فرماندار:

بهداشت و سلامت دانش آموزان دماوند در اولویت قرار گیرد

تهران - ایرنا - فرماندار شهرستان دماوند با بیان اینکه یک‌ چهارم جمعیت شهرستان را دانش آموزان تشکیل می دهند، گفت: توجه به بهداشت، سلامت و بهبود وضعیت جسمی دانش آموزان در اولویت کار مسئولان قرار گیرد.

به گزارش ایرنا، مجید صفری روز سه شنبه در نخستین جلسه شورای بهداشت شهرستان که در محل فرمانداری دماوند برگزار شد، هدف از تشکیل شورای بهداشت را بررسی برنامه های بهداشتی از جمله بهداشت ‌سلامت، بهداشت ‌محیط ، بهداشت‌ کار ، بهداشت طبیعی و .. دانست و گفت: مسئولان در راستای وظایف خود سطح بهداشت عمومی شهرستان را مد نظر داشته باشند.
وی با بیان اینکه بیماری نوعی آسیب برای فرد و جامعه است، گفت: ‌شهرستان دماوند 125هزار جمعیت رسمی دارد و لازمه حفظ جمعیت منطقه شناسایی بیماریهای آسیب زا و کنترل آن با هدف مقابله با آسیب های اجتماعی است.
صفری ادامه داد: بازیافت زباله و مسائل مربوط به بهداشت آب و محیط زیست از دیگر موضوعاتی است که می‌تواند به طبیعت منطقه آسیب رساند و همه این موارد در زمره سیاست‌های کلان بهداشت و درمان است.
این مقام مسئول یکی دیگر از موضوعات مهم در حوزه بهداشت را، توجه به سلامت دانش آموزان به جهت تاثیر آن در خانواده و اجتماع عنوان کرد و گفت: دانش آموزان در خانه و جامعه چه در زمینه رعایت بهداشت و چه عدم توجه به آن تاثیرگذار هستند و با توجه به جمعیت قابل توجه این قشر در جامعه، توجه به بهداشت مدارس اولویت باشد.
محمود نقیبی، رئیس شورای اسلامی شهر آبسرد نیز در این جلسه با بیان اینکه در بحث بهداشت فردی و حوزه درمان، مهمترین مشکل در منطقه آبسرد دانش آموزان هستند، گفت: شیوع شپش در مدارس آبسرد که عمدتا مربوط به اتباع می باشد، استفاده بیش از حد از کلر در حمام های عمومی و ایجاد آلودگی و بیماری و افزایش مصرف جوش شیرین در برخی نانوایی های منطقه از جمله مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد.
وی ادامه داد: یکی از موضوعات مورد توجه در حوزه شهری و روستایی ساماندهی بافت های فرسوده، فاضلاب و سگ های بلاصاحب است که رفع این مشکلات بسیاری از مسائل بهداشتی را مرتفع خواهد شد.
** مشکلات بهداشت و درمان بدون همکاری نهادهای مربوطه محقق نمی شود
سعید آسیایی، رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دماوند هم در این جلسه گفت: یکی از موضوعات مهم در حوزه بهداشت، سلامت آب، غذا و محیط زیست از جمله زباله و مواد زاید است که آلایندگی در سطح هوا و زمین ایجاد می کند.
وی با بیان اینکه بیماری ها به 2 بخش واگیر و غیرواگیر تقسیم می شود، ادامه داد: بیماری‌های واگیر در اثر انتقال عفونت ها ایجاد می شود و بیماری‌های غیرواگیر مانند ناراحتی‌های قلبی، سرطان‌ها و ... است.
این مقام مسئول ادامه داد: با بررسی های انجام شده در سطح شهرستان، حدود یکصد نفر از جمعیت شهرستان به سرطان روده بزرگ مبتلا هستند و در این راستا سایر بیماری‌ها اعم از عفونی و غیرفراگیر در حال بررسی است.
آسیایی ادامه داد: 16 بیماری که در سطح شهرستان بیش از دیگر بیماری ها دیده می شود که ازجمله فشارخون و قند، گوارشی، دهان‌ و‌ دندان، غلظت خون، بیماریهای قلبی و کبد و کلیه است.
شهرستان دماوند با جمعیتی افزون بر 100هزار نفر در 45 کیلومتری شهر تهران قرار گرفته است. این شهرستان از شمال با استان مازندران، از شرق با شهرستان فیروزکوه، ازجنوب با استان سمنان و از غرب با شهرستان شمیرانات و تهران همسایه است که این شهر از2بخش مرکزی و رودهن تشکیل می شود.
*برای اطلاع از اخبار متنوع انتشار یافته در شبانه روز با کانال ایرنا استان تهران در تلگرام به نشانی IRNATEHRAN@ همراه شوید.
تهرام/7246/ 1539

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال