2 هزار خانواده زندانی از خدمات حمایتی کمیته امداد بهره مند هستند

تهران- ایرنا- معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد امام خمینی(ره) استان تهران از بهره مندی 2هزار خانواده زندانی استان از خدمات حمایتی این نهاد خیر خبرداد.

علی کریمی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: خانواده زندانیان از تمامی خدمات کمیته امداد مانند مستمری، پوشش بیمه ای و خدمات درمانی، مشوق‌های تحصیلی، تسهیلات قرض الحسنه اشتغال و کارگشایی برخوردار می شوند.
وی با اشاره به اینکه اولویت اصلی کمیته امداد برای خانواده های زندانیان جرائم غیر عمد نیازمند، کاهش آسیب در این خانواده ها از طریق برنامه های آموزشی و ارائه خدمات فرهنگی و مشاوره است اظهار کرد: کمیته امداد استان کمک های خود را به خانواده های نیازمند زندانیان در قالب برنامه‌های آموزشی، مهارت‌های اجتماعی، مستمری، کمک‌های حمایتی، کمک هزینه ازدواج، خدمات درمانی، معاضدت حقوقی، مساعدت‌های موردی و طرح معرفت به خانواده های دارای سرپرست زندانی انجام می دهد.
معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد استان تهران گفت: یکی از مهم‌ترین زمینه‌هایی که می‌تواند تمام ابعاد زندگی هرخانواده را تحت تأثیر قرار دهد، عدم توجه به وضعیت کسانی است که به دلایل مختلف در زندان به سر می برند .
وی افزود: زندانی شدن سرپرست خانواده زمینه ساز بروز آسیبهای اجتماعی فراوان برای اعضای خانواده زندانیان را فراهم کرده که این موضوع خانوارهای نیازمند که سرپرست آنان به دلیل ارتکاب جرائم غیرعمد در زندان به سر میبرد نیز می تواند تا زمانی که شرایط بازگشت فرد زندانی به خانواده فراهم شود، تحت حمایت های این نهاد باشند.
کریمی اظهارداشت :: برای جلوگیری ازهم‌پاشیدگی کانون خانواده فرد زندانی و نیز کاهش زمینه بروز آسیب های اجتماعی، کمیته امداد از سال 1375 و بر اساس تصمیم هیات دولت جمهوری اسلامی ایران وظیفه حمایت از خانواده زندانیان را عهده‌دار شده و رسالت حمایت از خانواده‌های افراد زندانی و تحت حمایت قرار دادن آنان را بر دوش گرفته است.
به گفته کریمی هم اکنون حدود2هزار خانواده زندانی از خدمات حمایتی این نهاد بهره مند می شوندکه بیشترین علت زندانی بودن سرپرست خانواده های زندانی تحت حمایت این نهاد به دلیل عدم پرداخت دیه و محکومیت مالی است.
وی تصریح کرد: در حال حاضر 132 مورد پرداخت تسهیلات قرض الحسنه اشتغال زایی از محل منابع بانکی، 173 مورد پوشش بیمه ای و هزینه های درمانی، یک هزار و 329 مورد خدمات موردی به خانواده های زندانیان آزاد شده که سه تا شش ماه پس از آزادی ادامه دارد، یک هزار و 637 مورد تسهیلاتی حمایتی و حقوقی، 31مورد ارائه خدمات فروش محصولات متناسب با مهارت ها و پرداخت یک هزار و 660 مورد کمک معیشت به این گروه از جامعه هدف بود که در مجموع خدمات ارائه شده در سال 95 با اعتباری بیش از 53 میلیارد و 300 میلیون ریال به آنان پرداخت شد.
کریمی خاطر نشان کرد: اقدامات کمیته امداد در کمک به خانواده های زندانیان جرائم غیرعمد برای رفع نیازهای اجتماعی از امور اساسی این نهاد بوده که در نهایت با ارائه خدمات هدفمند و رعایت شأن و کرامت انسانی جامعه هدف، بستر توانمندسازی مددجویان را فراهم می کند.
*برای اطلاع از اخبار متنوع انتشار یافته در شبانه روز با کانال ایرنا استان تهران در تلگرام به نشانی IRNATEHRAN@ همراه شوید.
خبرنگار: امین کمالی فر انتشاردهنده: موسی فعالیان
تهرام/7247 / 1539

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال