بوکان دارای بیشترین تعداد واحدهای نانوایی در آذربایجان غربی است

بوکان، مهاباد - ایرنا - مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 8 آذربایجان غربی گفت: بیشترین تعداد نانوایهای این استان در شهر بوکان قرار دارند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، هوشمند جوادی روز چهارشنبه در جلسه شورای آرد و نان بوکان افزود: هم اکنون 257 واحد نانوایی در این شهر فعال هستند که این تعداد حتی از تعداد نانوای های مرکز استان نیز بیشتر است.
وی گفت: علاوه بر این تعداد نانوایی شهری، 63 واحد نیز در مناطق روستایی بوکان قرار دارند.
جوادی شمار واحدهای نانوایی استان را بیش از چهار هزار وحد اعلام کرد و یادآور شد: بر اساس آمارهای موجود برای هر یک هزار نفر، یک واحد نانوایی باید ایجاد شود که این تعداد نانوایی در بوکان بیش از نیاز این شهرستان است.
وی بوکان را از مهمترین قطب هاب تولید گندم استان دانست و گفت: امسال در بوکان شاهد رشد خوبی در تولید گندم به لحاظ کمی و کیفی بودیم به طوری که گندم تولیدی این شهرستان از لحاظ سن زدگی صفر درصد اعلام شده است.
جوادی یکی ازدلایل عمده عدم سن زدگی در گندم بوکان را مبارزه به موقع با آفت سن در مزارع گندم این شهرستان عنوان کرد.
جوادی از گندم به عنوان یکی از مهمترین کالاهای استراتژیک جهان از لحاظ امنیت غذایی یاد کرد و گفت: این کالا از معدود کالاهایی هستند که اکثر کشورهای جهان به آن وابسته هستند.
مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 8 آذربایجان غربی افزود: ماهیانه بیش از 30 هزار تن گندم در سطح استان برای تبدیل شدن به آرد به واحدهای تولید آرد استان تحویل داده می شود.
وی ادامه داد: امسال 310 هزار تن گندم مازاد بر نیاز از کشاورزان این استان به صورت تضمینی خریداری شده است که این مقدار گندم خریداری شده در سیلوهای استان ذخیره سازی شده است.
مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی آذربایجان غربی اضافه کرد: قیمت خرید تضمینی گندم از کشاورزان در سال آینده 11هزار و 557 ریال برای هر کیلوگرم اعلام شده است که این قیمت به قیمت بازار جهانی نزدیک است.
فرماندار بوکان نیز در این جلسه گفت: این شهرستان جزو شهرهای مهاجرپذیر است و این مهاجرپذیری مشکلات زیادی از جمله افزایش تقاضای سهیمه آرد به وجود آورده است.
جمال خسروی با اشاره به دیگر عوامل مؤثر در افزایش تعداد نان مصرفی افزود: افزایش جمعیت دانشجویی، موقعیت خاص جغرافیایی و قرار گرفتن در کنار جاده ارتباطی شمال به جنوب کشور با تعداد زیاد مسافر عبوری، باعث شده است سهیمه آرد تخصیصی جوابگوی نیازهای شهرستان نباشد.
وی به افزایش جمعیت شهر بوکان در ماههای خاص سال اشاره کرد و گفت: جمهیت شهر بوکان در شش ماه دوم سال 17 هزار نفر افزایش پیدا می کند که دلیل عمده آن بازگشت روستائیان به مناطق شهری است که حضور دانش آموزان و دانشجویان نیز این امر را تشدید می کند که این جمعیت نیاز به نان را در مناطق شهری بیشتر کرده است.
فرماندار بوکان ضمن تأکید بر افزایش کیفیت نان تولیدی، خواستار اختصاص سهمیه بیشتر آرد به این شهرستان شد.
شهرستان بوکان با 227 هزار نفر جمعیت در جنوب استان آذربایجان غربی قرار دارد.
7510/584/581

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال