کارشناس بهداشت:

ارتقای آگاهی جامعه رمز اصلی گسترش سلامت است

شهرری- ایرنا- کارشناس شبکه بهداشت و درمان شهرستان ری گفت: ارتقای سطح آگاهی عمومی یکی از عوامل اصلی پیشبرد برنامه های حوزه سلامت است.

ˈفاطمه اقدسیˈ روز دوشنبه در حاشیه کلاس آموزشی با موضوع بیماری های واگیر برای نیروهای آموزشی شاغل در مراکز و پایگاه های بهداشتی در گفت وگو با ایرنا، افزود: توجه به مقوله سلامت و بهداشت ضمن پیشگیری از بیمارها کاهش هزینه ها را نیز به دنبال دارد.
وی اظهار کرد: ویروس کریمه گنگو در بدن کنه ای بنام Hyalomma تکثیر و به مهره داران منتقل می شود که در داخل بدن کنه از طریق داخلی رحمی به نسل بعدی کنه نیز انتقال می یابد.
وی بیان کرد: حیوانات اهلی مهره دار مانند گوسفند، بز و گاو از طریق گزش کنه آلوده شده که ویروس در داخل خون آنها به گردش در می آید (ویرمی) اما باعث بیماری و مرگ حیوان نمی شود. لذا خون این حیوانات برای انسان آلوده کننده از طرفی دیگر انسان می تواند در اثر گزش کنه های آلوده نیز مبتلا و خون و ترشحات بدن انسان آلوده بیمار و نیز برای افراد دیگر واگیر دارد و آلوده کننده خواهد بود بطور خلاصه انسان از 3 طریق زیر به این بیماری مبتلا می شود.
این کارشناس بهداشت نیز در خصوص بیماری سالک گفت: سالک نوعی بیماری پوستی است که بیشتر در مناطق گرمسیری مشاهده می شود.
اقدسی افزود: این بیماری از راه گزش نوعی پشه خاکی که در مکانهای گرم و مرطوب مثل زیر زمین خانه ها، فضاهای متروک، پشت لوازم و اشیای ثابت منزل و ... زندگی و به انسان منتقل می شود. یکی دیگر از راه های انتقال این بیماری، تماس زخم های عادی با ترشحات زخم سالک است.
به گفته وی، عامل بیماری سالک انگلی به نامˈلیشمانیاˈ است که در زخم های سالک وجود دارد که با خونخواری پشه از محل زخم سالک، وارد بدن پشه می شود و چرخه انتقال آن طی می شود.
وی در ادامه بیان داشت: زخم سالک به دو نوع خشک و مرطوب تقسیم و در سالک خشک تعداد زخم ها کم و بدون درد است و زخم ها از نظر ظاهری هم خشک هستند اما سالک مرطوب دردناک است یا گستره وسیع تری از زخم ها که این نوع سالک بیشتر در دست و پا دیده می شود.
این کارشناس بهداشتی تصریح کرد: سالک خشک به نوعی بیماری مشترک انسان و سگ به شمار می رود به طوری که سگ ها منبع این بیماری به شمار می روند و مهمترین منبع بیماری سالک مرطوب جوندگانی مثل موش های صحرایی هستند.
اقدسی کارشناس بیماری های واگیر آموزش و افزایش آگاهی مردم را مهمترین راه در پیشگیری و کنترل این گروه از بیماری ها دانست.
1724/

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال