آیت الله صافی گلپایگانی: اعتکاف پناهگاه انسان خسته از دنیا است

شهرری ـ ایرنا ـ آیت الله لطف الله صافی گلپایگانی از مراجع تقلید گفت: اعتکاف پناهگاه انسان هایی است که از دنیا خسته شده و به دنبال خلوتگاهی با خدای خود هستند.

به گزارش ایرنا، وی روز دوشنبه در پیامی به چهارمین جشنواره بین‌المللی علمی فرهنگی اعتکاف گفت: یکی از امتیازات دین مبین اسلام این است که برنامه ها و دستورات آن با فطرت سلیم انسانی و احتیاجات بشری مطابق و دینی انسان ساز و مناسب برای ترفیع روح و روان انسان است و این محکمترین دلیل بر جامعیت دین حنیف آسمانی است.
آیت الله صافی گلپایگانی در این پیام افزوده است: از جمله برنامه های بسیار مهم در دین اسلام اعتکاف و دعا است که از طریق آن مخلوق با خالق ارتباط برقرار کرده و انسان در آن خود را در ضیافت و مهمانی خاص خدا می بیند.
وی با بیان اینکه اعتکاف از اعمال بزرگ عبادی، تربیتی و اخلاقی است که آثار و برکات زیادی دارد و تحول معنوی ناشی از آن اجتماع را به سوی کمال سوق می دهد افزوده است: اعتکاف تمرینی است که باعث رسوخ اخلاقیات در مردم شده تا انسان بتواند نبض رفتار خود را در دست گرفته و کنترل کند و متوجه به خدای مهربان باشد چرا که دلها به یاد خدا آرام می گیرد.
آیت الله صافی گلپایگانی گفت: خوشبختانه در کشور این سنت حسنه، باشکوه و عظمت در حال انجام است و مردم متدین به ویژه جوانان این سنت را پاس داشته و از برکات آن استفاده می کنند.
وی با بیان اینکه اعتکاف فرهنگی است که باید به مردم بیشتر معرفی شود افزوده است: در این دوره پرآشوب که دشمنان بشریت به دنبال منحرف کردن انسان از مسیر واقعی خود هستند یکی از راه های مطمئن که انسان را به مطلوب و کمال می رساند اعتکاف است.
آیت الله صافی گلپایگانی آورده است: انسانی که در کارهای دنیای غرق و از دنیا خسته شده است چند روزی در اعتکاف با خدا خلوت کرده و با توکل برنامه های خود را رنگ خدایی می دهد و نسبت به اعمال گذشته تجدید نظر کرده و از خداوند استمداد می جوید.
وی با بیان اینکه باید این اوقات معنوی و روحانی را غنیمت شمرد اضافه کرده است: از این فرصت استفاده کنیم و برای خود، دیگران و عزت و عظمت ایران اسلامی و سایر کشورها و امت های اسلامی دعا کنیم و در راس آنان فرج حضرت ولیعصر(عج) را از خدا مسالت کنیم.
چهارمین جشنواره بین‌المللی علمی فرهنگی اعتکاف با هدف استفاده از نورانیت اعتکاف، احیای سنتهای صحیح اسلامی، اعتلای فرهنگ دینی تربیتی، امتداد سنتهای ناب محمدی(ص)، آسیب‌زدایی از اعتکاف و ماندگاری فرهنگ عمومی آن با حضور شخصیت های فرهنگی، علمی و دینی در تالار شیخ صدوق(ره) حرم حضرت عبدالعظیم(ع) امروز برگزار شد.
6139

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال