رشد شگرف علمی برخی از کشورها مرهون سیستم های دانش بنیان است

تهران-ایرنا- دبیرعلمی اولین همایش ملی کاربردهای فناوری اطلاعات در حوزه توسعه علمی و ارتقا کیفیت سلامت با رویکرد اقتصاد مقاومتی گفت:رشد شگرف علمی برخی از کشورها ی غربی و نیز معدودی از کشورهای آسیایی ، مرهون شکل گیری سیستم های دانش بنیان است .

دکتر حمید مقدسی روزپنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: کشورهای توسعه یافته غربی بطورجدی از اوایل دهه 1990 با ایجاد سیستم های دانش بنیان، به تولید دانش در حوزه های مختلف پرداختند و از طریق سیستم های مدیریت دانش ، بستر شکل گیری سیستم های خرد بنیان را پدید آوردند.
وی با اشاره به اینکه با شروع دهه 1990 همگرایی علوم بطورعملی روی داد ، اظهارداشت :از آثار این همگرایی ، پدیده انبوه داده است که از سال 2000 توجه مدیریت جهان غرب را بخود معطوف کرد.
دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه ازآن سال پرداختن به فناوریهای همگرا شامل : نانو(Nano) ، بایو(Bio) ، اطلاعات (Information) ، و نیز علم شناخت (Cognitive Science) از مهمترین برنامه های کشورهای غربی محسوب شده است ، بطوریکه از آن طریق علاوه بر بالا بردن سطح سلامتی مردم ، در مسیر افزایش توانایی و عملکردهای انسانی قدم بر می دارند.
مقدسی با بیان اینکه 'پیشرفتهای علمی وفناورانه جامعه مستلزم وجود سیستم های دانش بنیان وخردگرا است ' گفت: از طریق ایجاد چنین سیستم هایی می توان سوالات گوناگون حوزه های علمی را شناسایی کرد و پاسخ مناسب داد.
وی جلب توجه ذهن آکادمیک کشور به لزوم مدیریت دانش بوسیله سیستم های مبتنی بر فناوری اطلاعات را ضروری دانست و اظهار داشت: ملموس کردن چگونگی رشد سریع علمی و اقتصادی کشور در پرتو بکارگیری سیستم های مدیریت دانش ، از دیگر ثمرات برگزاری همایش های کاربرد فناوری اطلاعات محسوب می شود.
دکترمقدسی تصریح کرد: حوزه بهداشت کشور نیز ضمن بهره مندی از ثمرات علمی بکارگیری فناوری اطلاعات ، بصورت عملی و فناورانه ، شاهد پیشرفت سلامت الکترونیک و سلامت همراه خواهد شد.
وی گفت: با توسعه این شبکه ملی ، وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی کشور در اجرای وظیفه خطیر خود که همانا رصد کردن دقیق وضعیت سلامتی پیکره جامعه و ارتقای آن است ، بسیار موفق خواهد بود.
اولین همایش ملی کاربردهای فناوری اطلاعات در حوزه توسعه علمی و ارتقا کیفیت سلامت با رویکرد اقتصاد مقاومتی توسط موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی مجازی فاران مهردانش 29 بهمن در تهران برگزارمی شود.
*برای اطلاع از اخبار متنوع انتشار یافته در شبانه روز با کانال ایرنا استان تهران در تلگرام به نشانی IRNATEHRAN@ همراه شوید.
خبرنگار: سید جواد ال داود انتشاردهنده:موسی فعالیان
تهرام/ 7243 / 1539

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال