هدف ایرنا گسترش اطلاع رسانی است. لذا انتشار این مطلب به معنای تائید محتوای آن نیست

روح زندگی و کار را به تهران باز می‌گردانیم

تهران- روزنامه همشهری در شماره امروز- پنجشنبه - در مطلبی حضور معاون معماری و شهرسازی شهردار تهران در جلسه علنی روز سه شنبه شورای اسلامی شهر تهران را بررسی کرده است.

دراین مطلب آمده است: معاون معماری و شهرسازی شهردار تهران که برای ارائه گزارش درباره وضعیت ساخت‌وساز و معماری شهر تهران به جلسه شورای شهر تهران رفته بود، به لزوم ارتقای کیفیت زندگی مردم و احیای روح کار و زندگی در مناطق مختلف شهر پرداخت.
محمدمهدی حجت از تغییر رویکرد در مناطق شهری سخن گفت و اینکه هر منطقه شهر با منطقه دیگر متفاوت است و با توجه به این مسئله نباید فقط به کالبد شهر توجه کرد.ارائه گزارش از سوی معاون شهردار تهران دستور اصلی جلسه روز سه‌شنبه شورای شهر تهران بود. اگرچه در این جلسه اعضای شورا نیز انتقادهایی را نسبت به وضعیت شهرسازی و معماری در تهران مطرح کردند.
یکی دیگر از موارد مطروحه از سوی مهدی حجت، چراغ سبز دولت به طرح نوسازی بافت فرسوده پایتخت بود که از سوی شهرداری تهران به رئیس‌جمهور ارائه شد و قرار است از سوی بانک‌ها تسهیلاتی به این منظور اختصاص یابد.
وی با بیان اینکه بهبود وضعیت شهروندان و ارتقای کیفیت زندگی مردم در مناطق مختلف مورد بررسی قرار می‌گیرد، گفت: به این منظور تغییر رویکرد در مناطق شهر را دنبال می‌کنیم و اینکه هر منطقه شهر تهران با منطقه دیگر از نظر خصوصیات، مغازه‌ها، خانه‌ها، سطح تحصیلات ساکنانش، ویژگی‌های رفتاری،
فرهنگی، میزان تراکم و... متفاوت است و باید بررسی کنیم که هرمنطقه چه آورده مثبت یا منفی دارد، زندگی جاری ساکنان هرمحله چگونه است و با چه مشکلات و کمبودهایی دست به گریبان هستند؟ از نظر حجت، حوزه معماری و شهرسازی با این اقدام از توجه صرف به کالبد شهر پرهیز می‌کند و به‌دنبال تحول رویکرد به‌منظور ارتقای کیفیت زندگی خواهد رفت.
به گزارش همشهری، یکی دیگر از تأکیدات حجت حرکت به سمت تأمین درآمدهای پایدار بود. وی در این‌باره به قانونی اشاره کرد که در قبل از انقلاب به اخذ 5درصد عوارض براساس قیمت هر ساختمان اختصاص داشت.
این قانون اما بعد از پیروزی انقلاب لغو شد بدون اینکه جایگزینی داشته باشد؛ امری که از نظر حجت شهرداری را ناچار کرد برای تأمین درآمد به سراغ ساختمان‌سازی‌ برود. به گفته حجت، مردم سالانه 6میلیون تومان حق شارژ آپارتمان می‌دهند ولی در مقابل بابت خدماتی که از شهرداری دریافت می‌کنند، تنها 120هزار تومان درسال می‌پردازند.
معاون معماری و شهرسازی شهردار تهران از لزوم تجدیدنظر در طرح تفصیلی به‌منظور افزایش کیفیت زندگی در شهر سخن گفت و افزود: ما به‌دنبال بررسی میزان انحرافات صورت‌گرفته در اجرای طرح تفصیلی هستیم. به گفته حجت، حجم تخلفات صورت گرفته از طرح جامع بیش از اندازه بوده و شهر تهران پر از ساختمان شده است.
معاون معماری و شهرسازی در گزارش خود همچنین از تهیه ضوابط شهرسازی سخن گفت و افزود:از افراد حاضر در شورای معماری معاونین مناطق آزمون گرفته خواهد شد تا بفهمیم کدام‌یک توانایی تحلیل معقول نسبت به نمای ساختمان را دارند تا بتوانیم این وضع نابسامان موجود در نماهای شهری را اصلاح کنیم. همچنین ماهانه و سالانه مسابقه بهترین نمای تهران را برگزار و نمای نمونه شهر را معرفی خواهیم کرد.
وی از اراضی عباس‌آباد به‌عنوان موهبتی الهی برای شهر تهران نام برد و گفت: وجود چنین اراضی‌ای در مرکز شهر تهران در مقایسه با سایر شهرهای دنیا یک استثناست.
حجت در مورد گودهای رها شده در شهر تهران نیز گفت: تا زمان ارائه طرح و سرمایه‌گذار جدید قرار شده با همکاری معاونت فنی وعمران نسبت به مقاوم‌سازی‌ و استحکام آن بخش‌هایی از این گود که در معرض خطر است، اقدام کنیم.
وی در پایان صحبت‌هایش برخی مصوبات شورای‌عالی معماری کشور را باعث تحمیل بار مالی زیاد بر دوش شهرداری دانست و گفت: آن دسته از مصوباتی که دولت برای شهرداری وضع می‌کند مثل خرید باغات کن، خودش تأمین اعتبارش را برعهده بگیرد چون شهرداری به هیچ وجه قدرت تأمین بودجه چنین طرح‌هایی را ندارد.واکنش اعضای شورای شهر تهران نسبت به گزارش معاون معماری و شهرسازی شهرداری تهران را در جدول روبه‌رو بخوانید.

*سوله‌ای برای شهربازی
تنها تذکر مطرح‌شده در صحن علنی سه‌شنبه شورای شهر تهران اختصاص به اعتراض مجید فراهانی بابت تبدیل سوله بحران به شهربازی توسط نورچشمی‌های مدیریت سابق شهرداری تهران بود. وی با اشاره به تبدیل سوله بحران 40میلیارد ریالی به شهربازی کودک گفت: طی قراردادی به‌مدت 10سال بهره‌برداری از این سوله به یکی از منصوبان و نورچشمی‌های مدیریت سابق شهر تهران با بهایی اندک واگذارشده است.
وی خواستار توجه و اجرای مصوبه شورا درباره «الزام شهرداری تهران به در اختیار قراردادن تمامی پایگاه‌های پشتیبانی مدیریت بحران به سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران» شد و گفت: به‌عنوان نماینده مردم تهران متأسفم که از 102سوله مدیریت بحران شهر تهران، تنها 22سوله به‌عنوان پایگاه پشتیبانی مدیریت بحران در اختیار سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران است و بقیه یا برای ورزش در اختیار سازمان ورزش است یا به‌عنوان فضای کسب‌وکار و کاربری‌های غیرمرتبط و غیرمعقولی که هرجایی برایشان می‌توان متصور شد به جز «پایگاه پیشگیری و مدیریت بحران» مورد استفاده است. فراهانی تأکید کرد که باید در اسرع وقت تمامی این پایگاه‌ها تخلیه شوند و به کارکرد اصلی خود بازگردند.

*علم آموزی در کنار فهم‌ سیاسی
نطق پیش از دستور جلسه روز سه‌شنبه شورای شهر از سوی زهرا نژاد بهرام قرائت شد. وی ضمن تبریک فرارسیدن 16آذر خواستار ترویج گفتمان عدالت و دمکراسی در محیط دانشگاهی و جامعه شد و گفت: دانشجویان علاوه بر علم آموزی باید فهم سیاسی و قدرت تحلیل اتفاقات پیرامون و جامعه را کسب کنند و این امر محقق نمی‌شود مگر با گشایش فضا و ایجاد فضای گفت‌وگو و مطالبه‌گری در جنبش‌ها و تشکل‌های دانشجویی. وی همچنین در نطق خود در کنار چالش‌هایی نظیر ترافیک،
آلودگی هوا، رانت، فساد و انبساط ساختار مدیریت شهری به مسائل دیگری اشاره کرد که شهر تهران با آن دست به گریبان است.
نژاد بهرام نگرانی خود را بابت افزایش بی‌رویه و خارج از برنامه جمعیت‌پذیری شهر تهران بدون فراهم‌بودن بسترهای خدماتی ابراز کرد و از وجود بیش از 27هزار هکتار بافت فرسوده، ناپایدار و ناکارآمد سخن گفت که از حداقل ایمنی در برابر خطرات محرومند. ناایمنی 25درصد از بناهای بلندمرتبه، جمعیت‌پذیری خارج از برنامه منطقه 22، نگرانی بابت وجود 490هزار واحد مسکونی خالی در شهر و بی‌توجهی به کارکرد اراضی عباس‌آباد که قرار بود به‌عنوان گلوگاه تنفسی تهران حفظ و نگهداری شود از جمله دیگر دغدغه‌های مطرح شده از سوی عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران در نطق پیش از دستور روز سه‌شنبه بود.
وی در پایان از شورای شهر خواست تا با حرکت در مسیر برنامه‌ریزی محلی و متناسب با شرایط و موقعیت‌های هر محله، ‌ تغییر نگاه و رویکرد نسبت به حوزه شهرسازی از بنگاه اقتصادی مدیریت اجرایی شهری به سیستم انتظام بخشی کالبدشهر، پایش و بررسی میزان تحقق پذیری طرح جامع و طرح تفصیلی و تمرکز بر نوسازی بافت‌های فرسوده اقدام کنند.

*فضای سرد دانشگاه‌ها، شکاف میان سیاست و جنبش دانشجویی
رئیس شورای اسلامی شهر تهران به مناسبت فرارسیدن روز دانشجو در صحن علنی جلسه روز سه‌شنبه طی سخنانی از فضای نسبتا سرد و راکد دانشگاه‌ها سخن گفت که حکایت از ایجاد شکاف بین بخش سیاسی جنبش دانشجویی و قاطبه دانشجویان دارد.
به گفته محسن هاشمی، مسئله اصلی اکثریت بدنه دانشجویان کشور مسائل سیاسی نیست چون گرایش‌های سیاسی نتوانسته‌اند همچون دهه‌های 60و 70فضای پررونقی را در جریان دانشجویی حامی خود ایجاد کنند.وی با اشاره به اینکه 60سال از جنبش اعتراضی دانشجویان به سفر نیکسون، معاون وقت آمریکا به ایران می‌گذرد، گفت:
با وجود گذشت این همه سال و فراز و فرودهای بسیار اما این جنبش توانسته عناصر اصیل هویت خود، آرمانگرایی و آزادیخواهی، استقلال‌‌طلبی و عدالت‌خواهی را در استقامت بر منافع ملی حفظ کند، ضمن اینکه در مقطع فعلی و دهه‌های آینده با توسعه ارتباطات و چرخش آزاد اطلاعات، جریاناتی در جامعه تأثیرگذار و بالنده خواهند ماند که با مدیریت هیجان و شور دانشجویی که ویژگی طبیعی دوران جوانی است،
فضای دانشگاهی کشور را به سوی فهم و تحلیل عمیق‌تر حوادث و جریانات اجتماعی سوق دهند. به گفته رئیس شورای اسلامی شهر تهران، امروز بحران اجتماعی و فرهنگی در کنار چالش‌های سیاسی و اقتصادی، در برابر جامعه قرار دارند و جنبش دانشجویی اگر می‌خواهد تجربیات تلخ گذشته را در مورد سوءاستفاده قرار گرفتن توسط جریانات و جناح‌های سیاسی تکرار نکند، باید بتواند خود تحلیل و راهبردهای واقع‌بینانه از شرایط روز و آینده کشور ارائه دهد. از نظر محسن هاشمی امروز جنبش دانشجویی نیاز به افق جدیدی از فعالیت‌ها دارد،
امروزه باید آرمان آزادیخواهی در قالب تکیه بر آزادی‌های قانونی مصرح در قانون اساسی و سایر قوانین شکل بگیرد تا امکان سوءاستفاده از آن توسط گروه‌های هرج‌ومرج‌طلب یا معاند به‌وجود نیاید، آرمان عدالتگرایی نیز در قالب مطالبه و برخورد با تخلفات قانونی و نهضت قانونگرایی به یک موج فزاینده تبدیل شود.
وی گفت: جنبش دانشجویی در آینده ناگزیر است که فراتر از سیاست در حوزه فعالیت‌های مدنی، اجتماعی و فرهنگی با رویکردی علمی عمل کند تا بتواند خاطرات جنبش دانشجویی اثرگذار گذشته را تکرار کند و از مدیریت دانشگاه‌ها نیز انتظار می‌رود که همسو با رهنمودهای مقام معظم رهبری و برنامه‌های ریاست‌جمهور، بسترهای لازم را برای تجدید رونق و فعالیت‌های جنبش دانشجویی فراهم کند.
روزنامه همشهری
تهرام/9353

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال