22 اختراع جدید توسط پژوهشکده بیوتکنولوژی به ثبت رسید

کرج - رییس پژوهشکده بیوتکنولوژی وزارت جهاد کشاورزی مستقر در کرج گفت: در چهار سال اخیر 22 اختراع و اکتشاف جدید توسط این پژوهشکده در اداره کل ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی کشور به ثبت رسیده است.

دکتر ˈخیام نکوهیˈ روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: علاوه براین در همین مدت ثبت سه مورد تولید نرم افزار در شورای عالی انفورماتیک کشور و بالغ بر 250 مورد توالی ژن در بانک NCBI از دیگر فعالیتهای این پژوهشکده بوده است.
وی گفت: ساخت دستگاه آسیاب دانه ای، کنترل بیماریهای قارچی و افزایش رشد گیاهان زراعی، معرفی و شناسایی منبع روغنی جدید و غنی از ویتامین E از دانه های گیاه دارویی، پروتکل تولید انبوه دو پایه سیب رقم های مالینگ - مرتون ، تکنیک تکثیر انبوه گیاه استویا از طریق تکنیک کشت بافت از جمله اختراع های این پژوهشکده هستند.
وی، تولید ارقام گیاهی با روش افزایش میزان ماده وراثتی ، تکثیر انبوه ارقام تجاری سوسن از طریق کشت بافت ، فرایند تکثیر انبوه 15 رقم تجاری رز از طریق کشت بافت ، راکتور چرخشی لوله در لوله مینیاتوری با کاربرد در سیستم سوخت رسانی موتورهای دیزل از دیگر اختراع های ثبت شده این پژوهشکده برشمرد.
پژوهشکده بیوتکنولوژی وابسته به وزارت جهاد کشاورزی در سال 1378 با تصویب شورای عالی سیاست گذاری وزارت کشاورزی از موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر منفک و به یک پژوهشکده مستقل تبدیل شد.
این پژوهشکده هم اکنون دارای بخشهای ژنومیکس، فیزیولوژی مولکولی، زیست شناسی سیستم ها ،کشت بافت و انتقال ژن، بیوتکنولوژی میکربی و ایمنی زیستی و بخش نانوتکنولوژی و بیو انفورماتیک است.
این پژوهشکده دارای سه مدیریت منطقه ای در ˈ منطقه شمالغرب و غرب کشورˈ به مرکزیت تبریز، ˈمنطقه مرکزی کشورˈ به مرکزیت اصفهان و ˈ منطقه شمال کشورˈ به مرکزیت رشت است.ک/3
561/7423/

انتهای پیام /*

برچسب ها

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال