کواکبیان: مجلس و شوراهای دانش آموزی جایگاه قانونی پیدا کند

تهران-ایرنا- نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت تربیت سیاسی جوانان گفت: مجلس و شوراهای دانش آموزی باید جایگاه قانونی یافته و دانش آموزان در سطح کشور به قدرت عمومی دست پیدا کنند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، مصطفی کواکبیان روز سه شنبه در نهمین دوره انتخابات مجلس دانش آموزی و بیستمین دوره انتخابات شوراهای دانش آموزی در کانون فرهنگی مفتح اظهار کرد:تربیت سیاسی جوانان از مدارس آغاز خواهد شد و به طور قطع می توان گفت که اگر ما دموکراسی و مردم سالاری را از دوران مدرسه به نسل جوان نیاموزیم، نمی توان امیدوار بود که کشور به سمت مردم سالاری و دموکراسی حرکت کند.
کواکبیان با اشاره به اینکه متن اسلام دموکراسی است و نباید مردم سالاری و دموکراسی موضوع غربی تلقی شود، گفت:امام خمینی(ره) فرموده بودند که جمهوری اسلامی نه یک کلمه کم نه یک کلمه زیاد، به این معنا که اگر ما بگوییم جمهوری دموکراتیک اسلام یعنی اسلام ضعف دارد و می خواهیم یک واژه ای را به آن اضافه کنیم،در حالی که در متن اسلام دموکراسی است.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود: امام خمینی(ره) در تصمیمات خود معتقد به رای مردم بودند و اعلام می کردند که میزان رای ملت است.
وی گفت: تشکیل و فعالیت مجلس دانش آموزی و شوراهای دانش آموزی نویدبخش این موضوع است که به آینده کشور می توان امیدوار بود.
کواکبیان افزود: با توجه به اهمیت نقش شورای عالی آموزش و پرورش و شورای عالی انقلاب فرهنگی در تصمیم گیری باید لایحه ای توسط وزیر آموزش و پرورش به مجلس شورای اسلامی ارائه شود که مجلس دانش آموزی اهمیت و جایگاه قانونی پیدا کند و با تغییر وزیر آموزش و پرورش و مسئولان در سال های آینده، این مجلس پابرجا باشد و انتخابات آن برگزار شود.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه انسان های دموکرات می توانند دموکراسی را توسعه دهند، خطاب به دانش آموزان گفت: شما باید سطح فکر و بینشتان را افزایش دهید و باور کنید که عقل جمعی از عقل فردی قوی تر است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه باید تشکیل شوراهای دانش آموزی تبدیل به قانون شود، اظهار کرد: این شوراها باید در همه مقاطع تحصیلی و در سطوح منطقه، شهرستان، استان و ملی تشکیل شود و دانش آموزان قدرت عمومی پیدا کنند.
کواکبیان گفت: براساس این روند، شوراهای دانش آموزی می توانند طرح های قانونی خود را برای تصویب به مجلس ارائه دهند که لازمه این روند هم قانون مجلس شورای اسلامی است.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی افزود:برخی معتقدند که وظیفه دانش آموزان تنها درس خواندن است و نباید آنان به مسائل جامعه توجهی داشته باشند، در صورتی که به عقیده من باید دانش آموزان به مسائل اجتماعی هم توجه کنند و اطلاعی از این مسائل داشته باشند.
نهمین دوره انتخابات مجلس دانش آموزی و بیستمین دوره انتخابات شوراهای دانش آموزی روز سه شنبه با حضور مصطفی کواکبیان نماینده مرم تهران در مجلس شورای اسلامی، عباسعلی باقری مدیرکل، عبدالرسول کریمی معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش شهر تهران، محمود علیگو قائم مقام سازمان دانش آموزی، علیرضا بیگی نژاد رئیس سازمان دانش آموزی شهر تهران و جمعی دیگر از مسئولان در کانون فرهنگی مفتح برگزار شد.

به گزارش ایرنا،مجلس دانش آموزی تشکلی غیردولتی است که از سال 1380 و براساس آیین نامه مصوب شورای عالی آموزش و پرورش شکل گرفته، این مجلس 150 نماینده دارد که هر 2 سال یک بار از میان دانش آموزان سراسر کشور و در پی برگزاری انتخابات سراسری سه مرحله ای که به ترتیب در سطح مدارس، مناطق آموزش و پرورش و استانها برگزار می شود و نمایندگان (145نماینده عادی، چهار نماینده دانش آمـوزان اقلیت مذهبی و یک نماینده استثنایی) در هر دوره که 2 سال به طول می انجامد امکان طرح نظرات خود را در قالب چهار نشست ملی که در فواصل 6 ماهه برگزار می شود را خواهند داشت.
هدف مجلس دانش آموزی، بسترسازی برای مشارکت آگاهانه و آزادانه در عرصه سرنوشت دانش آموزان و زمینه سازی برای تمرین عملی اصول و معیارهای مردم سالاری است.
دانش آموزان دوره دوم متوسطه در این مجلس حضور خواهند داشت و آغازگر آن شوراهای دانش‌آموزی است که از مقطع دوم ابتدایی آغاز می‌شود و برای هر استان هم سهمیه مشخص و به نسبت برابر برای دختران و پسران دیده شده است.
*برای اطلاع از اخبار متنوع انتشار یافته در شبانه روز با کانال ایرنا استان تهران در تلگرام به نشانی IRNATEHRAN@ همراه شوید.
تهرام/7245/ 1539

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال