گزارشی از توانمندی های مراکز آموزش فنی و حرفه ای استان تهران

تهران-ایرنا-کارگاه های آموزشی مراکز آموزشی فنی و حرفه ای استان تهران با ارائه آموزش های مهارتی رایگان از نوجوان 15 ساله تا بانوی 69 ساله را برای کسب مهارت جذب کرده اند اقدامی که در جهت حرفه آموزی و توسعه اشتغال نقش بسیار با ارزشی ایفا می کند.

مرکز مهارت آموزی اداره کل آموزش فنی و حرفه ای استان تهران رشته های مهارتی از جمله سوخت نگار چوب و نی، روبان دوزی، نما کاری با آئینه و مواد تزئینی، کارور پیشرفته اینترنت، کارور فتوشاپ، طراحی مقدماتی صفحات وب، حجم ساز شیشه، قالیبافی و سایر رشته های مهارتی را به طور رایگان آموزش می دهد.
شاید از این مهارت ها در سال های گذشته بیشتر به عنوان هنرهای فانتزی یاد می شد؛ اما در شرایط امروز جامعه هر یک از این مهارت ها می تواند به بهبود وضعیت اقتصادی و امرار معاش خانواده کمک کند.
حتی امروزه کسب این نوع مهارت ها مختص بانوان نیست و در برخی موارد آقایان نیز با استفاده از مهارت های هنری امرار معاش می کنند.
در دیدار از مرکز شماره چهار فنی و حرفه ای بانوان در محله یافت آباد تهران؛ صحنه های زیبایی دیده می شود و بازدید کننده را به کسب مهارت های مختلف به ویژه مهارت های هنری تشویق می کند.
در کارگاه آموزش مهارت فنی و حرفه ای هنرجویان دور میز مستطیلی نشسته بودند و هریک وسایل گلدوزی و کار با روبان را در مقابل داشتند، طرح های زیبایی بر روی پارچه کشیده شده و قرار بود هر یک از این طرح ها به تابلویی زیبا و چشم نواز خانه یا نمایشگاه هنرهای دستی تبدیل شوند.
بانوان جوان در کارگاه دیگری نیز لوازم هنر معرق را در مقابل داشتند و هر یک مشغول بریدن تکه های چوب و وصل کردن آن درکنار هم بودند.
در کارگاه چرم دوزی نیز اوضاع به همین منوال بود؛ تعدادی از افراد در کنار یکدیگر قرار گرفته و با راهنمایی استاد کار مشغول خلق اثر هنری زیبا بودند.
یکی از این هنرجویان مریم نوجوان 15 ساله ای است که آموزش ربان دوزی می بیند؛ او می گوید: پس از تکمیل دوره روبان دوزی از این هنر در دوختن روتختی، لباس عروس و تابلوهای تزئینی استفاده خواهد کرد.
او که قصد دارد از این هنر برای کمک به معاش خانواده استفاده کند، می گوید بعد از آموزش، در اوقات فراغت به دوخت و دوز لباس مشغول می شود و می تواند سفارش کار بگیرد و از راه مهارتی که دارد هزینه تحصیل خود را تامین کند.
خانم امیری هنرجوی دیگری است که در کارگاه چرم دوزی در حال دوخت یک کوله چرمی است؛ او کوله را برای فرزندش می دوزد و می گوید هزینه تمام شده این کوله از بازار بسیار بیشتر از هزینه دوخت آن است.
خانم صادقی نیز قصد دارد با تهیه چرم از بازار کیف مورد نیاز فرزندان و خود را با دست تهیه کند و معتقد است این کار علاوه بر لذتی که دارد، مقرون به صرفه است.
اما الهه دختر جوان و جویای کاری است که با مدرک دیپلم نتوانسته است شغلی پیدا کند.
او قصد دارد تا هنر چرم دوزی را ادامه دهد و با دریافت سفارش به زندگی خود رونق دهد.
خانم صادقی هنرجوی دیگری است که گفته خودش 69 سال دارد و در کارگاه روبان دوزی آموزش می بیند.
وی معتقد است یادگیری در کاهش آسیب های ناشی از کهولت سن موثر است و افراد باید در هر سن و سالی که هستند از آموزش بهره مند شوند.
حمیدرضا خانپور مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان تهران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در خصوص ارائه آموزش های مهارتی در این استان گفت: این آموزش ها در سایر کشورها با قیمت های گزافی انجام می شود ولی با توجه به سیاست های سازمان فنی و حرفه ای در کشور ما و در استان تهران بطور رایگان برگزار می شود.
وی افزود: این دوره های آموزشی با هدف ارتقا بهره وری تولید و ایجاد کسب و کار ارائه می شود.
خانپور خاطرنشان کرد: هنرجویان پس از گذراندن دوره های مهارتی می توانند در آزمون سنجش مهارت شرکت کرده و در صورت قبولی، گواهینامه بین المللی مهارت دریافت کنند.
مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان تهران گفت: تشکیل تعاونی نیز می تواند در ایجاد شغل و کسب درآمد از مهارت موثر باشد.
خانپور تاکید کرد: در روستاها نیز هر 15 نفر می توانند بعد از دریافت آموزش های مهارتی اقدام به تشکیل تعاونی کرده و با استفاده از امکانات یک تعاونی فعالیت هایی از جمله تهیه مواد اولیه، تولید و بازاریابی را انجام دهند.
تهرام/7244/1831

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال