شهرهای شیراز و خوی خواهرخوانده می شوند

ارومیه- معاون سیاسی اجتماعی استاندار آذربایجان غربی گفت: دو شهر فرهنگی و تاریخی شیراز و خوی به عنوان خواهرخوانده معرفی می شوند.

ابراهیم فتح الهی، روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با تاکید بر پیشینه تمدنی، تاریخی و فرهنگی مشترک دو استان فارس و آذربایجان غربی اظهار کرد: بر همین اساس، مقرر شده در کنگره بین ‌المللی حافظ که مهرماه سال جاری در شیراز برگزار می ‌شود، زمینه ا‌ی فراهم شود تا ارتباط محتوایی و معنایی میان آثار حافظ و شمس تبریزی و مولانا و خواهرخواندگی دو شهر خوی و شیراز اعلام شود.
وی گفت: در این راستا تفاهم نامه ای فرهنگی، آموزشی و پژوهشی بین مسوولان دو استان آذربایجان غربی و فارس به امضا می رسد.
وی اضافه کرد: تفاهم‌نامه همکاری‌های فرهنگی با استان فارس با محوریت ایجاد پل فرهنگی بین مقبره حافظ در شیراز و مقبره شمس تبریزی در خوی نیز در آینده نزدیک انعقاد می شود.
معاون سیاسی اجتماعی استاندار آذربایجان غربی، تقویت وحدت و هویت ملی مبتنی بر اسلام و ایران و آگاهی کافی در باره تاریخ ایران، فرهنگ، تمدن و هنر ایرانی - اسلامی، استقلال فرهنگی و مصونیت جامعه از نفوذ فرهنگ اجانب با تقویت و اهمیت دادن به مفاخر فرهنگی کشور با تاکید بر حافظ و شمس تبریزی و ایجاد پل فرهنگی و علمی بین این دو شهر شیراز و خوی را از اهداف این تفاهم نامه عنوان کرد.
وی اظهار کرد: ارتقا هر چه بیشتر سطح همکاری میان دو استان آذربایجان غربی و فارس به منظور گسترش اتحاد ملی و تبادلات فرهنگی مردم کشور، اعتلای مفاخر فرهنگی کشور با محوریت شمس تبریزی و حافظ و شناساندن هرچه بیشتر این مفاخر فرهنگی از بخش های مهم تفاهم نامه ایجاد پیوند فرهنگی بین آرامگاه های شمس تبریزی در خوی و حافظ در شیراز خواهد بود.
وی ادامه داد: همچنین به منظور تحکیم پل فرهنگی بین مقبره‌ حافظ در شیراز و مقبره شمس تبریزی در خوی، مسوولان و اندیشمندان استان فارس در کنگره بین‌المللی شمس تبریزی که آبان ‌ماه سال جاری با حضور سفیران فرهنگی کشورهای مختلف دنیا در خوی برگزار می‌ شود، مشارکت و حضور فعال خواهند داشت.
581

انتهای پیام /*

برچسب ها

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال