نگاهی به حمام شیخ یکی از آثار ثبت شده تاریخی سلماس

سلماس، ارومیه - حمام شیخ سلماس که امروزه در قالب مجموعه فرهنگی و هنری مورد استفاده قرار می گیرد یکی از آثار تاریخی منحصر به فرد و بی نظیر آذربایجان غربی محسوب می شود.

این حمام پس از زلزله سال 1309 در زمان حکومت رضاخان در بخش جدید شهر با معماری سنتی ایرانی ساخته شده و بانی آن مرحوم محمد تسوجی است.
این حمام تاریخی در سال 1312 مورد بهره برداری قرار گرفته است.
مساحت این بنای تاریخی 860 مترمربع و آب این حمام از دو نهر جنوبی و غربی شهر تامین می شده و در یک انبار سرپوشیده آب سرد و در آب انبار دیگری آب گرم آماده می شد.
این حمام اولین و قدیمی ترین حمام سلماس پس از زلزله سال 1309 این شهر بوده و ابتدا حمام تسوجی نام داشته و سپس توسط شخصی به نام حاج مجتبی انتظاری معروف به شیخ اداره می شد که بعدها به حمام شیخ شهرت یافت.
این حمام دارای پلان مستطیل شکل بوده که 350 سانتیمتر از سطح خیابانی که در مرکز آن واقع شده پائین تر است و دارای دو درب چوبی ورودی از ضلع جنوبی و یک درب از ضلع غربی جهت سرکشی به موتورخانه می باشد.
پی حمام از سنگ های معدنی با ملات ماسه و آهک استفاده شده و دیوارهای آن با تلفیق سنگ و آجر به سبک تفلیسی کار شده و در مجموع مصالح به کار رفته در بنا سنگ، آجر، گچ، آهک و ماسه است.
این حمام صرفنظر از قدمت آن به لحاظ معماری ارزشمند بوده و تنها اثر باقیمانده از معماری حمام های سنتی در سلماس است.
حمام شیخ سلماس در سال 1379 به شماره 3475 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
این حمام بعد از ثبت در فهرست آثار ملی، با مساعدت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی تبدیل به مجموعه فرهنگی و هنری و نمایشگاه آثار مردم شناسی شده است.
در حال حاضر در این مکان تاریخی، نمایشگاه هنری 50 هنرمند سلماسی با مجموع 400 اثر هنری تا پایان فروردین ماه در معرض عموم قرار گرفته شده است.
7127/581

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال