ایستگاه مترو شهید قدوسی به بهره برداری رسید

تهران- ایرنا- ایستگاه مترو قدوسی از خط سه قطار شهری پایتخت به عنوان یکصد و چهارمین ایستگاه مترو تهران امروز با حضور مازیار حسینی معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار و تعدادی از اعضای شورای اسلامی شهر تهران و جمعی از مدیران شهری افتتاح شد.

به گزارش ایرنا، در ساخت این ایستگاه 82 هزار متر مکعب خاکبرداری، پنج هزار تن میلگرد، 46 هزار مترمعکب بتن و 25 هزار متر مربع قالب بندی استفاده شده است.
ایستگاه مترو قدوسی واقع در چهارراه قصر دارای 12 دستگاه پله برقی است.
خط سه مترو تهران به طول 37 کیلومتر با 24 ایستگاه بزرگترین و طولانی ترین خط مترو در خاورمیانه است که جنوب غربی پایتخت را به شمال شرق وصل می کند.
این خط از ایستگاه شهرک قائم در شمال شرق تهران آغاز می شود و تا ایستگاه آزادگان در جنوب غرب ادامه دارد.
سرفاصله حرکت قطارها در خط سه مترو تا زمان بهره برداری کامل از این خط 15 دقیقه است.
ایستگاه متروی شهید قدوسی در مسیر خط 3 در خیابان شریعتی، تقاطع خیابان شهید بهشتی (چهارراه قصر) واقع شده و یک صد و چهارمین ایستگاه متروی تهران است که امروز به بهره برداری رسید.
پنج ایستگاه باقیمانده خط سه به ترتیب شهید صیادشیرازی، حسین آباد، میدان هروی، محلاتی و میدان ارتش تا پایان امسال به طور متوسط در هر ماه یک ایستگاه به بهره برداری خواهد رسید.
عملیات احداث خط سه متروی تهران از سال 1386 در جنوب غرب تهران آغاز شده است که بخش اول آن در قسمت مرکزی و حد فاصل ایستگاه شهید بهشتی و ایستگاه ولیعصر در آذرماه 1391 و بخش دوم آن از ایستگاه ولیعصر تا آزادگان در اردیبهشت ماه 1393 به بهره برداری رسید.
همچنین در 31 شهریورماه 1394 نیمه شمالی خط از ایستگاه شهید بهشتی تا انتهای شمالی خط یعنی ایستگاه قائم افتتاح شد.
توسعه این خط به سمت شمال شرقی و جنوب غربی در حال انجام است در بخش توسعه شمال شرقی، این خط از ایستگاه شهید بهشتی به سمت شرق خیابان شهید بهشتی امتداد مسیر داده و در محل میدان گلبرگ به سمت شمال متمال می شود و با عبور از زیر بزرگراه صیاد شیرازی به میدان نوبنیاد می رسد و پس از آن به دو شاخه تقسیم می شود.
شاخه اول به سمت اقدسیه و شهر قائم ادامه یافته و در نهایت به میدان قائم می رسد و شاخه دوم در طول خیابان نیاوران ادامه یافته و پس از عبور از جنوب پارک نیاوران به ابتدای خیابان شهید باهنر می رسد.
در بخش توسعه جنوب و جنوب غربی این خط از ایستگاه آزادگان به سمت اسلامشهر امتداد مسیر داده و در نهایت به شهر جدید پرند می رسد خط سه مترو در ایستگاه شهید بهشتی با خط یک، در ایستگاه میدان ولیعصر (دردست ساختمان) با خط در حال احداث شش، در ایستگاه تئاتر شهر ولیعصر با خط چهار تقاطع دارد.
تهرام/9353//1348

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال