کتیبه سنگی پاسداشت روز ملی خلیج فارس رونمایی شد

تهران - ایرنا - کتیبه سنگی پاسداشت نام خلیج فارس همیشه جاوید در محوطه مجموعه فرهنگی - تاریخی سعدآباد رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا میرمحمد صادقی، رییس مرکز آموزش و پژوهش اتاق بازرگانی ایران، شامگاه پنجشنبه در جشنواره نام و نشان ماندگار در آیین بزرگداشت روز ملی خلیج فارس در مجموعه فرهنگی- تاریخی سعدآبادگفت: هویت ملی یک کشور در تمامی ساختارهای اجتماعی تاثیر گذار است.
وی افزود: در دفاع از هویت ملی باید با هم افزایی از دیگر توانمندی ها و امکانات از جمله همیاری صاحبان صنعت و تجارت استفاده شود.
وی با اشاره به منویات رهبرمعظم انقلاب اسلامی در جمع کارگران خاطر نشان کرد: رهبر انقلاب در این جمع کارگری سرمایه گذاری در تولید را عبادت اعلام کردند.
صادقی افزود: تبلیغات مختلف علیه قشر سرمایه گذار و ثروت آفرین تاثیرات منفی خود را در اقتصاد کشور نشان داده که قابل کتمان نیست.
رییس مرکز آموزش و پژوهش اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه باید دیدگاه ثروت آفرینی در کشور حاکم شود اظهار کرد: باید نهادها و دولت از صاحبان برند در صنعت و تجارت حمایت کنند تا زمینه موفقیت و پیشرفت را فراهم کنند.
وی با اشاره به مساله خلیج فارس گفت: عده ای در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی نام خلیج اسلامی را مطرح می کردند که مورد قبول واقع نشد، زیرا دلیلی وجود ندارد که نام تاریخی پذیرفته شده در اسناد عوض شود.
صادقی با بیان اینکه نام خلیج فارس تاریخی و شناخته شده خلیج فارس باید حفظ شود ادامه داد: در طول تاریخ نیز متفکران، اندیشمندان و ادیبان در راستای حفظ این هویت ملی کوشیدند و آنچه امروز مردم را در کنار ارزش های دینی پیوند می دهد هویت ملی است.
بر اساس این گزارش یوسف منصور زاده مدیر مجموعه فرهنگی - تاریخی سعدآباد نیز در این همایش با اشاره به تاریخچه خلیج فارس گفت: این خطه پهناور گنجینه ارزشمندی از اسطوره ها و آئین های ماندگار از زمان های دور تا به امروز است که ارزش های مادی و معنوی را در خود جای داده است.
وی با تاکید بر حفظ این گنجینه تاریخی افزود: سه هزار سال پیش از میلاد تمدن ایلام باستان در جنوب ایران تمدن های هند، مصر و بین النهرین در خلیج فارس به هم مرتبط می شدند.
منصورزاده یادآور شد: خلیج فارس دروازه تمدن ایران است و در تمام عصرها به عنوان نماد و شکوه تمدن ایرانی در تمام اسناد متجلی شده و امروز نیز به دلیل وجود معادن سرشار نفت و گاز حدود 30درصد نفت جهان را تامین می کند.
مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد، گفت: انتخاب این روز به عنوان روز ملی خلیج فارس یادآور شکست وقیحانه پرتغالی ها پس از 116 سال اشغال خلیج فارس است که توسط ایرانیان عهد شاه عباس صفوی خلیج فارس از اشغال پرتغالی ها خارج شد و پس از آن حاکمیت کامل ایرانی ها بر خلیج فارس تصویب شد.
همچنین عبدالرضا مصری نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت خلیج فارس اظهار کرد: خلیج فارس سه هزار کیلومتر مرز آبی دارد که بیش از نیمی از آن متعلق به کشور ایران ست.
وی با بیان اهمیت وجود منابع انرژی نفت و گازی در این منطقه برای استکبار جهانی افزود: 35 درصد نفت جهان از خلیج فارس تامین می شود و ذخایر شناخته شده خلیج فارس، بیش از 50 درصد ذخایر شناخته شده در جهان است و از هر سه بشکه نفت در جهان دو بشکه از این منطقه تامین می شود.
نماینده سابق مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: 20 منطقه گازی در دنیا وجود دارد که از مجموعه آنها 9 منطقه گازی در خلیج فارس است و فقط حوزه پارس جنوبی 8تریلیون مترمکعب گاز دارد.
مصری با اشاره به اهمیت بعد سیاسی خلیج فارس نیز گفت: از نظر قدرت نظامی در منطقه علی رغم تمام تبلیغات ها، ایران تنها قدرتی است که امکان مقابله با تمام تهدیدات را دارد و این تنها یک شعار نیست.
وی با اشاره به مذاکرات هسته ای کشور نیز گفت: همین که پنج کشور از اروپا و آمریکا ماه ها وقت می گذارند و وزرای خارجه آنها یک طرف میز و روی یک کفه ترازو قرار می گیرند و ایران سربلند در کفه دیگر ترازو، برای ما عزت و سربلندی است.
وی ادامه داد: گفت و گو های تیم مذاکره کننده مورد تایید ملت ایران است و 70 میلیون جمعیت ایران پشت سر آنها ایستاده اند و امیدوار هستیم از منافع کشور به خوبی دفاع کنند.
بر اساس این گزارش در ادامه این مراسم علاوه بر نواختن زنگ خلیج فارس لوح سنگی پاسداشت نام خلیج فارس همیشه جاودان در محوطه کاخ سعدآباد رونمایی شد
10 اردیبهشت ماه از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان روز ملی خلیج فارس تصویب و به ثبت رسیده است.
تهرام/1699//7244

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال