داروی بیهوشی هالوتان عوارض جبران ناپذیری برای بیمار دارد

تهران بزرگ - ایرنا - بسیاری از کارشناسان درمانی معتقدند، داروی بیهوشی ˈهالوتانˈ می تواند عوارض جبران ناپذیری بعداز عمل جراحی برای بیمار به وجود آورد، تا آنجا که ممکن است بیمار بعد از عمل جراحی به هوش نیاید یا مشکلات کبدی شدیدی برای وی داشته باشد.

به گزارش ایرنا، با وجود عوارض جبران ناپذیر داروی بیهوشی هالوتان این دارو همچنان پس از ‪ ۳۰‬سال در بیمارستان ها و مراکز درمانی کشور استفاده می شود.
گاهی اوقات استفاده از این دارو موجب طولانی شدن مدت بیهوشی و حتی حالت ˈاغماˈ در بیمار می شود.
با وجود اینکه داروی بیهوشی هالوتان یک نوع داروی تبخیری بیهوشی است و عوارض جانبی بسیار زیادی دارد، به علت پایین بودن هزینه آن نسبت به سایر داروهای بیهوشی همچنان در مراکز بهداشتی و درمانی استفاده می شود.
از آنجا که سیستم دفع گازها در اتاق عمل برخی از بیمارستان ها و مراکز درمانی بخوبی انجام نمی شود، استفاده از داروهای بیهوشی قدیمی نه تنها برای بیمار، بلکه برای کارکنان اتاق عمل نیز عارضه به همراه خواهد داشت.
رئیس انجمن بیهوشی و مراقبت های ویژه ایران اظهار داشت: وزیر قبلی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دکتر ˈمحمدحسن طریقت منفردˈ معتقد بودند از دارو های قدیمی و با کیفیت پایین ارزان قیمت استفاده شود و خارج از کانال های رسمی دارو وارد کشور می کردند.
دکتر ˈمحمد مهدی قیامتˈ در گفت وگو با گزارشگر ایرنا افزود: با هشدارهایی که انجمن بیهوشی و مراقبت های ویژه ایران در مورد عوارض برخی داروهای وارداتی به مسئولان وزارت داده بود داروی هالوتان همچنان وارد کشور می شد، ولی مصرف آن کمتر شده بود.
وی ادامه داد: در مدتی که داروی ایزوفلورام کمیاب شده بود، در تبریز شاهد بودم از داروی هالوتان برای تبخیر کننده این دارو استفاده می کردند که این کار بسیار خطرناک است و باعث آسیب رساندن به بیمار و حتی مرگ وی می شود.
دکتر قیامت مشکلات تنفس و قلبی را جمله عوارض داروی بیهوشی هالوتان در افراد برشمرد.
وی افزود: هر دارویی تبخیر کننده خاص خود را دارد که از لحاظ فشار و درجه تبخیر با دارو های بیهوشی دیگر متفاوت است و نباید داروها جابه جا مصرف شوند.
دکتر قیامت اضافه کرد: در حال حاضر به علت کمبود داروهای بیهوشی در کشور و پایین بودن قیمت داروی بیهوشی هالوتان نسبت به سایر داروهای بیهوشی برخی از مراکز بهداشتی و درمانی از این نوع دارو استفاده می کنند ولی استفاده از این دارو نسبت به سال گذشته کمتر شده است.
وی خاطر نشان کرد: امیدواریم مسئولان وزارت بهداشت با واردات بیشتر دارو های بیهوشی و نظارت دقیق تر این مشکل را مرتفع کنند.
**داروهای بیهوشی هندی بی کیفیت در دولت دهم وارد کشور شد
رئیس انجمن مراقبت های ویژه ایران نیز اظهار داشت: داروهای بیهوشی هندی بیشتر در پایان دولت دهم وارد ایران شد که کیفیت این داروها پایین تر از دارو های آمریکایی و اروپایی است و حتی از کیفیت دارو های تولید داخل نیز پایین تر است.
دکتر ˈعلی امیر سواد کوهیˈ افزود: اثر دارو های بیهوشی بی کیفیت در زمان به خواب رفتن و بهوش آمدن بیمار کاملا مشهود است.
وی ادامه داد: زمانی که در اتاق عمل به بیمار داروی بیهوشی بی کیفیت تزریق شود بیمار دیرتر به خواب می رود و دیرتر بهوش می آید و بعد عمل نیز عوارضی نظیر سرگیجه، سردرد و حالت تهوع در وی بروز می کند.
این متخصص بیهوشی و فوق تخصص مراقبت های ویژه تصریح کرد: عوارض داروهای بیهوشی تا 24 ساعت بعد از عمل در فرد بروز می کند و بعد از 24 ساعت اگر بیمار با مشکلی مواجه شد به راحتی نمی توان گفت که عوارض داروی بیهوشی است.
دکتر امیر سوادکوهی افزود: در صورتی می توان گفت علائمی که 24 ساعت بعد از عمل در فرد بیمار به وجود آمده ناشی از مصرف دارو های بیهوشی است که آزمایشگاه علت آن را استفاده از داروی بیهوشی اعلام کند.
رئیس انجمن مراقبت های ویژه ایران خاطرنشان کرد: آزمایشگاه کنترل کیفیت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قبل از عرضه هر دارویی در بازار تائیدیه آن را صادر می کند و بعد دارو در مراکز عرضه دارو به فروش می رسد.
** به حداقل رسیدن سطح کیفیت سیستم های بهداشتی و درمانی در
دولت دهم
امیر سوادکوهی اضافه کرد: به علت شرایط تحریم در اواخر دولت دهم سطح کیفیت سیستم های بهداشتی و درمانی به حداقل رسیده بود، اکنون شرایط بهتر از قبل شده ولی هنوز به شرایط مطلوب نرسیده است.
این متخصص بیهوشی و فوق تخصص مراقبت های ویژه افزود: در حال حاضر در 80 درصد مراکز درمانی از داروهای استنشاقی آیزوفلوران و سووفلوران که دارای کیفیت مطلوبی است استفاده می شود.
دکتر امیر سوادکوهی اذعان داشت: امیدواریم شرایط برای ورود داروهای با کیفیت، بیشتر از قبل شود و جلوی واردات داروهای بی کیفیت گرفته شود.
وی افزود: شرایط برای تولید داروهای داخلی باید سخت تر شود تا شرکت های دارو ساز داروهای با کیفیت بالاتری تولیدکنند.
رئیس سازمان غذا و دارو نیز با بیان اینکه اکثر داروهای بیهوشی وارداتی است افزود: نوع داروهای بیهوشی براساس نظر انجمن های علمی بیهوشی، اعضای برجسته رشته بیهوشی و کمیته تخصصی شورای بررسی و تصمیم گیری دارویی ایران از طریق مراجع قانونی و معتبر وارد کشور می شود.
**داروی هالوتان همچنان در مراکز درمانی استفاده می شود
دکتر ˈرسول دیناروندˈ در گفت و گو با گزارشگر ایرنا در خصوص حذف داروی بیهوشی هالوتان اظهار کرد: داروی بیهوشی هالوتان دارای یکسری عوارض جانبی شناخته شده است اما تاکنون مصرف آن در کشور ممنوع نشده ولی به علت ورود یکسری دارو های بیهوشی با کیفیت بالاتر مصرف ابن دارو نسبت به گذشته بسیار کمتر شده است.
وی افزود: حذف یک دارو باید با دلیل باشد و ثابت شود مصرف دارو خطرناک است تا مراجع قانونی آن دارو را از لیست داروها حذف کند.
دکتر دیناروند ادامه داد: تمامی داروها یکسری عوارض جانبی دارند که از قبل پیش بینی شده اند و پزشکان و بیماران باید از عوارض جانبی داروها مطلع شوند.
رئیس سازمان غذا و دارو خاطرنشان کرد: چنانچه عوارض دارو در حد پیش بینی باشد با توجه به سنجش دارو و مفید بودن آن در درمان، بیمار ناگزیر است برای درمان یا کنترل بیماری خود آن دارو را مصرف کند و عوارض جانبی آن را تحمل کند تا بهبود یابد.
دکتر دیناروند اضافه کرد: اگر دارویی مشکل هورمولاسیون داشته باشد و عوارض آن شدیدتر از حد پیش بینی باشد آن دارو در داروخانه ها توزیع نمی شود و اگر توزیع شده باشد توسط ماموران وزارت بهداشت از سطح داروخانه ها جمع آوری می شود.
وی با بیان اینکه اخیرا گزارشی از سوی مراکز بهداشتی و درمانی در خصوص عوارض شدید داروی هالوتان و مرگ و میر ناشی از مصرف آن گزارش داده نشده است، افزود: سازمان غذا و دارو اصراری برای واردات داروی بیهوشی هالوتان ندارد و تاکنون در خصوص واردات یا حذف این دارو جلسات مکرر برگزار شده ولی به علت تقاضا این دارو، تاکنون از سطح داروخانه ها جمع آوری نشده است.
رئیس سازمان غذا و دارو اذعان داشت: تصمیم نهایی برای ورود یا حذف داروی بیهوشی هالوتان براساس نظر کمیته علمی مربوطه که انجمن بیهوشی نیز یکی از اعضای آن است صورت می گیرد و چنانچه تصمیم گرفته شد این دارو از لیست داروهای وارداتی حذف شود حتما این کار صورت می گیرد.
** فهرست دارو های عرضه شده در کشور در حال بازنگری است
دکتر دیناروند افزود: فهرست دارو های عرضه شده در کشور در حال بازنگری است تا یکسری از دارو هایی که دارای عوارض جانبی زیادی هستند از لیست داروها حذف و داروهای جدید با عوارض کمتر جایگزین آن ها شود.
7364/ 699
گزارش از: راضیه زمانی دهکردی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال