عضو هیات علمی دانشگاه ارومیه:

نگرش های سیاسی در مباحث حقوق شهروندی اعمال نشود

ارومیه- ایرنا- عضو هیات علمی و مدیرکل فرهنگی دانشگاه ارومیه با بیان اینکه مطالبات حقوق شهروندی مردم نباید با نگرش حاد احساسی، هیجانی و تمایلات سیاسی آمیخته شود، گفت: اعمال نگرش های سیاسی در مسائل مربوط به حقوق شهروندی سبب شکست در اجرای این منشور می شود.

حجت الاسلام کریم جباری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، اظهار کرد: مسؤولان به جای برخورد غیرمتعارف و احساسی با حقوق شهروندی، پیش شرط ها و ساختارهای لازم را برای اجرای آن فراهم کنند.
وی افزایش آگاهی از حقوق شهروندی را مشکل گشای خلاء های حقوقی پیش از قضاوت دانست و افزود: پیاده شدن حقوق شهروندی در بطن جامعه تاثیر بسزایی در پیشگیری از منازعه ها و کاهش پرونده های قضایی دارد.
وی همچنین مهمترین چالش در رابطه با حقوق شهروندی را ناتوانی در ارائه طرحی درست در پیگیری مطالبات قانونی عنوان کرد و گفت: حق جویی نیازمند فرهنگ سازی و تربیت شایسته فردی و اجتماعی است.
وی تقویت دغدغه احقاق حق و مطالبه حقوق در عموم مردم را بسیار مبارک دانست و اظهار کرد: ایجاد حساسیت نسبت به مطالبات حقوقی باید با قانونمندی مطرح شود.
حجت الاسلام جباری با بیان اینکه اهمیت طرح حقوق شهروندی زمانی بیشتر لمس می شود که به حجم گسترده اختلافات حقوقی و پرونده های قضایی توجه کافی شود، گفت: حقوق شهروندی می تواند طرح چند منظوره نهادهای علمی، پژوهشی و قضایی کشور باشد.
وی همچنین نقش دانشگاه ها در فرهنگ سازی صحیح برای پیگیری مطالبات حقوقی را نیز بسیار تاثیرگذار دانست.
به گزارش ایرنا در 29 آذر 1395 منشور حقوق شهروندی ایران به امضای رئیس جمهوری رسید و از طریق پیامک به مردم ابلاغ شد.
حق حیات، سلامت و کیفیت زندگی، کرامت و برابری انسانی، آزادی و امنیت شهروندی، مشارکت در تعیین سرنوشت، اداره شایسته و حسن تدبیر، آزادی اندیشه و بیان، دسترسی به اطلاعات، دسترسی به فضای مجازی، حریم خصوصی، تشکل، تجمع و راهپیمایی، تابعیت، اقامت و آزادی رفت و آمد، تشکیل و برخورداری از خانواده، برخورداری از دادخواهی عادلانه، اقتصاد شفاف و رقابتی، مسکن، مالکیت، اشتغال و کار شایسته، رفاه و تأمین اجتماعی، دسترسی و مشارکت فرهنگی، آموزش و پژوهش، محیط ‌زیست سالم و توسعه پایدار، صلح، امنیت و اقتدار ملی از سرفصل های حقوقی این منشور به شمار می رود.
3214/3072

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال