کلیات بودجه سال 97 شهرداری تهران در شورای شهر تصویب شد

تهران- ایرنا- کلیات بودجه سال 97 شهرداری تهران با 19 رای موافق در صحن شورای اسلامی شهر تهران تصویب شد.

به گزارش ایرنا، کلیات بودجه سال 97 شهرداری تهران در صحن علنی چهل و سومین جلسه شورای اسلامی شهر و در حضور محمد علی نجفی شهردار، با 19 رای موافق تصویب شد.
محسن هاشمی رئیس شورای اسلامی شهر تهران در صحن شورا در مورد این لایحه خطاب به اعضا و خبرنگاران تاکید کرد که تنها کلیات این لایحه بدون عدد و رقم تصویب شده است.
وی تاکید کرد که همواره و در 20 سال گذشته کلیات بودجه شهرداری تهران در صحن شورا مطرح و مستقیما به سمت درآمدها و هزینه ها می رفتند و ما نیز به مانند گذشته عمل می کنیم.
در ابتدای بررسی کلیات لایحه بودجه پیشنهادی سال 97 شهرداری تهران مرتضی الویری رئیس کمیسیون بودجه شورای شهر گفت: 17 هزار و 517 میلیارد تومان رقم پیشنهادی این لایحه برای سال آینده است که شاهد بودجه ای انقباضی نسبت به امسال هستیم.
وی با بیان اینکه 3 فصل برای درآمدهای موردنظر بودجه در سال 97 درنظر گرفته شده است، افزود: در این رابطه 517 میلیارد تومان فصل درآمدها افزایش و فصل دوم که کسب درآمد عمدتا از طریق فروش تراکم است کاهش یافته و همچنین شاهد کاهش 200 میلیارد تومان فصل سوم که شامل وام ها می شود، هستیم.
الویری با بیان اینکه بودجه به سمت شفاف سازی رفته است، ادامه داد: تبصره های تاریک شفاف و کاهش یافته و از 41 تبصره به 24 تبصره رسیده است.

* نظرات اعضا در مورد بودجه
پس از استماع سخنان الویری، الهام فخاری عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران به عنوان مخالف بودجه سال 97 گفت: نشانه‌های انسان‌ و جامعه‌ محور بودن نسبت به سازه‌ محور بودن در این بودجه کم رنگ است.
وی افزود: فکر می کنم به نوعی بنیان بودجه 97 مشابه بنیان‌های بودجه‌های گذشته است و به همین دلیل است که همان ایرادها، جداول و اختلاف‌هایی که در مقایسه بین سال‌های گذشته دیده شده هنوز هم وجود دارد.
وی با اشاره به نکات مثبت بودجه سال 97، تاکید کرد: چند نکته ارزنده و مثبت‌تری نسبت به بودجه‌های گذشته دارد که آقای نجفی هم به آنها اشاره کردند مثلا در مورد واریزی به سازمان‌ها و... است،چند نکته منفی برجسته جدید هم دارد، در مقایسه، در بودجه 96 تقریبا 80درصد تحقق نیافته و به نوعی بودجه متکی بر شیوه‌های تحقق نیافته بودجه به نوعی غیرواقعی است.
نائب رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران گفت: شورای شهر و شهردار تهران تغییر پیدا کردند ولی هنوز زیرساخت‌ها و وضعیت سازمانی‌ شهرداری آنقدر تغییر یافته نیست که پیش‌بینی‌ها را به سمت تحقق پیش ببرد.
احمد مسجد جامعی نیز در جریان بررسی کلیات لایحه بودجه شهرداری برای سال 97 گفت: چالش اصلی مدیریت شهری دربودجه کسب درآمد است.
وی ادامه داد: ما مدیر هزینه هستیم نه برنامه، این موضوع را سیاست های کلان بودجه نشان می دهد.
وی تاکید کرد: بودجه واقعیت اجتماعی است که با شهروندان پیوند دارد و نمی توانیم برای کسب درآمد فقط عوارض را افزایش دهیم.
مسجد جامعی خاطرنشان کرد: افزایش عوارض باید منشاء بهبود زندگی شهروندان باشد.
علی اعطا سخنگوی شورای شهر تهران نیز در مورد لایحه بودجه سال 97 شورای شهر اظهار کرد: رویکرد شهرداری در ردیف عوارض پذیره (پروانه‌های ساختمانی) در لایحه در صورت تصویب، به‌معنای تداوم گرایش شهرداری به مال سازی و تجاری سازی‌های بزرگ مقیاس در پایتخت خواهد بود.
پس از استماع نظرات مختلف اعضا شهردار تهران به دفاع از لایحه بودجه پیشنهادی شهرداری پرداخت و از اعضای شورا درخواست کرد که به این لایحه رای موافق دهند و در پایان رای گیری در مورد کلیات این لایحه انجام و در نهایت با 19 رای مثبت لایحه بودجه 97 شهرداری تهران تصویب و جزئیات آن مقرر شد تا در جلسات فشرده بررسی و تصویب شود.
*برای اطلاع از اخبار متنوع انتشار یافته در شبانه روز با کانال ایرنا استان تهران در تلگرام به نشانی IRNATEHRAN@ همراه شوید.
خبرنگار:مهدی مقدر انتشاردهنده:موسی فعالیان
تهرام/9343/1735 / 1539

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال