فرماندار: خوی ظرفیت تجاری ارزشمندی برای تبدیل به منطقه ویژه اقتصادی دارد

ارومیه- ایرنا- فرماندار خوی گفت: این شهرستان با توجه به موقعیت مرزی و شرایط مناسب جغرافیایی، ظرفیت منحصر به فرد تجاری برای تبدیل شدن به منطقه ویژه اقتصادی دارد.

حسین سیوانی روز چهارشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه موافقت های اولیه برای تبدیل خوی به منطقه ویژه اقتصادی انجام گرفته است، افزود: اداره کل گمرک رازی، گمرک خوی و گمرک ریلی رازی سه گمرک مهم این شهرستان هستند که این پتانسیل ویژه می تواند در اقتصاد منطقه نقش مهمی ایفا کند.
وی اضافه کرد: اداره کل گمرک رازی ریه تنفسی تجاری استان و خوی به شمار می رود ولی متاسفانه از زیرساخت های خدماتی در بخش پایانه ای محروم است که ایجاد یک پایانه مسافری مناسب از مطالبات مهم این شهرستان در جلسه کمیسیون اقتصادی است.
وی ادامه داد: کارکرد مرز رازی خوی بیشتر مسافری بوده و مشکلی برای بازرگان محسوب نمی شود چرا که مرز بازرگان بیشتر کارکرد ترانزیتی و واردات و صادرات کالا دارد.
فرماندار خوی بیان کرد: در خواست ما از کمیسیون اقتصادی مجلس این است که با حمایت خود در ایجاد یک بازار مشترک مرزی در منطقه رازی به معیشت افراد حاشیه نشین و محروم این شهرستان کمک کند.
سیوانی با بیان اینکه خوی در بن بست قرار گرفته و راه پیشرفت آن سد شده است، اظهار کرد: سرمایه گذاران به مشوق و امتیازات تجاری نیاز دارند تا در این شهرستان به سرمایه گذاری بپردازند.
وی با اشاره به اینکه زیرساخت های شهرک کانی های غیرفلزی خوی آماده شده و در حال جذب سرمایه گذار هستیم، افزود: این شهرستان با دارا بودن کارخانه های گچ و سیمان، معادن شن و ماسه و سنگ های ساختمانی می تواند به بورس کالاهای ساختمانی منطقه تبدیل شود.
وی اظهار کرد: بیش از 30 درصد مردم این شهرستان معیشت خود را از راه تولید تخمه می گذرانند اما واردات بی رویه تخمه ضربات جبران ناپذیری بر پیکره بازار تخمه خوی وارد کرده است که این موضوع مهم در جلسه کمسیون اقتصادی مجلس مطرح خواهد شد.
وی با بیان اینکه خوی دارای حدود 130 کارگاه تولید مبل است، بیان کرد: سال گذشته حدود 15 میلیون دلار به خارج از کشور صادرات مبل داشتیم و در حال جذب سرمایه گذار برای شهرک تخصصی مبل این شهرستان هستیم.
فرماندار خوی گفت: به منظور ایجاد اشتغال و رونق بازار در زمینه های قالی بافی، گلاب گیری از گل محمدی، بسته بندی و عرضه عسل مرغوب خوی نیازمند سرمایه گذاری هستیم.
سیوانی افزود: سرمایه گذاران به امنیت اقتصادی نیاز داشته و باید برای آنها جذابیت ها و مشوق های تجاری فراهم شود که این لزوم توجه اعضای کمیسیون اقتصادی به این سیاست های کلان تشویقی را نشان می دهد.
وی اظهار کرد: تنوع قومی و آب و هوایی و همسایگی با چند کشور، سرمایه فوق العاده ای برای ایران محسوب می شود که قانون گذاران باید در برنامه ریزی و اتخاذ تصمیمات کلان کشوری به این شاخص ها توجه ویژه ای داشته باشند.
وی اضافه کرد: بازدید میدانی اعضای کمیسیون های مختلف مجلس از مناطق مختلف کشور و آشنایی با محیط ها و ویژگی های متمایز شهرهای مختلف به توسعه متوازن در استان ها منجر خواهد شد.
فرماندار خوی اظهار کرد: آذربایجان غربی از توسعه نیافتگی مزمن رنج می برد و باید عدم سرمایه گذاری در این استان آسیب شناسی شود.
سیوانی با تاکید بر اینکه باید از بیان کلی مسائل در جلسات کمیسیون اقتصادی مجلس خودداری کنیم، افزود: مشکلات آذربایجان غربی را به صورت مصداقی و عینی مطرح کنیم و متناسب با آنها پیشنهادهای عملی خود را ارائه دهیم.
به گزارش ایرنا، کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از امروز به مدت چهار روز جلسات خود را در آذربایجان غربی برگزار خواهد کرد.
7129/2093**خبرنگار: توحید محمودپور**انتشاردهنده: صابر چهرقانی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال