقش و نگار به صف شده است.
یکی از اصناف راسته طلافروشان که طی 30 سال گذشته در بازار تاریخی ارومیه فعالیت کرده است، به خبرنگار ایرنا گفت: گردشگران بیشتر از اهالی منطقه از خرید در بازار تاریخی ارومیه لذت می برند اما مردم بومی نیز به خاطر قیمت مناسب اقلام به این بازار مراجعه می کنند.
محمدرضا خداوندگار، وجود راهنمایان گردشگری و کارشناسان آگاه به تاریخچه این بازار را در جذب گردشگران داخلی و خارجی تاثیرگذار خواند و نوروز فرصت مناسبی برای هدایت مسافران به بازار تاریخی ارومیه است.
رضا نصیری، یکی دیگر از اصناف این بازار تاریخی که در راسته فرش فروشان فعالیت می کند، گفت: این بازار می تواند مسافران داخلی و خارجی بسیاری را جلب کند و موجب رونق اقتصادی منطقه شود اما این امر نیازمند توجه مسئولان و تبلیغات موثر است.
وی ساماندهی کف راهروهای بازار را خواستار شد و افزود: ادراه کل میراث فرهنگی استان به تازگی مرمت برخی از راهروها را آغاز کرده و این مقدمه ای برای رونق این بازار تاریخی است.
موسی قلی فتح جو، یکی از مس فروشان بازار ارومیه که 26 سال در این بازار فعالیت کرده است نیز افزود: جذب گردشگران به رونق اقتصادی در بازار تاریخی ارومیه منجر می شود.
افشار فتحی، یکی از بزازان این بازار با 26 سال سابقه کار نیز با اشاره به اینکه راسته بزازان به تازگی مرمت و چهره آن زیباتر شده است، افزود: چهره زیبا و چشم نواز این بازار مردم را به گشت و گذار طولانی در راسته های متعدد و متنوع آن ترغیب می کند.
کارشناسی اداره کل میراث فرهنگی آذربایجان غربی نیز گفت: بازار تاریخی ارومیه در حال حاضر در مرکز شهر قرار گرفته و پلان کلی آن به شکل مستطیل ناقص در بین خیابان های امام، عسگر آبادی، اقبال و مهاباد محصور است.
'برزویه جوانی' با اشاره به اینکه این بازار در گذشته حدود 80 هزار مترمربع مساحت داشته است، افزود: در حال حاضر 13 هزار مترمربع از این بازار مسقف در شمال خیابان امام خمینی (ره) و 37 هزار مترمربع در قسمت جنوبی این خیابان تحت حفاظت و بهسازی قرار دارد.
وی ادامه داد: این بازار یکهزار و 576 باب مغازه دارد و حدود 6 هزار نفر به طور مستقیم و نزدیک به 40 هزار نفر به طور غیرمستقیم در آن کسب درآمد می کنند.
وی ادامه داد: در مجموعه بازار تاریخی ارومیه تعداد هفت تیمچه و سرای به نسبت بزرگ، پنج حمام قدیمی و یک باب مسجد جامع با پنج هزار مترمربع مساحت وجود دارد که قدمت آنها به دوره های سلجوقی، صفویه، افشاریه، زندیه و قاجاریه می رسد.
به گفته وی مسگران، زرگران، چاقوسازان، فرش فروشان، بذر فروشان، بلورفروشان، کفاشان، عطاران و بزازان از راسته های پررونق این مجموعه تاریخی است.
جوانی اظهار کرد: از اوایل قرن 14 هجری شمسی و آغاز دخل و تصرف های شهری، بخش های قابل توجهی از بافت تاریخی بازار ارومیه تخریب یا اتصال آنها از هسته مرکزی از هم گسیخته است.
وی افزود: حمام اتحادیه، دوشابچی بازار، گرمابه علی مصطفی، راسته غلام خان، بازار نجاران و دیگر آثار تاریخی به علت پراکندگی و دخل و تصرف، نیازمند رسیدگی دائم و اعمال ضوابط و مقررات ویژه است.
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی نیز بازار تاریخی ارومیه را از جمله اماکن مهم گردشگرپذیر این استان بر شمرد و گفت: برای معرفی بیشتر این بازار تاریخی به گردشگران نوروزی روزانه بیش از 300 نفر فقط از طریق اتوبوس گردشگری به این بازار راهنمایی می شوند و از این بازار تاریخی بازدید می کنند.
حسین امامی ادامه داد: با هدف معرفی این بازار به گردشگران داخلی و خارجی، هتل های ارومیه نیز تورگردی های خود را به مقصد این بازار تاریخی هدایت می کنند.
وی افزود: استفاده از ظرفیت فضای مجازی یکی از مهمترین راهکارها برای جذب گردشگر به ویژه در ایام نوروز و تابستان است و باید از این فضا برای شناساندن هرچه بیشتر و بهتر جاذبه های گردشگری استان بهره برداری شود.
وی اضافه کرد: در سال های اخیر اقدامات مناسبی در جهت افزایش مسافران ورودی به استان به ویژه در ایام نوروز و تابستان انجام شده که نتیجه آن رشد 100 هزار نفری بازدید از اماکن گردشگری آذربایجان غربی بوده است.
نائب رئیس اتاق اصناف ارومیه نیز گفت: بازار تاریخی ارومیه در تعطیلات نوروزی فعال بوده و پذیرای گردشگران و مردم محلی است.
اصغر طاهری پور در مورد صنف های سنتی و قدیمی این بازار که برای گردشگران دارای جذابیت است، ادامه داد: صنف چاقوسازی یکی از قدیمی ترین صنف های این بازار بوده و در حال حاضر نیز راسته چاقوسازان این بازار فعال است.
به گزارش ایرنا پس از انجام مطالعات لازم در سال‌های 1358 و 1359 هجری شمسی اقداماتی برای ثبت بازار تاریخی ارومیه در ردیف آثار ملی کشور معمول شد و این اثر در سال 1362 شمسی به شماره 1639 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.
بعد از ثبت بازار قدیم در فهرست آثار ملی و اعمال ضوابط و مقررات ثبتی آن، با حمایت های قانون و مشارکت و همکاری کسبه نسبت به احیاء و اصلاح بخش های قدیم به فرم اولیه و هماهنگ با معماری اصیل آن اقدامات فراوانی شده است.
3072/8135

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال