مشاور اجتماعی و فرهنگی مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران:

لازمه توسعه پایدارتوجه به مولفه های سنتی و ارزش های مردمی است

تهران بزرگ-ایرنا- مشاور اجتماعی و فرهنگی مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران با اشاره به اینکه برای رسیدن به توسعه پایدار لازم است مؤلفه های سنتی و ارزش های مردمی در مسیر توسعه آن لحاظ شود، گفت: توجه به مولفه های سنتی و ارزش های مردمی، لازمه توسعه پایدار است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از روابط عمومی مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران ،عبدالحسین کلانتری در نشست تخصصی «مدیریت شهری با رویکرد اسلامی-ایرانی» که از سوی این مرکز برگزار شد، خاطر نشان کرد: راه اندازی بحث های شفاهی و برگزاری نشست ها در حوزه مسائلی که تازه و بدیع هستند، فتح بابی است برای طرح ایده ها و تعریف پروژه های مرتبط که در نهایت منتج به تولید ادبیات نظری در آن حوزه خواهد شد .
در ادامه حسین ایمانی جاجرمی، رئیس موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه جامعه ایران در حال گذار از سنت به مدرنیته است، تصریح کرد: برای رسیدن به توسعه پایدار لازم است مؤلفه های سنتی و ارزش های مردمی در مسیر توسعه آن لحاظ شود .
وی با تأکید بر اهمیت بازسازی سنت و نوگرایی با توجه به تغییرات و نیازهای جامعه امروز افزود: تحولات و چند پاره شدن نظام مدیریت شهری در دوره های حکومت قاجار و پهلوی عامل اصلی دوری و جدایی مدیریت شهری از مردم و غیر بومی شدن اداره شهرها بوده است.
ایمانی جاجرمی مهمترین ویژگی مدیریت شهری اسلامی-ایرانی را مدیریت بر مبنای خواست افراد محله دانست .
اردشیر انتظاری، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی عدالت محوری را مهمترین ویژگی مدیریت شهری اسلامی- ایرانی دانست و گفت: تقویت نهادهای محلی و اعطای قدرت تصمیم گیری و اجرا به مدیران محلی عامل مهمی در گسترش عدالت شهری و رعایت حقوق شهروندی می باشد.
سید محمود نجاتی حسینی، عضو هیات علمی دانشگاه تهران نیز در این نشست با تعریف شهر اسلامی عنوان کرد: شهر در رویکرد اسلامی شهری است که متصف به اوصاف اسلامی است و اخلاق و صفات اسلامی از آن متجلی می شود .
وی ادامه داد: رعایت حق و رفتار عادلانه نسبت به خود و همچنین احساس مسئولیت در قبال دیگران سه مؤلفه اساسی شهروندان شهر اسلامی است و مدیریت شهری می بایست این ویژگی ها را به نحو فردی و ساختاری تقویت نماید.
این استاد دانشگاه با اشاره به منابع غنی مذهبی و فرهنگی در خصوص مدیریت اسلامی و ایرانی تأکید کرد: مدیریت شهری با محور قرار دادن این آموزه ها و تدوین برنامه و سیاست گذاری برای آن شرایط تحقق چنین رفتارهایی را از سوی شهروندان فراهم کند.
تهرام/1393/ 699

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال