مسعود فراستی:

فصلنامه «فرم و نقد» قصد تفسیر اوضاع فرهنگی کشور را ندارد

تهران-ایرنا-سردبیر فصلنامه «فرم و نقد» گفت: در این نشریه قصد بیان و تفسیر اوضاع فرهنگی کشور را نداریم بلکه می‌خواهیم به صورت حرفه‌ای برای تغییر وضع موجود تلاش کنیم.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی باغ کتاب؛ مسعود فراستی در آیین رونمایی از فصلنامه «فرم و نقد» در باغ کتاب تهران اظهار کرد: این نشریه ویژگی های مخصوص به خود را داشته و ارتباطی به بازتاب اوضاع فرهنگی ندارد.
وی با اشاره به اینکه در فصلنامه «فرم و نقد» سینما و ادبیات مورد توجه قرار گرفته، گفت: در این نشریه به فرم توجه شده و به عقیده من محتوا از فرم برمی‎آید و اگر بپذیریم که اثر یعنی فرم و فرم یعنی محتوا، می پذیریم که باید با فرم پیش برویم.
فراستی در خصوص جایگاه نقد در جامعه اظهار کرد: در جامعه ما همه عادت دارند از یکدیگر تعریف کنند، تا زمانی که از کسی تعریف کنیم خوب هستیم اما اگر کسی نقد کرد و عیبی را مطرح کرد آن وقت ناراحت می شوند و دلیل ضعف هنر و ادب ما در این است.
این منتقد با بیان اینکه خطر و اثر با هم هستند و اگر شما خطر نکنید چیزی دریافت نمی کنید، افزود: خطرکردن امکان نجات می دهد، خود اندیشه خطرکردن است، ما هنوز جرات اندیشیدن نداریم و ما باید اندیشیدن را با خودمان تمرین کنیم.
سردبیر فصلنامه «فرم و نقد» با اشاره به اینکه از تمام مطالب فصلنامه دفاع می کنم، گفت: مطالب زیادی برای ما ارسال می شود اما به این دلیل که فرم نداشتند آنها را رد کردیم و تا وقتی مطلب قوی ای به دست ما نرسد آن را منتشر نمی کنیم.
وی افزود: مطالبی که استدلالی، تحلیلی و حتی مخالف نظر ما باشند در فصلنامه «فرم و نقد» منتشر می شوند و ما منتظر نقدهایی درباره این فصلنامه هستیم و هر کسی که نقدی به مجله داشته باشد به راحتی می تواند این مسائل را با ما در میان بگذارد.
فراستی درباره تیراژ فصلنامه فرم و نقد، اظهار کرد: مخاطبین نشریه ما محدود هستند و تصمیم نداریم تیراژ را افزایش دهیم.
آیین فروتن مترجم سینما و عضو تحریریه فصلنامه «فرم و نقد» نیز با اشاره به وضعیت نشریات چاپی گفت: رسانه های کاغذی کمتر مخاطب دارند و انتشار فصلنامه «فرم و نقد» در این فضا و شرایط کنونی به این دلیل است که ما برای تغییر آمده ایم نه تفسیر.
وی با اشاره به برخی انتقادات مطرح شده نسبت به فصلنامه فرم و نقد، افزود: برخی می‌گویند نشریه کپی ست و نظرات آقای فراستی در آن منعکس می شود که البته این نظر برای من پذیرفته نیست.
فروتن گفت: ما در فصلنامه فرم و نقد بر اساس رویکردهای مختلف گردهم آمدیم و علاقه مندیم که دیالوگی بین ما شکل بگیرد و از سوی مخاطب مورد نقد قرار بگیریم، همانطور که نقد می کنیم نقدپذیر هم هستیم.
شروین طاهری نیز درباره مفهوم فرم و نقد اظهار کرد: نقد آن چیزی است که در جامعه امروز ما بسیار مهم است و به صورت مدوام در تمامی محافل از آن به راحتی صحبت می‌شود.
وی با بیان اینکه نقد امروز مظلوم واقع شده، گفت: فصلنامه «فرم و نقد» با ارائه واژه فرم سعی در برهم زدن این تفکر دارد.
طاهری افزود: نقد در جامعه ما به نحوی شکل گرفته که منتقد فردی بی طرف است و از دور به موضوع نگاه می‌کند و در نهایت هم آن را شرح می دهد، در حالی‌که نقد وارد موضوع می‌شود، آن را شکل می‌دهد حتی دفورمه و به شکل یک موضوع تازه آن را بار دیگر عرضه می‌کند.

*نقدِ نقد را از بازار نقدهای عامیانه متمایز کنید
جواد حسنجانی دیگر عضو تحریریه فصلنامه «فرم و نقد»، درباره مفهوم نقدِ نقد در این فصلنامه گفت: نقدِ نقد شکلی از نوشته در حوزه مطبوعات است که در واکنش به نقد دیگری نوشته می‌شود، این شیوه با تئوری‌های ادبی و انتقادی همراه است و در سال‌های اخیر از این جهت مورد توجه قرار گرفته که روشنفکران ما دیگر از طریق نوشتن به دیالوگ با یکدیگر نمی‌پردازند و نسبت به نظرات هم واکنش نشان نمی‌دهند.
وی افزود: در جامعه امروز ما نوعی بازار عامیانه نقد ایجاد شده که روشنفکران، مهم‌ترین و ثقیل‌ترین نقدهای خود را به جای عرضه در یک جمع آشنا با مفاهیم و موضوعات، به راحتی با مخاطب معمولی در میان می‌گذارند و در نهایت در ذیل اظهار نظر صاحب نظران، مردم براساس مسائلی از قبیل احساس، نظرات مخالف خود را با آن نظریه‌ها به صورت غیرعلمی و غیراخلاقی بیان می‌کنند و به نحوی از منتقدان باج خواهی می‌کنند، نتیجه سخنان من این است که نقدِ نقد را از این دسته اظهارنظرها متمایز کنیم.
حمید ابک منتقد نیز در این آیین با بیان اینکه مجله را نباید نقد کرد چرا که پیشانقد است، اظهار کرد: فصلنامه «نقد و فرم» شکل یک کسب و کار خانوادگی را دارد و فراستی اجازه نداده کسانی که همفکرش نیستند در این مجله کار کنند، دوم آنکه فراستی بیانیه ای نوشته که اگر باهوش بماند می‌تواند پای آن باشد و کاری ماندگار را آغاز کند.
مسعود فراستی در حاشیه این برنامه در خصوص باغ کتاب، گفت: هیچ وقت در زندگی ام از چیزی متعجب نمی شوم اما این بار با ورود به باغ کتاب و دیدن این همه عظمت و زیبایی متعجب شدم.
وی افزود: با توجه به آرامش، زیبایی و بخش های فرهنگی که در مجموعه باغ کتاب فراهم شده، بیشتر به این مکان خواهم آمد.
فراستی در خصوص سینماهای باغ کتاب اظهار کرد: نباید این سینماها مثل سینماهای دیگر شهر اداره شود و سینماهای این مجموعه هم باید مثل دیگر بخش ها خاص و فرهنگی باشد.
آیین رونمایی از فصلنامه «فرم و نقد» (نشریه تخصصی نقد سینما، ادبیات، هنرهای تجمسمی و تئاتر) با حضور مسعو فراستی سردبیر فصلنامه، بابک قهرمان، آیین فروتن، شروین طاهری، جواد حسن جانی، جواد یوسف بیک و حمید ابک در سالن فروشگاه کتاب بزرگسال باغ کتاب برگزار شد.
*برای اطلاع از اخبار متنوع انتشار یافته در شبانه روز با کانال ایرنا استان تهران در تلگرام به نشانی IRNATEHRAN@ همراه شوید.
خبرنگار: معصومه جوان معبودی انتشاردهنده:موسی فعالیان
تهرام/7245/ 1539

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال