آثار باستانی ری زمینه مناسبی برای جذب گردشگران و محققان است

شهر ری - آثار تاریخی و باستانی شهرستان ری در زمینه های علمی و مذهبی زمینه مناسبی برای جذب گردشگران،محققان و پژوهشگران از داخل و خارج کشور است.

ری به مانند موزه ای بزرگ است که در جای جای آن دفینه ای کهن یافت می شود و از سوی دیگر به دلیل همجواری با آستان مقدس حضرت عبدالعظیم‌الحسنی (ع) و آثار تاریخی چندین هزار ساله یکی از مهم‌ترین قطب‌های مذهبی و گردشگری تهران و حتی کشور محسوب می‌شود.
ری که سالیان پیش پایتخت کشور پهناور ایران محسوب می شد ؛ هم اکنون تنها منطقه باستانی استان تهران می باشد که قدمتی بیش از شش هزار سال دارد.
شهرستان ری به لحاظ موقعیت جغرافیایی در ناحیه دشت قرار گرفته و کوه ˈبی بی شهربانوˈ و ˈآرادˈ به عنوان مظهر استواری و ˈتپه چشمه علیˈ یکی از قدیمی ترین آثار باستانی این شهر به عنوان شاخص در علم باستان شناسی در زمینه گردشگری از اهمیت بالایی برخوردار است.
در این منطقه 64 اثر ثبت شده تاریخی و مذهبی وجود دارد که حرم حضرت عبدالعظیم (ع) ، امامزادگان حمزه و طاهر(ع) ، عبدالله (ع) ، هادی ، ابولحسن ، سه دختران ، شعیب و بقعه بی بی شهربانو و بی بی زبیده و هاجر خاتون از جمله آثار مذهبی شهرری می باشند.
تپه چشمه علی و برج طغرل ، آتشکده ری،قلعه گبری،قلعه استودان، تپه میل ،بازار ری ، زندان هارون ، کاروانسراهای شاه عباسی ، کنار گرد و دوقلو ، دژ رشکان ، آب انبار آراد و یخچال طبیعی کلین ، برج اینانج ، برج نقاره خانه، بقعه ابن بابویه ،‌قلعه قاچاقاچ ،‌ارگ سلجوقی ، بقعه جوانمرد قصاب از مهم‌ترین آثار تاریخی این شهرستان است.
علاوه بر این اماکن مذهبی و تاریخی ، 133 مسجد در این شهر وجود دارد که 50 مسجد قدمت بیش از نیم قرن دارد.
قدیمی ترین مساجد ری مسجد جامع حرم حضرت عبدالعظیم، مسجد ماشاءالله و مسجد شیخ صدوق است که برخی از آنها دارای معماری تلفیقی و مخصوص معماران ری است.
مسجد جامع عتیق ری یکی از نخستین آثار اسلامی است که به دست مهدی عباسی (169 م) ساخته شد.
علاوه بر مساجد در شهر ری 20 حسینیه و تکیه در این شهر تاریخی احداث شده و حسینیه محله نظرآباد از قدیمی ترین آنها و متعلق به دوران قاجاری و قمر بنی هاشم، حجتیه علی اصغر معیری ها، از جمله حسینیه ها و تکایا محسوب می شود.
آثاری که از ری به دست آمده به هزاره چهارم پیش از میلاد می رسد و از نظر قدمت به دو بخش تقسیم می شود ؛ نخست ری باستانی که در جنوب چشمه علی، میان بارویی بزرگ که در روزگاران پیش از اسلام 4000 ق. م احداث شده بود، قرار داشت و به ˈری برینˈ یا ˈری علیاˈ معروف بود و دیگری ری سده های واپسین که در جنوب خاوری بخش نخستین یا ری علیا در جنوب کوه بی بی شهربانو واقع شده بود و به ˈری زیرینˈ یا ˈری سفلیˈ معروف بود.
شهر ری از قدیم مرکز و کانون علم و ادب بوده و لذا در زمان های مختلف شخصیت های علمی و دانشمندان بزرگی چون ابوالفتح رازی و محمد زکریای رازی فیلسوف و پزشک نامی از آن برخاسته اند.
شهر تاریخی ری، گورستان های قدیمی بسیاری را نیز در دل خود جای داده که هر کدام قدمت هزار ساله دارند، از جمله قدیمی ترین گورستان های این شهر، گورستان زیرین و زبرین در دامنه کوه بی بی شهربانو و متعلق به دوران اسلامی _ ساسانی و پیش از آن است.
پس از ورود اسلام به ایران ، گورستان های دیگری در شهر ری احداث شده است که محل دفن دانشمندان و بزرگان معاصر شده است.
در بقعه ابن بابویه علاوه بر آنکه محل دفن شیخ صدوق می باشد، آرامگاه علامه دهخدا ؛ کمال الدین بهزاد ؛ میرزاده عشقی ؛ جهان پهلوان تختی و مرحوم موذن زاده نیز هست.
قبرستان آرامگاه امام‌زاده عبدالله شهرری هم محل دفن بسیاری از بزرگان و مشاهیر ایران از جمله عماد الکتاب ، حسن وحید دستگردی ، اسماعیل خان صولت الدوله قشقایی و عبرت نائینی و نویسنده معاصر و نامی ایران زمین جلال ال احمد ؛ می باشد.
گورستان حرم نیز محل دفن بسیاری از شخصیت های مذهبی، سیاسی و فرهنگی است و اشخاصی نظیر آیت ا... کاشانی ، قائم مقام فراهانی ، ستارخان، شیخ محمد خیابانی قاآنی و شخصیت های بزرگی چون ابوالفتح رازی، حیرت، میرزا محمد شاه آبادی، علامه قزوینی در این گورستان دفن شده اند.
با این وجود هنوز در باره آثار باستانی و جذب گردشگر در این منطقه توجه نشده است و این شهرستان هنوز فاقد یک اقامتگاه (هتل ) مناسب برای گردشگران است.
قلعه گبری که قدمت آن به دوره ساسانی و قبل از آن می رسد و از گل و خشت ساخته شده است و همچنان بخشی از آن پس از گذشت چندین هزار سال باقی مانده کاربری انباری دارد.
تعدادی زیادی از مجموعه های فرهنگی و گردشگری شهرستان در میان مناطق مسکونی قرار گرفته اند ، هرچند سرمایه گذاریهای برای ایجاد محیط جذاب برای این آثار انجام شده ولی کافی نبوده است.ک/4
تمام /1194/1600/

انتهای پیام /*

برچسب ها

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال