پایانه مرزی تمرچین از بزرگترین ظرفیت های ترانزیتی غرب کشور

پیرانشهر، مهاباد- پایانه تجاری مرزی تمرچین درپیرانشهر به عنوان یکی از ظرفیت های بزرگ ترانزیتی غرب کشور برای اتصال به کشورهای مختلف جهان محسوب می شود که روند رو به رشدی در صادرات محصولات تولید داخل داشته است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، این پایانه مرزی، در 15کیلومتری جنوب غربی شهرستان پیرانشهر در مقابل مرز حاجی عمران عراق واقع شده است.
از سه سال پیش گمرک این مرز به صورت رسمی آغاز به کار کرده و تمرچین نزدیکترین راه زمینی ایران به کشورهای حوزه دریای مدیترانه و خلیج فارس محسوب می شود.
پیرانشهر در جنوب غربی استان آذربایجان غربی قرار دارد.
این منطقه به علت قرار گرفتن در کنار مرز ایران و عراق همیشه از جایگاه استراتژیک ویژه ای برخوردار بوده است.
این شهر از شمال به نقده و اشنویه، از شرق به مهاباد، از جنوب به سردشت و از غرب به عراق محدود بوده و از مناطق مستعد کشور برای ترانزیت کالا به کشورهای جهان به شمار می رود.
بازارچه مرزی تمرچین در نقطه مشترک مرزی بین ایران وعراق در محل روستای تمرچین واقع شده که به دلیل حساسیت جغرافیایی و اقتصادی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
بازارچه مرزی تمرچین با گمرک حاجی عمران عراق مجاور بوده و از سال 73 شروع به فعالیت کرده است.
رییس گمرک تمرچین گفت: این گمرک در زمینه های صادرات و واردات اعم از کالاهای داخلی و خارجی، ورود و خروج موقت، جابجایی مسافر و حوزه قضایی و حقوقی فعالیت می کند.
ˈنادر انصاریانˈ، افزود: این گمرک به صورت شبانه روزی فعال و به مسافران و رانندگان خدمات رسانی می کند.
وی با اشاره به تردد روزانه به طور میانگین 200 دستگاه کامیون صادراتی به گمرک تمرچین اظهارداشت: به طور متوسط روزانه 130دستگاه کامیون، اتوبوس و خودرو سواری از درب ترانزیتی گمرک وارد عراق می شود.
انصاریان ادامه داد: پارسال صادرات از گمرک تمرچین 234هزار و 977 تن به ارزش 183میلیون و 496 هزار و 261 دلار بوده و صادرات از محل بازارچه نیز هشت هزار و 119تن به ارزش چهار میلیون و 684 هزار و 582دلار را شامل می شود.
وی خاطرنشان کرد: پارسال صادرات سایر گمرکات از محل گمرک تمرچین نیز 751هزار و 341 تن به ارزش 171میلیون و 601 هزار و 118دلار بوده است.
انصاریان با بیان این که بازارچه تمرچین در زمینه واردات مجوزی ندارد، گفت: این گمرگ در سال گذشته 660 تن کالا به ارزش یک میلیون و 201هزار و 618 دلار واردات داشته و ترانزیت داخلی از طریق این گمرک نیز 12هزار و 578 تن به ارزش 11میلیون و 686 هزار و 861 دلار بوده است.
وی تزانزیت خارجی از طریق این گمرک را 953 هزار و 243 تن به ارزش 253میلیون و 401 هزار و397 دلار اعلام کرد.
انصاریان تعداد مسافران ورودی و خروجی از طریق گمرک تمرچین را به ترتیب 167 هزار و 147 و 128 هزار و 887 نفر عنوان و خاطرنشان کرد: عمده کشورهای طرف صادرات این گمرک عراق، ترکیه و سوریه بوده و به کشورهای مختلف اروپایی نیز از طریق این گمرک صادرات انجام می شود.
وی 82 درصد از سهم صادرات استان آذربایجان غربی به عراق را مربوط به گمرک تمرچین دانست و اظهارداشت: این گمرک توسط اداره کل حمل و نقل و پایانه های آذربایجان غربی در دست توسعه و ایجاد ساخت و سازهای جدید است.
انصاریان گفت: ساختمان تجاری گمرک تمرچین با حدود 50 میلیارد ریال سرمایه گذاری در دست اتمام بوده و تیر ماه امسال به بهره برداری می رسد.
رییس گمرک تمرچین خاطرنشان کرد: بسته بندی کالاهای تولید داخل مناسب نبوده و این امر بر وضعیت بازار ایران در کشورهای طرف صادرات تاثیر می گذارد.
وی همچنین گفت: از بهمن ماه پارسال تمام خودروهای عراقی ورودی ازطریق گمرک تمرچین با 25هزار ریال بیمه می شوند و این بیمه نامه ها در حدود یک هفته اعتبار دارد.
انصاریان افزود: در زمان حاضر عمده رانندگانی که کالاهای ایرانی را در مرز بارگیری می کنند عراقی هستند و رایزنی های ایران و عراق برای انتقال کامیون های ایرانی حامل کالا به عراق هنوز به نتیجه نرسیده و تنها سیمان و کالاهای کانتینری به این صورت وارد عراق می شود.
وی حجم عمده واردات از طریق گمرک تمرچین را سوخت گازوییل و مازوت و عمده کالاهای صادراتی را نیز محصولات ساختمانی، سیمان، کاشی، سرامیک، مصنوعات پلاستیکی، فلزی و میوه و تره بار اعلام کرد.
انصاریان از عمده مشکلات گمرک تمرچین را نبود ساختمانی برای استقرار مسافران و انبار تجاری برای نگهداری کالاها عنوان کرد.
وی اظهارداشت: هم اینک هنگ مرزی، اداره گذرنامه و ادارات وابسته در داخل کانکس ها استقرار دارند و لازم است ساختمانی برای انها ایجاد شود.
رییس گمرک تمرچین نبود آزمایشگاه استاندارد برای ارزیابی وضعیت کالاها و دستگاه ایکس ری برای بازرسی خودروهای وارداتی و صادراتی از مشکلات این گمرک برشمرد.
هم اینک یکهزار و 600 کارگر نیز درمحوطه گمرک و بازارچه مرزی تمرچین به عنوان نیروهای تخلیه و بارگیری کالاها فعالیت می کنند.
وی درعین حال از صدور چهار هزار فقره کارت حمل بار برای تبادل کالا در گمرک تمرچین خبر داد.
انصاریان گفت: 50 نفر شامل نیروهای فنی، اداری، مالی و انتظامات در گمرک فعالیت می کنند و هیچ گونه مشکلی از نظر تامین امنیت گمرک وجود ندارد.
وی عمده کالاهای وارداتی از عراق را آهن قراضه و ضایعات مسی، برنزی، آهنی و استیل به صورت ذوب شده و در قالب شمش اعلام کرد که پس از ورود توسط کارگران ایرانی تخلیه و پس از بارگیری از طریق گمرک به داخل کشور ارسال می شود.
مدیر بازارچه مرزی تمرچین نیز گفت: بسته به نیاز بازار از طریق این بازارچه به طور عمده پوشاک بچه و پتو صادر می شود و کالاهای وارداتی نیز عمدتا به صورت شمش فلزات در آن تخلیه و بارگیری می شود.
ˈعسگر میرزاییˈ، افزود: روزانه بین 300 تا دو هزار کارگر در این بازارچه کار تخلیه و بارگیری کالا را انجام می دهند که بستگی به درخواست بازار و حجم باری است که وارد می شود.
وی اظهارداشت: از زمان استقرار گمرک، صادرات و واردات کالا به وسیله بازارچه انجام می شود.
میرزایی ادامه داد: اختلاف ساعت بین ایران و عراق که حدود یک تا یک ساعت و نیم است یکی از مشکلات عمده در کار تخلیه و بارگیری کالا می شود.
وی گفت: کار تخلیه و بارگیری کالا در این سوی مرز خیلی زودتر از آن سوی مرز شروع و این اختلاف ساعت باعث معطلی رانندگان ایرانی می شود.
میرزایی افزود: روزانه بین 10تا 60 دستگاه کامیون عراقی وارد بازارچه شده و به طور متوسط 150تن کالا تخلیه و بارگیری می شود.
وی از صدور حدود 400 فقره کارت پیله وری از طریق بازارچه برای افراد خبر داد که از این طریق اقدام به مبادله کالا می کنند.
همچنین مدیر پایانه مرزی تمرچین گفت: هم اینک عملیات احداث ساختمان تجاری پایانه حدود 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و کار آگهی مناقصه ساختمان مسافربری نیز تمام شده است.
ˈعادل زینالیˈ، افزود: ساختمان مسافربری در مرحله شروع عملیات اجرایی است و پیمانکار آن نیز مشخص شده است.
وی اظهارداشت: عملیات احداث سرویس های بهداشتی پایانه نیز در هفته جاری آغاز می شود.
645/587

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال