تعزیه بنی اسد پیشوا در فهرست آثار معنوی ملی ثبت شد

ورامین – رییس دفتر میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان های ورامین و پیشوا از ثبت تعزیه بنی اسد ˈ شهرستان پیشوا در فهرست آثار معنوی ملی خبر داد.

ˈ مجید ژاله نیا ˈ روز یکشنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد این آئین مذهبی در ششمین اجلاس سراسری شورای عالی سیاست گذاری ثبت کشور در فهرست میراث معنوی به ثبت ملی رسید .
وی گفت:سابقه اجرای آئین تعزیه بنی اسد شهرستان پیشوا به بیش از 500 سال قبل در دوران صفویه باز می گردد و تا کنون توانسته معنویت و اصالت خود را حفظ کند.
رییس دفتر میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان های ورامین و پیشوا گفت: وجود بارگاه ملکوتی امامزاده جعفر(ع) در شهرستان پیشوا و بازار قدیمی این شهرستان که قدمت آن به دوره صفویه بر می گردد .
وی اظهار داشت:علاوه بر آئین مذهبی تعزیه بنی اسد شهرستان پیشوا ، مراسم کاروان اسرای کربلا شهرستان ورامین نیز به عنوان میراث معنوی به ثبت ملی رسید .
ژاله نیا گفت: این آئین نیز که از قدمت و اصالت ویژه ای در شهرستان ورامین برخوردار می باشد و به صورت یک برنامه مردم نهاد از سال های دور به صورت کاملا سنتی برگزار می شود.
وی افزود : شهرستان های ورامین و پیشوا علاوه بر آثار و ابنیه مهم تاریخی ، از میراث های مهم معنوی نیز برخوردار می باشند که می توان از قیام خونین مردم این دو شهرستان در 15 خرداد سال 1342 یاد کرد که مبداء شکل گیری این قیام نیز اجرای آئین سنتی تعزیه بنی اسد پیشوا می باشد .
رییس دفتر میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان های ورامین و پیشوا اظهار کرد: با پیگیری های صورت گرفته ،صحن مطهر امامزاده جعفر(ع) به عنوان مبداء قیام 15 خرداد و پل تاریخی باقرآباد به عنوان محل شهادت کفن پوشان ورامین و پیشوا به عنوان مکان رویداد تاریخی ثبت ملی شده است .
تهرام/7254 /1600/

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال