به بهانه روز گل و گیاه؛

پاکدشت ، پایتخت گل و گیاه کشور

تهران – ایرنا – پاکدشت یکی از مهمترین شهرستان های استان تهران است که با دارا بودن یک پنجم مزارع کشت گل و گیاه کشور، به عنوان پایتخت گل و گیاه محسوب می شود .

براساس نتایج بدست آمده از سرشماری سال 1385 دراین شهرستان که آن را با نام 'مامازند' نیزمی شناسند 61 هزار و 228 خانوار شامل 240 هزار و 841 نفر سکونت دارند که از این تعداد 125 هزار و 43 نفر مرد و 115 هزارو 798 نفر زن هستند.
این شهرستان شامل دو بخش مرکزی و شریف آباد است که بخش مرکزی شامل سه دهستان حصارامیر، قرون آباد و فیلستان و بخش شریف آباد شامل دهستان های جمال آباد ، شریف آباد و کریم آباد می باشد.
هر چند که وجود 3 هزار واحد صنعتی پررونق و 150 معدن شن و ماسه در پاکدشت این شهرستان را به قطب مهم صنعتی استان تهران وکشور معرفی کرده ولی وجود صدها مزرعه تولید گل و گیاه این شهرستان را به بهشت تولید کنندگان گل تبدیل کرده است .
یک پنجم اراضی زیر کشت گل و گیاه کشور شامل 97 هکتار در شهرستان پاکدشت مستقر می باشد که از این اراضی سالانه 900 میلیون گل شاخه بریده به دست می آید که بخش عمده ای از این تولیدات به سایر کشورها صادر می شود.
از میزان سطح زیر کشت گل و گیاه شهرستان پاکدشت بیش از 40 هکتار گلخانه شیشه ای، 450 هکتار گلخانه تونلی ، 150هکتار گلخانه چوبی و بیش از 115 هکتار فضای باز است.
مساحت گلخانه های هایدروپونیک این شهرستان نیز 27 هکتار است که عمدتا از تولیدکنندگان برتر پاکدشت محسوب می شوند.
عمده تولیدات گل و گیاه این شهرستان شامل آنتوریوم ، ژربرا ، رز، میخک ، استرومربا، استرلیتزیا ، لیسیانتوس، مریم و گلایول است.
تعداد بهره برداران این بخش 686 نفرند که بیش از 400 نفر آنها پروانه بهره برداری دارند.
60 درصد از تولیدات این شهرستان قابلیت صادرات داشته که به کشورهای حوزه خلیج فارس، آسیای میانه و برخی کشورهای اروپایی صادر می شود.
مردمان این شهرستان با بهره گیری از نعمتهای خدادادی نظیر آب رودخانه جاجرود، اقلیم مناسب و خاک حاصلخیز پرورش گل و گیاه را به عنوان یک شغل اصلی انتخاب کرده اند و امروزه نقش عمده ای در بازارهای گل و گیاه داخل و حتی خارج از کشور دارند.
رونق کشت گل و گیاه در پاکدشت و قرار گرفتن آن در مسیر جاده ترانزیتی امام رضا(ع) می تواند بسیاری از گردشگران و مسافران را جذب این منطقه کرده و رشدو توسعه بیش از پیش این شهرستان را سبب شود.
پاکدشت در 20 کیلومتری جنوب تهران و در مسیر جاده امام رضا (ع) قرار دارد.
تهرام/7254//1348

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال