حفظ تالاب ها نیازمند حمایت مردم است

بیرجند - ایرنا - مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان جنوبی گفت: حفظ و حراست تالاب ها علاوه بر اینکه وظیفه اختصاصی حاکمیت است حمایت آحاد مردم را می طلبد.

به گزارش ایرنا، علی اصغر موسوی کیا عصر جمعه در آیین اختتامیه دومین جشنواره ملی مجسمه های نمکی تالاب کجی نمکزار نهبندان افزود: خراسان جنوبی از استان های تالاب دار کشور است.
وی یادآور شد: جاده تالاب کجی نهبندان از مهم ترین زیرساخت های تالاب است و بحث اقلیم این منطقه نیازمند این است که نخستین اولویت این منطقه راه باشد.
وی ادامه داد: تالاب ها و زیست گاه های محلی، باعث رونق منطقه می شود و بحث توسعه محور شرق کشور مطرح است که تالاب کجی نمکزار ظرفیت قوی دارد که همه دستگاه های مسئول در این خصوص باید تلاش کنند.
موسوی کیا گفت: زیربنای توسعه فرهنگ است و اگر مسائل فرهنگی به درستی مدیریت شود به مسائل سیاسی تبدیل نمی شود و اگر مسائل سیاسی خوب مدیریت شود به مسائل امنیتی تبدیل نخواهد شد.
وی افزود: در ابعاد وجود انسان باب های مختلف وجود داشته و تربیت علمی، فناوری، مذهبی و ... داریم که یکی از ابواب وجود انسان تربیت هنری و حس زیباشناسی است که به مدد خداوند بزرگ این حس در وجود انسان ها وجود دارد که جوان آینده ما باید حوزه هنری و فرهنگی را ارتقا دهد.
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان جنوبی اظهار داشت: مقام معظم رهبری جمله ای دارند که اگر چیزی بخواهد ماندگار و اثربخش باشد آن را باید در قالب هنر قرار داد و همه باید حس تقویت هنر را در درون خود تقویت کنیم تا به مرحله انسان کامل برسیم.

**هنرمند مشکل مردم را به زبان هنر بیان می کند
امام جمعه نهبندان هم در این جشنواره گفت: هنرمندان افرادی هستند که برای طبیعت ارزش قائل شده و برای هنرمند ناراحت کننده است که درختی بشکند و از طرفی نیز مشکل مردم را به زبان هنر بیان می کنند.
حجت الاسلام عباسعلی خزاعی افزود: به برکت زحمات هنرمندان کشور جذابیتی در این منطقه حاصل شده که مردم روستاهای این منطقه هم که قبل از این به این تالاب نمی آمدند امروز به این تالاب می آیند و امید به زندگی در منطقه را بالا برده است.
امام جمعه نهبندان بیان کرد: بعضی وقت ها مسئولان اجرایی گزارش خشکسالی،گرفتاری و مشکلات را ارائه می کنند اما هنرمند در قالب هنر نشان می دهد که خشکسالی چه بلایی به سر جامعه می آورد.
وی ادامه داد: نهبندان جنوبی ترین شهرستان خراسان جنوبی است و از لحاظ بحث فرهنگی خط مقدم است و اگر اینجا از حیث فرهنگی آسیب ببیند عمق کشور آسیب می بیند.
نخستین جشنواره ملی مجسمه های نمکی سال 1396 برگزار شد و آثاری از هنرمندان 22 استان کشور به دبیرخانه جشنواره رسید.
جشنواره در سال گذشته با وجود ارائه فراخوان، به دلیل خشکسالی و مساعد نبودن شرایط جوی برگزار نشد و اکنون در پی بارش باران و آماده شدن تالاب، دومین جشنواره با حضور 25 گروه از استان های مختلف کشور روزهای 29 و 30 فروردین ماه جاری در نهبندان برگزار شد و روز جمعه در مراسم اختتامیه گروه های برتر نیز معرفی شدند.
در جشنواره ملی مجسمه های نمکی تلاب کجی نمکزار نهبندان استان های خراسان جنوبی، خراسان رضوی، سمنان، همدان، لرستان، البرز، یزد، آذربایجان شرقی، کرمان و تهران شرکت کردند.
تالاب کجی نمکزار نهبندان با چشم انداز زیبا در 75 کیلومتری نهبندان و حاشیه محور این شهرستان به بیرجند قرار گرفته است.
مساحت آن بیش از 22 هزار هکتار است و با وجود دو دهه خشکسالی در استان خراسان جنوبی هنوز زنده و پایدار است که زیستگاه پرندگان آبزی به شمار می رود.
این تالاب شوره زار وسیع بوده و با توجه به شوری زیاد خاک آن به دریاچه ای پوشیده از نمک و به رنگ سفید تبدیل شده است.
مرکز شهرستان نهبندان در 200 کیلومتری جنوب بیرجند است.
7559 * 6054

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال