افزایش 5 درصدی جمعیت حیات وحش در تهران/ سرشماری بیش از 17 هزار راس از پستانداران شاخص

تهران - ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به پایان سرشماری پستانداران شاخص، از افزایش پنج درصدی جمعیت حیات وحش در این استان خبر داد.

به گزارش ایرنا از سایت اطلاع رسانی محیط زیست استان تهران(سامات)، کیومرث کلانتری هدف از سرشماری حیات وحش را برآورد جمعیت پستانداران و بهبود مدیریت زیستی مناطق عنوان کرد و افزود: در این سرشماری گونه‌های قوچ ومیش، کل و بز، آهو و جبیر استان سرشماری شده است.
وی با اشاره به اینکه این سرشماری توسط کارشناسان محیط زیست و محیط بانان با همراهی جوامع محلی، گروه های مردم نهاد، طبیعت دوستان و همیاران محیط زیست انجام شده، اظهار کرد: طی برنامه در مجموع تعداد 17 هزار و 767 راس قوچ و میش، کل و بز، آهو و جبیر سرشماری شد که از این تعداد 14 هزار و 563 راس قوچ و میش، 2 هزار و 963 راس کل و بز، 107 راس آهو و 161 راس جبیر بوده است.
کلانتری افزود: این برنامه با در نظر داشتن فصل زادآوری و بسته به آب و هوای هر زیستگاه در 6 منطقه تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران به روش مشاهده مستقیم و سیستم موقعیت یاب جغرافیایی جهت ثبت مسیرها انجام شد.
وی اضافه کرد: این سرشماری در پارک ملی و منطقه شکار ممنوع لار، مجموعه حفاظتی جاجرود شامل پارک ملی سرخه حصار، پارک ملی خجیر و منطقه حفاظت شده جاجرود، منطقه حفاظت شده ورجین، منطقه حفاظت شده کویر، منطقه شکار ممنوع کاوه ده و مناطق آزاد ارجمند فیروزکوه، منطقه شکار ممنوع کوه سفید و محدوده آثار طبیعی ملی دریاچه های تار و هویر دماوند و بخشی از دامنه جنوبی منطقه حفاظت شده البرز مرکزی و مناطق آزاد و ارتفاعات مشرف به شهر تهران اجرا شده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست تهران گفت: در پارک ملی و منطقه شکار ممنوع لار یک هزار و 97 راس کل و بز و قوچ و میش، در منطقه حفاظت شده ورجین یک هزار و 948 راس، در منطقه شکار ممنوع کوه سفید دماوند و آثار طبیعی و ملی دریاچه تار و هویر یک هزار و 461راس، در منطقه شکار ممنوع کاوه ده و منطقه آزاد ارجمند هفت هزار و 683 راس، در منطقه حفاظت شده کویر با احتساب 161 راس جبیر مجموعا 353 راس و در مجموعه حفاظتی جاجرود با احتساب 107 راس آهو مجموعا پنج هزار و 190 راس گونه های حیات وحش سرشماری شده است.
وی در ادامه با بیان اینکه بخشی از محدوده های آثار طبیعی ملی دریاچه های تار و هویر در دماوند و همچنین بخشی از دامنه جنوبی منطقه حفاظت شده البرز مرکزی و مناطق آزاد و ارتفاعات مشرف به شهر تهران برای نخستین بار مورد سرشماری پستانداران قرار گرفتند، گفت: طبق بررسی های انجام شده جمعیت پستانداران شاخص استان در سال 96 حدود 5 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است و امیدواریم این افزایش جمعیت با تلاش‌های محیط بانان استان ادامه داشته باشد.
سرشماری پستانداران شاخص استان تهران اول آذر ماه آغاز و تا اواسط بهمن ماه به پایان رسید. در سال 95 تعداد 16 هزار و 919 راس پستانداران علف خوار در مناطق تحت مدیریت استان تهران سرشماری شده بود.

خبرنگار: نادره وائلی زاده**انتشار: محمد آجورلو
تهرام / 9754 //1348

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال