استاد حسن شیرکوند هنرمند خوشنویس ورامینی دارفانی را وداع گفت

ورامین- ایرنا – حاج حسن شیرکوند ، هنرمند به نام و قدیمی هنر خطاطی و خوشنویسی شهرستان ورامین روز چهارشنبه دار فانی را وداع گفت .

به گزارش ایرنا ، این هنرمند خطاط که نخستین رئیس انجمن خوشنویسی شهرستان ورامین بود ، ساعاتی پیش در سن 88 سالگی دار فانی را وداع گفت.
استاد حسن شیرکوند در سال 1304 هجری شمسی در روستای کاظم آباد از توابع شهرستان ورامین بدنیا آمد .
وی تحصیلات مقدماتی را در کاظم آباد طی نمود و در سال 1320 گواهینامه ششم ابتدائی را از مدرسه کوشیار ورامین دریافت نمود ، سپس برای ادامه تحصیل راهی دانشسرا گردید و در سال 1327 از دانشسرای تربیت معلم پاکدشت فارغ التحصیل گردید و از سال 1328 به استخدام وزارت فرهنگ آن زمان در آمد و به تدریس مشغول شد.
آشنائی وی با خط و خوشنویسی از همان دوران کودکی آغاز شد و با کمک مادر شروع نوشتن کرد ، سپس در محضر مرحوم میرزا عبد العظیم لجی طالقانی از شاگردان مستقیم مرحوم عماد الکتاب مقدمات خوشنویسی را فرا گرفت.
پس از بازنشستگی در سال 1358 فصلی جدید در زندگی هنری وی آغاز گردید و آشنائی با استاد علی علی و شرکت در کلاسهای دیگر اساتید تحولی شگرف در زندگی هنری ایشان ایجاد کرد .
مرحوم شیرکوند در سال 1364 مدرک عالی خوشنویسی و در سال 65 در سن 61 سالگی مدرک ممتاز خوشنویسی خود را دریافت کرد و از همان سال به عنوان سرپرست و مدرس انجمن خوشنویسان شهرستان ورامین مشغول فعالیت گردید.
وی اولین هنرمند ورامینی بود که موفق به اخذ مدرک ممتاز خوشنویسی شد.
از فعالیت های هنری وی می توان به نگارش دیوان محتشم کاشانی ، بابا طاهر ، خیام ، کتابت جزء 30 قرآن کریم ، کتابت کتاب شکسته پیوسته به صورت چلیپا از روی خط استاد کابلی و کتابت کامل قرآن کریم و برپائی دهها نمایشگاه جمعی و انفرادی در شهرستان ورامین یادکرد.
مرحوم شیرکوند در زمان حیات 750 متر زمین جهت ساخت احداث بنای انجمن خوشنویسان در شهرستان ورامین و 5 هزار متر زمین ساخت فرهنگسرا و انجمن خوشنویسان در شهرستان دماوند وقف کرد.
تهرام564/7254

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال