سکونت 45 هزار زن سرپرست خانوار در آذربایجان غربی

ارومیه- ایرنا- مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری آذربایجان غربی گفت: بیش از 45 هزار زن سرپرست خانوار در این استان سکونت دارند که باید زمینه اشتغال پایدار و توانمندسازی آنان فراهم شود.

به گزارش ایرنا شهلا تاجفر روز یکشنبه در نشست با خبرنگاران اظهار کرد: توانمندسازی این زنان از گرفتار شدن آنان در دام آسیب های اجتماعی جلوگیری می کند.
وی با اشاره به اینکه 2 هزار زن کارآفرین و 31 بانوی کارآفرین ملی در سطح این استان وجود دارد، اضافه کرد: این بانوان نیز باید مورد حمیات قرار گیرند تا زمینه توسعه اشتغال به ویژه در بین بانوان و دختران فراهم شود.
وی با اشاره به نقش مشاغل خانگی در اشتغال زنان، افزود: تقویت مشاغل خانگی در استان زمینه ساز تقویت نهاد خانواده و تحکیم آن است و باید توجه جدی به این امر صورت گیرد.
مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری آذربایجان غربی با اشاره به تدوین سند توسعه ارتقا وضعیت زنان و خانواده استان، اظهار کرد: این سند با هدف توانمندسازی زنان و خانواده در بخش های دانش، امنیت، سلامت و آگاهی در حال تنظیم است.
تاجفر ادامه داد: وجود بیش از 60 هزار دانشجوی دختر، 465 مدیر زن در ادارات دولتی و یکهزار و 692 نفر هیات مدیره بانو در استان نیز نشان از جایگاه این قشر در محافل مختلف این استان دارد.
وی با تاکید بر اینکه هم افزایی و افزایش همکاری دستگاه های اجرایی برای توانمندسازی زنان ضروری است، افزود: حدود 72 هزار ساعت کلاس آموزشی برای 900 نفر از زنان 17 شهرستان این استان برگزار شده تا گام مهمی را در راستای محرومیت زدایی و ریشه کنی بی سوادی برداشته شود.
تاجفر تقویت مشاغل بانوان را یکی از ساختارهای اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و ادامه داد: حضور زنان کار آفرین و زنان سرپرست خانوار در عرصه تولید علاوه بر خودکفایی زنان می تواند در تولید نقش اساسی داشته باشند.
وی با اشاره به پرداخت پنج میلیارد ریال تسهیلات اشتغال در سال جاری، بیان کرد: تاکنون 100 نفر از بانوان برای دریافت تسهیلات اشتغال به مبلغ 50 میلیون ریال با سود 4 درصد به بانک های عامل معرفی شده اند.
وی ادامه داد: یکهزار و 497 دانش آموز دختر بازمانده از تحصیل در این استان وجود دارد که با تلاش مسئولان 335 نفر از آنان به چرخه کسب علم برگشتند.
به گزارش ایرنا آذربایجان غربی بیش از سه میلیون و 200 هزار نفر جمعیت دارد و نزدیک به نیمی از این جمعیت را بانوان تشکیل داده اند؛ زنان سرپرست خانوار در این استان نیز حدود یک و نیم درصد جمعیت استان را در بر می گیرند.
8135/ 3072
** خبر: شهین بیدادرس ** انتشار: علیرضا فولادی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال