نمایش «تشت» در بیرجند روی صحنه می رود

بیرجند - ایرنا - رئیس حوزه هنری خراسان جنوبی گفت: نمایش ارزشی «تشت» که نگاه ویژه ای به تعزیه دارد از 20 تا 27 اسفند ماه جاری در بیرجند به روی صحنه می رود.

به گزارش ایرنا مجید کریمیان روز یکشنبه در نشست خبری گفت: تشت نگاهی نو به تعزیه دارد.
وی از نمایش تشت به عنوان رویداد ویژه هنری در خراسان جنوبی نام برد و افزود: شیوه فنی نمایش ارزشی تشت توسط تیم متخصص تولید شده که انگیزه ما را برای حمایت از اثر افزایش داده است.
رئیس حوزه هنری خراسان جنوبی تصریح کرد: با توجه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در مورد گام دوم انقلاب باید به نیازهای جوانان و نوآوری در سرمایه‌های معنوی که از سده‌های گذشته و دوران‌های تاریخی برای ما باقی مانده است، توجه شود.
وی بیان کرد: نمایش تشت تولید حوزه هنری انقلاب اسلامی خراسان‌ جنوبی است که در جشنواره استانی فیلم فجر حائز رتبه شده و توانسته جوایز بخش های کارگردانی سوم، نویسندگی دوم، بازیگری مرد اول و سوم و جایزه ویژه بازیگر نوجوان را کسب کند.
کارگردان نمایش تشت نیز در این نشست گفت: این نمایش تلاش دارد ضمن حفظ کرامت و شان عاشورا و امام حسین (ع) نگاه جدید به تعزیه داشته باشد.
میثم صدرا با اشاره به بهره گیری از بازیگران این نمایش در تمام رده های سنی بیان کرد: بازیگران نوجوان این نمایش دریا و دانیال حسین زاده هستند که در کنار شهرام قاسمی و مهدی عباس زاده بازی می کنند.
وی با بیان اینکه تولید نمایش تشت از 6 ماه گذشته کلید خورده و نویسنده آن محسن حسین‌زاده است افزود: این نمایش ارزشی نگاه ویژه‌ای به آسیب ‌شناسی مبحث تعزیه دارد که به‌طور مستقیم در مورد تعزیه صحبت نمی‌کند بلکه در لایه‌های بعدی نمایش به این بحث می پردازد.
کارگردان نمایش تشت با اشاره به اینکه تعزیه یک نمایش معمولی نبوده بلکه یکی از قوی‌ ترین ساختارهای نمایشی ایران را دارد، تاکید کرد: باید جذابیت‌های بصری برای جذب جوانان در نمایش تعزیه رعایت شود.
وی بر جذب بهتر و موثرتر مخاطب در فضای مذهبی تعزیه تاکید کرد و گفت: اصالت هنر تعزیه و عزاداری برای امام حسین (ع) بسیار محترم و با اهمیت است و این عزاداری بسته به فرهنگ های مختلف برگزار می شود اما شأن آن باید حفظ شود.
صدرا اظهار داشت: نمایش تشت از 20 تا 27 اسفند در سالن گلبانگ بیرجند ساعت 19 اجرا می شود که با حمایت حوزه هنری تولید شده است.
9893*3028

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال