کمبود وسایل نقلیه عمومی مشکل اساسی مردم مهاباد در روزهای سرد و برفی

مهاباد - ایرنا - کمبود وسایل نقلیه عمومی در روزهای برفی در خیابان های شهر مهاباد به یکی از مشکلات اساسی شهروندان در ترددهای درون شهری تبدیل شده است که مسوولان باید برای آن تدبیری اساسی بیاندیشند .

به گزارش خبرنگار ایرنا، آنچه که در مدت سه روز بارش مداوم برف در مهاباد بیشتر از هر چیز دیگر نمود داشت کمبود شدید وسیله نقلیه عمومی در سطح این شهر بود که موجب شد تا مردم با پای پیاده از طریق خیابانها اقدام به تردد و رسیدن به مقصد کنند .
بارش برف که از شب چهارشنبه در مهاباد آغاز شده بود و به طور مستمر به مدت سه روز ادامه داشت باعث شد تا ارتفاع برف در برخی مناطق شهر مهاباد به حدود نیم متر و در مناطق کوهستانی و ارتفاعات این شهرستان نیز به حدود 80 سانتی متر تا یک متر برسد .
این امر باعث شد تا در این مدت روند عبور و مرور در این شهر مختل شده و ایستگاه های تاکسی را انبوهی از مسافرانی در بربگیرد که در زیر بارش دانه های بلوری برف و در سرمای زیر صفر درجه به امید آمدن تاکسی و یا هر وسیله نقلیه شخصی برای رسیدن به مقصد بی صبرانه در انتظار ایستاده بودند .
در این میان هر از گاهی خودروهای انگشت شماری در خیایانها دیده می شد که عمدتا شامل خودروهای شخصی بودند و برخی از آنها از روی انسان دوستی و برخی نیز با چندین برابر مبلغ معمول از این فرصت استفاده کرده و اقدام به جابجایی مردم آنهم تنها در خیابان های اصلی و برف روبی شده می کردند .
برخی از مسافران نیز که توان انتظار کشیدن در زیر بارش برف و سرما را نداشتند با پای پیاده راهی مقصد می شدند که این امر صحنه های جالبی را در خیابانها پدید آورده بود که بیشتر شبیه پیاده روی های خانوادگی بود .
زن میانسالی که با یک دست چتری بالای سر نگاه داشته بود و در دست دیگر یک بسته نان داشت، از نبود اتوبوس و تاکسی در سطح شهر با اظهار گلایه گفت: در چنین روزی مردم بیشتر از روزهای دیگر به تاکسی نیاز دارند در حالی که هیچ تاکسی در خیابان ها تردد نمی کند.
شهین باپیری افزود: چرا خودروهای شخصی با زنجیر چرخ می توانند مسافر کشی کنند اما تاکسی ها قادر به آمدن به خیابان ها نیستند.
یکی از شهروندان نیز که ساکن یکی از محلات حاشیه شهر بود، گفت: هنگام آمدن به داخل شهر به همراه شمار دیگری از ساکنان این منطقه با سوار شدن بر پشت یکدستگاه وانت به مرکز شهر آمده است .
محمد هاشمی افزود: هم اکنون نیز بیش از نیم ساعت است که برای بازگشت به خانه منتظر وسیله نقلیه عمومی هستم که خبری از آنها نیست .
وی با بیان اینکه خودروهای شخصی نیز در چنین شرایطی چندین برابر معمول کرایه طلب می کنند افزود: مسوولان باید در این مواقع نظارت بیشتری بر حمل و نقل عمومی داشته باشند تا اولا مردم با مشکلات تردد در سطح شهر مواجه نشوند و جلوی سودجویی برخی از رانندگان نیز گرفته شود.
یک رانندگان تاکسی نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا دلیل کمبود تاکسی در سطح شهر را مسدود شدن بیشتر کوچه ها و معابربه دلیل بارش برف سنگین عنوان کرد که مانع حرکت این تاکسی ها در سطح خیابان ها شده است .
وی که خود را محمد رحیم زاده معرفی کرد افزود: بسیاری از رانندگان وسایط نقلیه نیز به دلیل تنبلی حاضر نیستند در روزهای برفی کار کرده و استراحت رد منزل را بر کار ترجیح می دهند .
فرهاد صمدی کارمند می گوید: از زمان بارش برف تاکنون سه روز است که با پای پیاده به دلیل نبود وسایل نقلیه عمومی از منزلش در بلوار بسیج تا مرکز شهر به محل کارش می آید .
وی با انتقاد از نبود وسایط نقلیه عمومی در چنین شرایطی گفت: مسوولان در چنین روزهایی که مشکل تردد خودروهای سواری در خیابانها وجود دارد باید با اختصاص اتوبوس و حتی مینی بوس مشکل تردد مردم در سطح شهر را برطرف کنند .
این کارمند یادآور شد: برخی از رانندگان ، وسایط نقلیه عمومی را که به عموم مردم تعلق دارد را به میل خود مورد استفاده قرار می دهند که اینگونه رانندگان باید شناسایی و با آنها برخورد قانونی شود .
رییس سازمان اتوبوسرانی مهاباد گفت: با توجه به مشکلاتی خاص و عدم هماهنگی واحد های مختلف، جابجایی مسافران با استفاده از اتوبوس در مواقع عادی در مهاباد کارایی چندانی ندارد ازاینرو در بخش روستایی از اتوبوس ها استفاده می شود .
سوران آیین پرست افزود: در طول این مدت سازمان اتوبوسرانی مهاباد با بسیج کردن بیش از 20دستگاه اتوبوس و میدل باس حمل و نقل مسافران را در این چند روز در سطح شهر برعهده داشتند.
رییس سازمان تاکسیرانی مهاباد نیز گفت: در روز اول بارش برف به خاطر بسته شدن کوچه ها تعدادی از رانندگان تاکسی نتوانستند خودروهای خود را از منزل خارج کنند .
شیرکو نورانی افزود: در روز جمعه و شنبه بسیاری از تاکسی ها در سطح شهر حمل و نقل مسافران را برعهده داشتند و گشت های نظارتی بر عملکرد آنها نظارت می کردند.
وی از شهروندان خواست در صورت مشاهده هر گونه تخلف با یادداشت کردن کد یا شماره تاکسی متخلف شکایت خود را به این سازمان اطلاع دهند تا مراتب از لحاظ قانونی پیگیری شود.
وی اضافه کرد: هم اکنون سازمان تاکسیرانی مهاباد با 504 دستگاه تاکسی گردشی، 890 دستگاه تاکسی تلفنی، 158دستگاه تاکسی خطی و 89دستگاه ون به شهروندان خدمات ارائه می دهد.
بارش برف و کند شدن عبور و مرور در داخل شهر به مدت سه روز تنها یک اتفاق طبیعی در مناطق کوهستانی و سردسیر کشور بوده و با یک بحران با ابعاد گسترده بسیار متفاوت است، لازم است که این فرهنگ تعامل و همکاری که ریشه در باورهای دینی و اعتقادات ما نیز دارد در این چنین مواقعی بسیار بیشتر از مواقع دیگر جلوه گر شود.
مسوولان نیز باید برای بالا بردن این فرهنگ تعامل و نوعدوستی در بین اقشار مختلف مردم راهکارهای عملی بیابند و این فرهنگ را نهادینه سازند.
گزارش از: عبدالله رحمانی
7512/584/583

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال