موزه عروسک و فرهنگ ایران در منطقه 12 تهران بازگشایی شد

تهران-ایرنا- بخش دوم موزه عروسک های ملل با عنوان موزه «عروسک و فرهنگ ایران» طی آیینی با حضور معان امور اجتماعی و فرهنگی شهردار تهران در منطقه 12 بازگشایی شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، موزه «عروسک‌های ملل»، موزه‌ای هنری-خصوصی است که سال 93 توسط مسعود ناصری و علی گلشن و با حمایت فریده ناصری با نمایش 700 عروسک فرهنگی از کشورهای مختلف جهان تاسیس شد، این موزه توانست پس از مدتی، تعداد یکهزار و 500عروسک را از 64 کشور جهان در آرشیو خود قرار دهد.
این موزه برای 2 سال پی درپی از سوی شورای بین‌المللی موزه‌ها، عنوان موزه برتر گروه خصوصی را در شاخص‌های آموزش، پژوهش، بازدید و کودک و نوجوان دریافت کرد.
متاسفانه سال 94 تعداد قابل توجهی از عروسک‌های این موزه به همراه برخی از ابزار موزه‌ای همچون دوربین فیلمبرداری، دوربین عکاسی و ویدئو پروژکشن به سرقت رفت.
همچنین این موزه تیرماه 95 به دلیل مشکلات اقتصادی و عدم تمدید اجاره‌نامه به صورت موقت تعطیل شد.
بخشی از موزه عروسک‌های ملل سال گذشته با پشتیبانی موسسه فرهنگی «خانه دوستان آشنا» به مناسبت روز جهانی کودک در منطقه 3شهر تهران، خیابان میرداماد بازگشایی شد.
بخش دوم موزه عروسک‌های ملل با نام «موزه عروسک و فرهنگ ایران» با معرفی، اقوام، لباس‌ها، قصه‌ها و افسانه‌ها با همکاری شهرداری منطقه 12 روز سه شنبه با حضور مجتبی عبدالهی معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهردار تهران،عابد ملکی شهردار منطقه 12، مجتبی خشایار مدیر گردشگری این منطقه، عی گلشن و مسعود ناصری مدیران موزه عروسک های ملل و طراحان و سازندگان موزه «عروسک و فرهنگ ایران» افتتاح شد.

*نمایش پوشش اقوام مختلف کشور
مجتبی عبدالهی معاون شهردار تهران در این آیین با بیان اینکه موزه عروسک و فرهنگ ایران نمادی از پوشش اقوام و استان های مختلف و زبان گویای آداب و رسوم و سنن اقوام ایران اسلامی است، اظهار کرد: این موزه پیش از این در مکان دیگری بود که با توجه به وجود برخی مشکلات، با همکاری شهرداری منطقه 12 تهران و بخش خصوصی در این منطقه برپا شده است.
وی افزود: اقشار مختلف مردم به ویژه دانش آموزان در این موزه با بهره مندی از زبان هنر می توانند با پوشش اقوام مختلف و آداب و رسوم آنان آشنا شود.
عبدالهی درباره توسعه موزه عروسک های ایرانی گفت: شهرداری تهران همواره در ایجاد و توسعه موزه های مختلف با بخش خصوصی همکاری داشته که این موزه هم از لحاظ ساختار فیزیکی و کالبدی قابلیت توسعه دارد و امیدواریم که در آینده توسعه پیدا کند.
مجتبی خشایار مدیر گردشگری منطقه 12 شهرداری تهران نیز در این آیین هدف از برپایی موزه عروسک و فرهنگ ایران را آشنایی مردم شهر تهران با آداب و رسوم اقوام ایرانی عنوان کرد و گفت: در این موزه لباس ها و داستان های اقوام مختلف کشور به نمایش گذاشته خواهد شد.
وی با بیان اینکه موزه عروسک و فرهنگ ایران همه روزه از ساعت 9 تا 19 میزبان علاقه مندان است، افزود: این موزه با بازگشایی مدارس با برنامه های از جمله برگزاری کارگاه های داستان نویسی و ساخت عروسک میزبان دانش آموزان است.
علی گلشن یکی از مدیران موزه عروسک های ملل نیز در این آیین گفت: در این مجموعه پوشش 26 قوم و منطقه کشور از جمله ترکمن، بلوچ، کرد، تالشی، گیلانی، سیستانی، کرمانی به نمایش گذاشته شده است.
وی با اشاره به تنوع قومی و سلیقه و پوشش در کشور افزود: نمونه های اصیل پوشش اقوام مختلف ایران در این موزه به نمایش گذاشته شده که طی حدود 15 سال از نقاط مختلف کشور گردآوری شده که این روند هم ادامه دارد.
گلشن ابراز امیدواری کرد: با بازگشایی موزه عروسک و فرهنگ ایران، مردم نیز با ارائه و معرفی پوشش قوم خود در تکمیل این مجموعه مشارکت کنند.
موزه عروسک و فرهنگ ایران، در خیابان دروازه دولت، سعدی شمالی، کوچه فیات، پلاک 2 واقع شده است.
*برای اطلاع از اخبار متنوع انتشار یافته در شبانه روز با کانال ایرنا استان تهران در تلگرام به نشانی IRNATEHRAN@ همراه شوید.
خبرنگار: معصومه جوان معبودی - انتشار دهنده: محسن فتاحی
تهرام/7245**1625

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال