هفت دونده آذربایجان غربی دو امدادی دور دریاچه ارومیه را آغاز کردند

ارومیه- ایرنا- دو امدادی با شعار ' آب، زندگی و احیاء دریاچه ارومیه ' در مسیر 600 کیلومتری دور این دریاچه و با حضور هفت دونده آذربایجان غربی آغاز شد.

به گزارش ایرنا این دوندگان صبح امروز، شنبه به مناسب گرامیداشت ایام الله دهه فجر از ' کاظم داشی' ارومیه شروع به دویدن کردند و طبق برنامه ریزی 20 بهمن سال جاری در میدان انقلاب ارومیه به کار خود پایان می دهند.
این دوندگان شامل جاوید امجدی، کریم ضیایی، مرتضی احمدی، رامین نوری، همایون اصغری، غلامرضا پسیانی و سعید باقرزاده از شهرستان‌های سلماس، تسوج، صوفیان، تبریز، شبستر، عجب شیر، میاندوآب، نقده و ارومیه گذر کرده و در یک اقدام فرهنگی اهمیت آب در زندگی بشری را یادآوری می کنند.
به گزارش ایرنا دریاچه ارومیه بزرگترین آبگیر دائمی در شمال غرب فلات ایران ‌است؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 شمسی شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی در حدود 80 درصد از مساحت آن خشک شد.
بنا بر نظر کارشناسان خشک شدن دریاچه ارومیه تاثیر منفی بر محیط زیست منطقه داشته و بر روی دمای هوا و وزش بادهای نمکی تاثیر گذاشته است.
استاندار آذربایجان غربی طی روزهای اخیر با اشاره به موافقت رئیس جمهوری با پیشنهاد استفاده از سه میلیارد دلار فاینانس خارجی برای اجرا و تکمیل طرح های احیای دریاچه ارومیه گفته که مذاکره با سرمایه گذاران خارجی نیز در این زمینه آغاز شده است و با دریافت تسهیلات خارجی روند اجرای طرح های احیای دریاچه ارومیه تسریع می شود.
8135/ 3072
** خبر: شهین بیدادرس ** انتشار: علیرضا فولادی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال