ساعی: زنان سرپرست خانوار با مشکلات عدیده اقتصادی مواجه هستند

تهران بزرگ - ایرنا - مدیرکل امور بانوان استانداری تهران گفت: مسایل زنان سرپرست خانوار ابعاد مختلف دارد بطوریکه مشکلات اقتصادی ، این گروه را آسیب پذیر کرده است.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی استانداری تهران؛ زهرا ساعی در همایش
«بانوی تدبیر، سفیر امید» اظهار کرد: گروهی از زنان سرپرست خانوار با مشکلاتی چون مسائل اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی در حوزه های معیشتی، عاطفی، محدودیت های اجتماعی و گاهی برخورد نامناسب اطرافیان و نیازهای حقوقی و قضایی مواجه بوده و به دلیل فقدان آموزش و مهارت کافی در روابط اجتماعی و ورود به عرصه اقتصادی با مشکلات عدیده ای دست به گریبان هستند.
وی با اشاره به آمار سرشماری سال 90 بیان کرد: دو میلیون و 548 هزار و 72 زن سرپرست خانوار در کشور زندگی می کنند که معادل 12.1 درصد کل خانوارهای کشور هستند این در حالیست که تعداد زنان سرپرست خانوار در سرشماری سال 85 حدود یک میلیون و 600 هزار نفر برآورد شده بود یعنی در طول پنج سال جمعیت زنان سرپرست خانوار بیش از 900 هزار نفر افزایش یافته است.
مدیر کل امور بانوان استانداری تهران تصریح کرد: بسیاری از زنان سرپرست خانوار به دلایل مختلف از حمایت نهادهای حاکمیتی برخوردار نیستند و یا در صورت برخورداری میزان و نوع حمایت به اندازه ای نبوده که کفاف زندگی آنها و نیازهای فرزندانشان را بدهد و با وجود اینکه تعداد زنان سرپرست خانوار روز به روز در حال افزایش است، اما آمار دقیقی از تعداد آنان وجود ندارد.
ساعی افزود: براساس آمارهای موجود با استفاده از برنامه های توانمندسازی دستگاه های ذیربط هر ساله تعدادی از زنان سرپرست خانوار از طریق توانمندسازی در اداره امور زندگی، از چرخه حمایت این نهادها خارج و زنان دیگری جایگزین آنان می شوند اما در روند ارائه خدمات تا به حال همه شرایط لازم از جمله تصحیح نگرش و باورهای این قشر نسبت به زندگی و معیشت، ترویج فرهنگ کار و تولید و اطمینان از بازار عرضه محصولات، چندان در این برنامه ها مشهود نیست بنابراین تا کنون برنامه ای جامع و یکپارچه به منظور حمایت از زنان سرپرست خانوار تدوین نشده است و دستگاه های حاکمیتی و برخی مراکز خصوصی نیز در حمایت از زنان سرپرست خانوار موازی کاری کرده اند.
وی گفت: بسیاری از زنان سرپرست خانوار از سوی هیچ نهاد دولتی و غیر دولتی حمایت نمی شوند بنابراین نیاز به طرح جامعی برای توانمندسازی زنان سرپرست خانوار به طور کامل داریم و باتوجه به آنکه وظیفه ذاتی استانداری تهران تسهیل گری، هماهنگی و نظارت بر دستگاه های اجرایی است سیر مطالعاتی تهیه طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در ابتدای سال جاری آغاز شد و پس از بررسی های کارشناسی و آسیب شناسی اقدامات صورت گرفته قبلی، از سوی مسئولان، مشاوران دستگاه ها و پژوهشگران این طرح تهیه شد.
رئیس ستاد توانمندسازی زنان سرپرست خانوار استان تهران با اشاره به اهداف طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار گفت: حمایت همه جانبه فردی، اجتماعی واقتصادی از زنان سرپرست خانوار، هم افزایی بین دستگاه ها و یکپارچه سازی حمایت ها در قالب یک فرآیند منسجم و کامل، جلب مشارکت حداکثری سازمان های مردم نهاد، تسهیل فرآیند توانمندسازی، اشتغال، تولید و عرضه محصولات و ایجاد شرایط امنیت شغلی و پایداری وضعیت مطلوب زنان سرپرست خانوار، اهداف این طرح بوده است.
وی افزود: طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در کارگروه بانوان و خانواده استانداری تهران با حضور هاشمی استاندار تهران، فهمیه فرهمندپور مشاور وزیر کشور در امور بانوان و خانواده و سایر مسئولان استانی ارائه شد و مورد استقبال قرار گرفت و به تصویب شورای برنامه ریزی و توسعه استان رسید.
ساعی اضافه کرد: در حال حاضر با انتخاب شهرستان ری به عنوان پایلوت طرح در قالب فاز اول که تهیه بانک اطلاعاتی جامع از زنان سرپرست خانوار، خیرین و سازمانهای مردم نهاد است کلید خورده و با جدیت در حال اجراست. امیدواریم پس از اتمام به زودی فاز دوم طرح هم اجرایی شود.
وی گفت: هدف از برگزاری این همایش معرفی طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار است. مسئله شناسی و آسیب شناسی زنان و ارائه راهکارهایی مناسب برای حل آن نیز از جمله رویکردها و دغدغه های دولت یازدهم است و در طول یک سال گذشته دستگاه های گوناگون به فراخور شرح وظایف و رسالت شان برای ارتقای وضعیت زنان تلاش کرده اند در واقع نقش ویژه زنان به عنوان نیمی از جمعیت تاثیرگذار کشور در سرنوشت جامعه باعث شده است که این قشر همیشه در کانون توجه دولت در اصلی ترین اولویت های مسئولان باشند.
مدیر کل امور بانوان استانداری تهران افزود: دفتر امور بانوان و خانواده استانداری تهران در جهت انجام وظایف خود و صیانت از ارزش های اصیل اسلامی و منویات مقام معظم رهبری و رویکرد دولت تدبیر و امید، بررسی دقیقتر و کارشناسی مسائل مربوط به حوزه زنان و خانواده را در دستور کار خود قرار داده است.
وی تصریح کرد: با توجه به روند افزایش تعداد زنان سرپرست خانوار و گستردگی مشکلات آنان گروه کاری توانمندسازی زنان سرپرست خانوار تشکیل شد و با صاحب نظران، مسئولان و مشاوران دستگاه هایی مانند وزارت صنعت، معدن، تجارت، اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اداره کل آموزش و پرورش، وزارت جهاد کشاورزی و ... جلسات متعددی را برگزار کردیم و پس از مشورت در زمینه یافتن یک راهکار عملیاتی قابل اجرا و موثر، طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار را پیشنهاد دادیم.
ساعی تاکید کرد: طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در سطح ملی از سوی شهیندخت مولاوردی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با تشکیل شورای راهبردی مورد بررسی قرار گرفته و با جدیت در دست پیگیری است.
تهرام/9977/1348

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال