آنچه درروزهای سرنوشت ساز انقلاب گذشت

روزنامه آراز آذربایجان در شماره روز دوشنبه خود، وقایع دهه فجر را بازگو کرده است.

در این مطلب می خوانیم: در این نوشتار برآنیم تا نگاهی به روزهای سرنوشت ساز انقلاب اسلامی داشته باشیم؛ روزهایی که در آن، امام آمدند، ملت ایران یکدل و یکرنگ شدند.
به مناسبت ورود حضرت امام خمینی به وطن‏، میلیونها ایرانی جشن می گیرند و با راهپیمایی و به راه انداختن تظاهرات حمایت خود را از امام خود اعلام می کنند، هزاران ایرانی برای دیدار حضرت امام به مدرسه علوی راهی می شوند.
روز 15 بهمن، جواد شهرستانی، شهردار تهران‏، به حمایت از حضرت امام خمینی (ره) از سمت خود استعفا می دهد و سپس با حضرت امام ملاقات می کند که حضرت امام او را دوباره به مقام شهرداری تهران منصوب می کنند. در همین روز در چند پایگاه هوایی اعتراضاتی علیه رژیم شاهنشاهی و به حمایت از حضرت امام خمینی (ره) صورت می گیرد که به زندانی شدن عده زیادی از افراد نیروی هوایی می انجامد. تظاهرات خیابانی و چندین مورد تحصن در شهر تهران انجام می شود که این امر باعث می شود که الغای ممنوعیت تظاهرات که قرار بود شب گذشته پایان یابد، تمدید شود و در شهرستانها نیز راهپیمایی و تظاهرات به طرفداری از حضرت امام و علیه رژیم و دولت بختیار ادامه می یابد.
در 16 بهمن‏، حضرت امام‏، مهندس بازرگان را به عنوان نخست وزیر دولت موقت منصوب می نمایند و مردم شهرهای ایران نیز در حمایت از مهندس بازرگان تظاهراتی برگزار می کنند و فریاد سرنگونی دولت بختیار و پیروزی مهندس بازرگان را سر می دهند.
در 17 بهمن ماه، بر اساس پیشنهاد شورای انقلاب، حضرت امام خمینی دولت موقت را به مردم معرفی می نمایند و دولت موقت به ریاست مهندس مهدی بازرگان تشکیل می گردد.
در روز 19 بهمن پرسنل نیروی هوایی ارتش به محضر امام می رسند و با ایشان بیعت می کنند و همبستگی خود را با انقلاب ملت ایران به رهبری امام خمینی (ره) اعلام می کنند و سپس به سمت یکی از مسیرهای راهپیمایی که در حمایت از دولت موقت در حال انجام است‏، حرکت می کنند. در این راهپیمایی میلیونها تن از مردم برای ابراز حمایت از حضرت امام و دولت موقت اسلامی به خیابانها می آیند و در همین روز حضرت امام خمینی به زیارت حضرت عبدالعظیم (س) می روند.
20بهمن ماه‏، طرفداران قانون اساسی با تجمع در استادیوم امجدیه (شهید شیرودی) دست به تظاهرات می زنند که ماموران نظامی با پرتاب کردن گاز اشک آور جمعیت را پراکنده می سازد. در ساعت 9 شب سربازان گارد شاه به پادگان نیروی هوایی در شرق تهران (خ دماوند) حمله می کنند، صدای تیراندازی مکرر به گوش می رسد سربازان داخل پادگان با گفتن »الله اکبر« از مردم درخواست کمک دارند و مردم نیز با فریاد »الله اکبر« از خانه ها خارج می شوند. قضیه از آن جا شروع می شود که افراد نیروی هوایی که در داخل پادگان برنامه استقبال از حضرت امام خمینی را از تلویزیون مشاهده می کردند با فرستادن صلوات نسبت به امام خمینی ابراز احساسات می کنند و همین مسئله موجب درگیری میان افراد نیروی هوایی و سربازان گارد شاه می گردد. لحظاتی بعد گاردی ها که از مدتها قبل در محل مستقر شده اند با تانکهایشان به خوابگاه حمله می کنند و شروع به تیراندازی می کنند که برخی از افراد نیروی هوایی موفق به فرار می شوند و تعدادی نیز به منزل حضرت امام پناهنده می شوند و عده ای دیگر از افراد نیروی هوایی در پادگان اعدام می شوند. در همین روز مردم برای کمک به سربازان نیروی هوایی مسلح می شوند.
21بهمن ماه، دولت بختیار زمان حکومت نظامی را افزایش داده و حکومت نظامی را از ساعت4بعدازظهر اعلام نمود.
فرمانداری نظامی تهران اعلامیه شماره چهل را منتشر می کند که در آن ساعت آغاز ممنوعیت رفت و آمد شبانه از دوازده شب به چهار و سی دقیقه بعد از ظهر تغییر یافته است. سرنشینان صدها اتومبیل با روشن کردن چراغها و نصب اعلامیه بر پشت شیشه ها ساعت جدید آغاز منع رفت و آمد را به اطلاع دیگران می رسانند، گروهی از جوانان نیز با در دست گرفتن اعلامیه های دست نویس به مردم هشدار می دهند که این یک توطئه است، به خانه ها نروید و در خیابانها بمانید.
حضرت امام خمینی دستور شکستن زمان حکومت نظامی و حضور مردم در خیابانها را صادر می نمایند‎؛ در ساعت چهار و سی دقیقه بعد از ظهر اتومبیلها و مینبی بوسهای وابسته به ستاد حضرت امام به خیابانها می آیند و اعلام می کنند که به امر امام خمینی اعلامیه شماره چهل فرمانداری نظامی غیر قانونی است… به خانه ها نروید. و دولت موقت نیز اولین اعلامیه خود را منتشر می کند: »خبری که ساعت چهارده امروز از رادیو ایران دایر به ممنوعیت عبور و مرور در شهر تهران از ساعت چهار و سی دقیقه بعد از ظهر پخش شده است توطئه علیه پیروزی انقلاب اسلامی مردم است و پذیرفتنی نیست.« در این روز در تهران و شهرستانها بین سربازان گارد و مردم مسلح درگیریهای بسیار شدید رخ می دهد.
اهالی محله های مختلف تهران به ویژه جوانان با لاستیک های کهنه، اتوموبیلهای اسقاط و هر وسیله دیگر شروع به ساختن مانع و آتش زدن آنها می کنند. مردم تمام خیابانها را با وسایل گوناگون می بندند و اقدام به سنگربندی می کنند، مردم ساختمان تسلیحات را تصرف می کنند و اسلحه و مهمات آن را می برنند، تعدادی از تانکها به وسیله انقلابیون از کار می افتد و شماری از کلانتریهای تهران پس از هجوم انقلابیون به تصرف درمی آید.
واحدهای نظامی چند شهر از جمله لشکر زرهی قزوین به سوی تهران روانه می شوند اما مردم جاده تهران-کرج را به منظور جلوگیری از ورود واحدهای نظامی به تهران مسدود می کنند. تهران به صحنه یک جنگ واقعی و همه جانبه تبدیل می شود و از نخستین ساعتهای غروب تا پگاه لحظه ای صدای شلیک گلوله و غریور رعد آسای مسلسل و انفجار نارنجک قطع نمی شود، بانک »الله اکبر« فضای شهر را پر می کند و تا بامداد «الله اکبر» شعار واحد شهر است.
صبحدم 22 بهمن، خورشید پیروزی نهضت امام خمینی و انقلاب اسلامی طلوع می کند و انقلاب اسلامی ایران پس از سالها مجاهدت، ایثار، فداکاری و مقاومت در راه رضای الهی با رهبری بی نظیر حضرت امام خمینی و به همت مردم سرافراز ایران به پیروزی نهایی می رسد.
آری این گونه است؛ در 22بهمن 1357، تاریخ به واقعیت می پیوندد؛ حق بر باطل پیروز می شود و طومار رژیم پهلوی و 2500 ساله استبداد شاهنشاهی برای همیشه در هم تنیده می شود.
** رسانه ها** 8137/8136

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال