اختصاص 100 میلیون ریال کتاب به کتابخانه های مهاباد

مهاباد- ایرنا- رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مهاباد با اشاره به دیدار مسئولان و شهرداران 20 شهر نامزد انتخاب پایتخت کتاب ایران با وزیر، گفت: وزارت فرهنگ ارشاد اسلامی اهدای کتاب به ارزش 100 میلیون ریال به کتابخانه های نامزدهای نهایی انتخاب پایتخت کتاب ایران را در دستور کار قرار داد.

قادر مرادی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: جلسه نهایی انتخاب پایتخت کتاب ایران با حضور نمایندگان 20 شهر نامزد پس از ارائه اقدامات و عملکردهای شهرهای منتخب برگزار شد که 6 نماینده به عنوان شورای برنامه ریزی پایتخت کتاب ایران با رای گیری از بین شورا و رئیس اداره های فرهنگ و ارشاد انتخاب شدند.
وی اظهار کرد: انتخاب ٦ عضو شورای هماهنگی شبکه شهرهای دوستدار کتاب و ٢ بازرس این شورا موضوع جلسه 20 نامزد پایتخت کتاب ایران با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بود.
رئیس فرهنگ و ارشاد اسلامی مهاباد یادآور شد: انتخاب عضو هفتم این شورا نیز از میان نماینده شهری خواهد بود که امسال به عنوان پایتخت کتاب ایران معرفی می شود.
مرادی افزود: در بودجه ریزی استانی شهرهایی که جزو ٢٠ شهر نهایی است و شهرهایی که در این جلسه جزو پنج شهر برتر انتخاب شدند در کنار پایتخت آینده کتاب ایران به لحاظ بودجه‌ای حمایت ویژه می شود.
وی با اشاره به اینکه در سه دوره گذشته شهرهای نیشابور، اهواز و بوشهر به عنوان پایتخت کتاب ایران انتخاب شده است، گفت: مراسم پایانی انتخاب پایتخت کتاب ایران هشتم اسفند در سالن اجلاس سران با حضور مسئولان کشوری و فرهیختگان حوزه فرهنگ برگزار می شود.
مرادی همچنین با اشاره به اینکه سالانه به طور متوسط 16 کتاب در مهاباد چاپ و منتشر می شود، اظهار کرد: بیشتر کتاب ها به زبان 'کردی' چاپ شده و ادبیات، شعر، داستان، فرهنگ و واژه نامه از عمده موضوع های آنهاست.
مرادی با اشاره به اینکه 6 کتابخانه در قالب سه کتابخانه عمومی و سه قرائت خانه در مهاباد وجود دارد، افزود: 12 روستای مهاباد از جمله روستاهای ' اگریقاش ' و ' لج ' که چندی پیش کتابخانه های آنها افتتاح شد، دارای کتابخانه است.
به گزارش ایرنا، فروغ هاشمی رئیس اداره ارشاد 'اوز'، احمد شیخیانی شهردار 'خورموج'، محمد موسوی رئیس ارشاد شهر ری، جمالی نژاد شهردار یزد، علی صفری شهردار قزوین، حیدر اسکندرپور شهردار شیراز به عضویت شورای هماهنگی شبکه شهرهای دوستدار کتاب در آمدند.
همچنین موسوی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد 'رامهرمز' و علی آبادی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سبزوار به عنوان بازرس انتخاب شدند.
به گزارش ایرنا به نقل از دفتر مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرهای کاشان (استان اصفهان)، صدرا، اِوَز و شیراز (استان فارس)، دزفول و رامهرمز (استان خوزستان)، مهاباد (آذربایجان غربی)، یزد، شهرکرد (استان چهارمحال و بختیاری)، قزوین، شهر ری (استان تهران)، بم (استان کرمان)، خرم‌آباد (استان لرستان)، سبزوار (استان خراسان رضوی)، کلاله (استان گلستان)، بجنورد (خراسان شمالی)، لاهیجان (استان گیلان) و کنگان، برازجان و خورموج (استان بوشهر)، به‌‌ عنوان 20 نامزد راه‌یافته به مرحله نهایی داوری چهارمین دوره انتخاب پایتخت کتاب ایران معرفی شده است.
از میان این شهرها، یک شهر به‌ عنوان پایتخت کتاب ایران و چند شهر نیز به ‌عنوان شهرهای خلاق در ترویج کتابخوانی معرفی می شود.
مهاباد با 237 هزار نفر جمعیت 6 کتابخانه با 35 هزار عنوان کتاب دارد، این شهرستان در جنوب آذربایجان غربی واقع است.
3093/2093
**خبر: پیمان پاکزاد ** تنظیم کننده: توحید محمودپور ** انتشار: صابر چهرقانی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال