پل قطور بزرگترین پل هوایی ریلی خاورمیانه در خوی

خوی، ارومیه - ایرنا - پل هوایی قطور خوی، بزرگترین پل هوایی در کشور و خاورمیانه است که با طبیعتی زیبا و بکر همه ساله گردشگران زیادی را برای بازدید به سوی خود جذب می کند.

این پل در فاصله 18 کیلومتری غرب خوی بر روی دره عمیقی که رودخانه قطور از وسط آن می گذرد بنا شده است.
طول آن 450 متر و ارتفاع آن از سطح رودخانه قطور 127 متر و عرض آن 8 متر و دارای 10 عدد پایه بتونی مسلح بوده که شش عدد از این پایه ها به طرف خوی و چهار عدد از پایه های بتونی به سمت رازی است و در مجموع دارای هشت دهنه است که به صورت اکس به اکس در امتداد هم گسترش یافته اند.
راه آهن ترانزیتی ایران و ترکیه از روی این پل می گذرد و به ایستگاه مرز رازی می پیوندد که به نام راه آهن بین المللی نامیده شده و کشورهای اروپائی را به آسیا متصل می کند.
این پل در سال 1347 توسط دو شرکت ایرانی و اتریشی، پی ریزی و پایه های بتونی آن اجرا شده است و اسکلت فلزی و شاسی آن توسط آمریکایی ها انجام گرفت.
ساخت این پل در سال 1349 (1970 میلادی) توسط یک زن مهندس آلمانی به پایان رسیده است و در 1350 مورد بهره برداری قرار گرفت.
رژیم بعثی عراق در دوران هشت سال جنگ تحمیلی، با توجه به اهمیت استراتژیک این پل، اقدام به 9 حمله هوایی و شش بار بمباران این پل کرد که آسیب های زیادی بر پایه های فلزی و شاسی ها و پایه های بتنی آن در این حمله ها وارد شد و چندین شهید در این حملات جان خود را تقدیم اسلام و انقلاب کردند.
بعد از جنگ تحمیلی، این پل که خسارات وارده بر آن 30 درصد برآورد شده بود، توسط مهندسان ایرانی در اردیبهشت 1374 مرمت شد.
پل قطور در دره مصفا و زیبا و خوش آب و هوای قطور قرار گرفته است که به سبب عظمت و شکوهش قابل توجه بوده، و روزانه به ویژه در ایّام نوروز و روزهای تعطیلی گردشگران زیادی را از اقصی نقاط کشور به سوی خود جلب می کند.
7128/581

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال